Home Икономика Избор на целеви пазар. Позициониране на продукта на пазара 2

SMS Login

За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)


SMS e валиден 1 час
Избор на целеви пазар. Позициониране на продукта на пазара 2 ПДФ Печат Е-мейл

Избор на целеви пазар. Позициониране на продукта на пазара. Изборът на пазарна „мишена", т. е. на целеви пазар5 изисква да се определи размерът на всеки от идентифицираните пазарни сегменти, да се оцени тяхната струк­турна привлекателност и да се определи желаният пазарен обхват. При избора на целе­ви пазар е много важно и съществено да се оцени пазарният потенциал на всеки паза­рен сегмент. Пазарният потенциал представлява максималният обем продажби, който може да се реализира на даден пазарен сегмент за определен период. Това е един от ба­зовите показатели при вземането на решение за навлизане или за излизане от даден сегмент, за съсредоточаване на производството, за въвеждане на нови продукти и тех­ните модификации. Съществуват следните методи за определянето на пазарния потен­циал на сегмента: а)         метод на верижните коефициенти;  б)        метод, основаващ се на индекса на покупателната способност;  в)метод, основаващ се на индустриалната статистика.  След като се оцени привлека­телността на пазарните сегменти и съответствието им на фирмените ресурси и капаци­тет за обслужване, трябва да се вземе решение дали фирмата да се насочи към един или повече пазарни сегменти с предложението си. При избора на целеви пазар съществуват няколко алтернативи:   а) фирмата да не навлиза на даден пазар заради ниската му привлекателност или
липсата на необходимите условия за добро обслужване;  б)фирмата може да реши, че сегментирането на пазара не е целесъобразно и да насочи своето предложение към всички потребители на дадения пазар, игнорирайки
разликата между тях.Тази стратегия се нарича стратегия на недиференциран марке­тинг.

в)  фирмата може да се насочи към обслужване на един пазарен сегмент (концен­
триран маркетинг).
Тази стратегия позволява на фирмата да съсредоточи внимание­
то и усилията си върху тясна група потребители със сходни потребности чрез разработ­
ването на единен маркетингов план.

Позициониране на продукта на пазараПозиционирането е свързано със самото налагане на продукта като най-добре удовлетворяващ потребностите, изискванията, желанията на сегментите. Ако сегмен-тирането дава на производителя характеристиките, които трябва да има продуктът, то позиционирането убеждава потребителите, че на тях вече се предлага исканият, търсе­ният продукт. Позиционирането включва дейностите:

а) избор на начин за излизане на пазара;б) избор на маркетингови средства;в) избор на време за излизане на пазара .Начините за излизане на един пазар не са много. Те се свеждат до излизане на пазара чрез:

а)             закупуване акции на други фирми;б)собствено развитие;в)                сътрудничество с други фирми.

32. Стратегическият маркетингов план е „материалният" резултат от процеса на стратегическото маркетингово планиране. Той представлява писмен документ, разкриващ състоянието на маркетинговите дейности и релевантната им среда, марке­тинговите цели, стратегии, тактики и бюджети и очакваните резултати по отношение на точно, дефинираните целеви пазари. Маркетинговият план (МП) оптимизира формулирането, изпълнението и кон­трола на маркетинговата стратегия. Заедно с производствената, научноизследовател­ската и технологичната стратегия, маркетинговата стратегия е основна функционална стратегия на отделните стопански единици и фирмата като цяло. Процесът на разработването на МП включва следните взаимосвързани етапи: а)Анализ на продуктово-пазарната ситуация и определяне на силните (слабите) страни на маркетинговата дейност по отношение на дадена продуктова група;б)Определяне на маркетинговите цели; в)Формулиране на маркетингови стратегии и изисквания към елементите на маркетинговия микс; г)Изготвяне на едногодишна оперативно-тактическа програма и реализация. Тъй като МП се разработва за определена група продукти, анализът на продуктово-пазарната ситуация е детайлиза-ция на проведените анализи за околната среда и стопанската единица. При разработването на всеки един етап от МП е необходимо постоянно да се отчита съотношението между силните (слабите) страни на маркетинговата дейност и шансовете (рисковете), произтичащи от развитието на продуктово-пазарната ситуация. Препоръчва се МП да се представи на фирменото ръководство на 2 етапа: първо — маркетинговата стратегия; след нейното одобрение — оперативно-тактическата програма.Описаната последователност на етапите при разработването на МП е резултатът от обобщаване опита на фирмите от развитите индустриални страни. Изискванията, на които трябва да отговаря стратегическият маркетингов план, за да изпълни успешно организационната си роля, с която е натоварен, могат да бъдат формулирани по следния начин:а)               наличие на ясна организационна мисия; б) състоятелност на целите и прогнозите;в) наличие на добре дефинирани конкретни предимства; г) прецизно определени целеви пазари;д) съпоставимост между стратегии, тактики, между дългосрочно, средносрочно икраткосрочно планиране; е) балансираност на елементите на маркетинговия микс;ж) координация между плановете на различните стратегически бизнесединици;з) представяне на алтернативни начини за действие;и) ясно определяне на необходимите ресурси, разходи и риск; к) постижимост, простота, систематичност и гъвкавост; л) последователност при изпълнението.

Съставяне на маркетингов план за конкретна бизнесорганизация изисква конкретизация на няколко основни раздела: Резюме- Кратък преглед на предложения план за бързо прочитане; Текуща маркетингова стратегия-  Предоставя данни за обстановката на пазара, състоянието на продукта, конкуренцията, дистрибуцията и макросредата; Анализ на възможностите и проблемите- Разкриване на главните възможности и заплахи, както и силните и слаби страни, свързани с продукта; Цели- Определяне целите на плана относно обема на продажбите, изготвяне на прогноза за пазарния дял и печалбата; Маркетингова стратегия- Представя общия маркетингов подход за постигане на целите на плана; Работни програми- Дава се отговор на въпросите: Какво да се направи? Кой да го направи? Кога ще го направи? Колко ще струва?; Прогнозиране на отчета- Прогнозира очаквания финансов резултат, приходите и разходите от плана; Контрол- Посочва как ще се контролира изпълнението на плана.

 

 

WWW.POCHIVKA.ORG