Най-четените учебни материали
Най-новите учебни материали
***ДОСТЪП ДО САЙТА***
ДО МОМЕНТА НИ ПОСЕТИХА НАД 2 500 000 ПОТРЕБИТЕЛИ
БЕЗПЛАТНИТЕ УЧЕБНИ МАТЕРИАЛИ ПРИ НАС СА НАД 7 700
Ако сме Ви били полезни, моля да изпратите SMS с текст STG на номер 1092. Цената на SMS е 2,40 лв. с ДДС.
Вашият СМС ще допринесе за обогатяване съдържанието на сайта.
SMS Login
За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)Учебно съдържание по информатика и информационни технологии.Характеристика на учителската и учебната дейности |
![]() |
![]() |
![]() |
Учебно съдържание по информатика и информационни технологии.Характеристика на учителската и учебната дейности. При подбора на съдържанието на обучението е особено важно да се вземат под внимание бързината и дълбочината на измененията, които се извършват във всички сфери на социалния живот и най-вече в науката. Динамиката в развитието на съвременната наука и култура налагат убеждението, че главната цел на обучението не може да бъде усвояването на голямо количество информация, а развитието на способностите да се открие и усвои необходимата информация, развитието на интелектуалните умения и навици, развитието на качествата на мисленето, което позволява преструктурирането на старите знания в зависимост от новите изисквания, благоприятства за пренасянето на знанията, уменията и навиците, развитието на способността да се мисли за неща, които не са изучавани по книгите. Фактът, че в училище учениците усвояват научни знания, не означава, че между училищния учебен предмет и науката, която той отразява, има пълно тъждество. За училищната програма се подбира само основното от науката, което трябва да знае всеки образован човек независимо от неговата бъдеща специалност и което е достъпно за учениците от съответната възраст. За съжаление още няма строг критерий за сполучливо редуциране на научните знания за дидактически цели. Именно сложността на дидактико-информационите ограничения в процеса на обучението доведе до необходимостта от обособяването на самостоятелно направление за изследване проблемите на редуцирането на научни знания за дидактически цели, наречено онтодидактика. При изграждането на учебните предмети “Информатика” и “Информационни технологии” като допълнителна компонента присъстват и качествата на използваните в учебния процес техника и софтуер. Те пряко влияят при подбора на принципите за подреждане на учебното съдържание и върху общата дидактическа структура на учебния предмет. В настоящия етап учебното съдържание за 5 до 8 клас по ИТ се определя от публикуваните в сайта на МОН учебни програми. В книжарниците могат да бъдат намерени 5 учебни помагала от различни авторски колективи. За сега МОН не е обявило процедура за написване на учебници по ИТ за 5 до 8 клас. При определяне на учебното съдържание по отделните теми учителите трябва да се съобразят със следното указание: “Учебното съдържание е представено чрез очакваните резултати по теми за всяко от четирите ядра, определени чрез държавните образователни изисквания: „Компютърна система”, „Информация и информационни дейности”, „Електронна комуникация”, „Информационна култура”. Различното при определянето на учебното съдържание е, че то може да варира в определени граници в зависимост:
Обучението по „Информационни технологии” (ИТ) в прогимназиален етап е насочено към овладяване на базисни знания, умения и отношения, свързани с учебната дисциплина. Тези базисни компетенции са задължителна част от техническата грамотност на съвременния млад човек и създават условия за пълноценното му реализиране в живота. Обучението по ИТ се явява втори етап в цялостното обучение и използване на ИТ в училище, като от една страна затвърждава, надгражда и развива придобитите в началния етап знания, умения и отношения, а от друга позволява ориентирането на учениците в света на съвременните информационни и комуникационни технологии с цел избора на бъдеща професионална реализация. Учебното съдържание е представено чрез очакваните резултати по теми за всяко от четирите ядра, определени чрез държавните образователни изисквания: „Компютърна система”, „Информация и информационни дейности”, „Електронна комуникация”, „Информационна култура”. Обучението по всяко от ядра се осъществява на спираловиден принцип. Заложеното в пети клас учебно съдържание се надгражда в останалите класове като акцентът в този клас е върху изграждане на знания и умения за създаване на документи с графични обекти. В останалите заложени теми акцентът е върху придобиване на начални представи и умения за използване на приложен софтуер и експериментиране при решаване на задачи, свързани с изучаваните учебни предмети в пети клас. В процеса на обучение по ИТ учениците се запознават с основни възможности на съвременните компютърни системи да обработват различен тип информация; да я представят в различна форма и да получават достъп до разнородна информация от различни източници (носители на информация, Интернет).
|