Най-четените учебни материали
Най-новите учебни материали
SMS Login
За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)Комуникационни стратегии |
Комуникационни стратегии 1.Комуникацията е всяка форма на съобщение или послание, използвана от индустриалната фирмата за постигате на: информираност, убеденост или за напомняне на потребителите за произвежданите от нея продукти чрез създаване на: продуктов или фирмен образ; разпространение на идеи; осъществяване на обществена дейност или оказване на влияние в обществото. Комуникационният процес е съвкупност от дейности по организиране, провеждане и контролиране на интерактивен диалог между фирмите и техните потребители, осъществяващ се на стадиите на подготовка на покупката, самата покупка, потреблението на закупените продукти или при последващото им използване. Функции на комуникацията
Маркетинговите комуникации са процес на взаимодействие на субектите на маркетинговата система по повод на съгласуване и вземане на стратегически и тактически решения в маркетинговара дейност. Ефективността на маркетинговите комуникации зависи от личностните х- ки на всеки от субектите на маркетинговата система, а съшо така и от използваните средства за осъществяване и методи за стимулиране на комуникациите. Мотивациятя е една от най- важните функции в системата на управление на маркетинговите комуникации. Ефективното управление на комуникациите е невъзможно без определена система на мотивация на всички субекти, участващи в процеса на бизнес – отношенията. Мотивацията е насочена за формиране и развитие на бизнес комуникации както вътре във фирмата , така и извън нея с цел задоволяване на потребностите и постигането на поставените цели. 2.Прмоция микс Промоцията микс е съвкупност от разнообразни методи и средства, която позволява по – успешно да се внедри продуктът на пазара, да се стимулират продажбите и да се създадат лоялни клиенти ктм фирмата. 2.Елементи на комуникационния микс
3. Избор на промоция микс Изборът на коуникационния комплект се осъществява на следните етапи:
Основната задача на анализа на целевата аудитория се състои в оценка на стереотипните представи на аудиторията за фирмата, нейните продукти и конкурентите. За нейното решаване трябва да се установят знанията и отношенията на контактната аудитория към фирмата , нейната марка по съответни скали на осведоменост и на отношения.
Целите на промоцията могат да се обединят в 2 групи : информиране на потребителите( целевата аудитория) и стимулиране на търсенето. Тези две групи цели не се изключват взаимно , а се преследват едновременно в зависимост от степента на подготвеност на аудиторията , жизнения цикъл на продукта и други фактори.
трябва д аотговаря на целите на промоцията. Ако целта е да се постигне максимално тестване на нов продукт , тогава компонентите на стимулирането на продажбите , като купони, безплатни мостри се употребяват широко и се съчетават с отстъпки за въздействие в/у каналите за разпределение и в/у потребителите. Ако целта е да се постигне усещане за качеството , ценността на продукта и да се създаде позитивен образ на марката , тогава рекламата ще получи най- голяма тежест. Ако главната цел е да се съобщят и демонстрират особеностите на сложен продукт, тогава личната продажба ще доминира. Като използва основните средства за комуникационно въздействие , фирмата може да следва стратегия на бутане или стратегия на привличане или смесена стратегия.
това е един от най – трудните маркетингови проблеми. Общата сума, която ще се изразходва за промоцията микс ще зависи от стратгеиите на комуникации , които фирмата ще използва. Разпределената сума по всеки елемент ще зависи от относителната важност на съответните подходящи средства за продукта, от х –ките на потребителите и от етапа на жизнения цикъл. За съставянето на бюджета могат да се приложат 2 подхода – низходящ и възходящ. Низходящият има предимството, че третира промоцията микс като интегрирана част на маркетинговата стратегия и определя в голяма степен какво усилие се изисква, за да се информира потребителя и да въздейства в/у него. Недостатък е опасността ръководителят да загуби от полезрението силни специфични цели и роли на отделните компоненти на промоцията микс. Възходящия подход има предимството да концентрира средствата за задачите, които ги изискват , за постигане на специфичните цели на рекламата , стимулиране на продажбите , личната продажба и връзките с обществеността. При двата подхода могат да се използват различни методи за съставяне на бюджета на промоцията:
Последния етап в избора на промоцията микс е оценката. Тук се включват няколко ключови въпроса : Трябва ли целите по промоция да се преведат в по-ефективно маркетингово послание? Точно ли е определена целевата аудитория? Правилно ли се използват елементите на комуникационния микса за въздействие върху целевата аудитория? Иделаният подход за оценяване на ефективността ба всеки компонент на промоцията е да се определи колко допълнителни парични средства се харчат за реклама , стимулиране на пласмента , лична продажба и връзки с обществеността при продажбите. Само че определянето на продажбите, произведени от всеки компонент на промоцията микс е трудно. Ръководителите се опитват да отделят тяхната ефективност от ефективността нна компонентите на други средства – ефективността от създаването на отличително качество, ползите от превозването на продукта, подбуждането за изпробване на продукта или насърчаването на повторна покупа от самата марка. Колко значима ще бъде ролята на промоцията в рамките на целия маркетинг микс , зависи на какъв етап от жизнения цикъл се намират продуктите на фирмата, дали са стандартни продукти за широко приложение или рязко се отличават от другите продукти, чувства ли се постоянна нужда от тези продукти или се налага да се продават „под натиск” и др съображения.
|