Home Биология Невралгия - една болест

***ДОСТЪП ДО САЙТА***

ДО МОМЕНТА НИ ПОСЕТИХА НАД 2 500 000 ПОТРЕБИТЕЛИ

БЕЗПЛАТНИТЕ УЧЕБНИ МАТЕРИАЛИ ПРИ НАС СА НАД 7 700


Ако сме Ви били полезни, моля да изпратите SMS с текст STG на номер 1092. Цената на SMS е 2,40 лв. с ДДС.

Вашият СМС ще допринесе за обогатяване съдържанието на сайта.

SMS Login

За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)


SMS e валиден 1 час
Невралгия - една болест ПДФ Печат Е-мейл

Невралгия

Маскировката е отлична средство за оцеляване в дивата природа. Безобидните животни се сливат с ландшафта или пропъждат потенциалните си врагове с хищна окраска. Колкото и да е странно на пръв поглед, това се среща и при заболяванията - някои от тях буквално се "маскират" като други - те понякога не само заблуждават пациентите, но и техните лекари. Характерен пример за това е невралгията. Нейното название е от гръцки произход: "neuron" и "algos" - "нерв" и "болка".

Невралгията е заболяване, предизвикано от поражение в периферните нерви, което се проявява под формата на силна пристъпообразна болка. Пристъпът може да продължи от няколко секунди до няколко минути - в последния случай болката става особено мъчителна и не може да се премахне с помощта на обичайните обезболяващи средства.

Тъй като нервните окончания са разположени по цялото тяло, невралгията може погрешно да се диагностицира като колики в бъбреците, сърдечен пристъп, остеохондроза, гастрит и т.н.

Коварството на болестта се състои и в това, че съществуват много причини, които могат да я предизвикат: инфекциозни процеси, травми, механично притискане, токсични поражения (от алкохолно до натравяне с тежки метали). За появата на болките могат да бъдат причина както алергичните реакции, нарушенията в имунната система и хормоналните проблеми, така и хроничните заболявания на нервната система или на други органи.

Болката, която възниква в отговор на някакво увреждащо въздействие - например при удар или изгаряне, е т.нар. физиологична болка. Тя изчезва, веднага щом тъканите се възстановят от травмата.

Болката с неврологичен произход е хронична - тя се появява без участието на външните фактори, а за сметка на негативните изменения в организма.

Най-честият тип невралгия е тази на троичния нерв. Болката може да обхване всяка една част от лицето и според специалистите това е едно от най-мъчителните заболявания.

Болезненото усещане може да е толкова интензивно, че човек замира в позата, в която е бил застигнат от пристъпа. Без лечение пристъпите постепенно удължават своята продължителност, обичайните аналгетици не помагат и човекът може да страда дълго без да осъзнава сериозността на своето положение.

Болката при невралгията на троичния нерв е толкова внезапна и силна, че човек започва да живее в постоянен страх от нея и предварително приема различни лекарства, въпреки че от тях всъщност няма никаква полза.

Пристъпът може да бъде провокиран от елементарни всекидневни действия - бръснене, миене на зъбите, измиване, хранене, дори по-емоционален разговор. Някои зони от лицето стават свръхчувствителни и само едно докосване например до устните може да предизвика засилване на болката и увеличаване на продължителността на пристъпа.

Много специалисти се придържат към мнението, че емоционалните психически преживявания също имат голямо значение в процеса на възникване на невралгията. Този факт е бил подчертан още през миналия век от австрийският психиатър Алфред Адлер, ученик на Фройд.

Характерен признак на заболяването е тикът на мускулите по време на пристъпа. Невралгията е едно от най-мъчителните заболявания от гледна точка на болезнените прояви - тя не само деформира здравето на човека, но и оказва значително влияние на неговия начин на живот.

Болестта предполага комплексно лечение, включващо медикаментозна терапия, физиологично лечение, рефлексотерапия, а при по-тежки случаи и хирургично лечение. Обезболяващите препарати ще са ефективни само в съчетание със специфични медикаменти, които трябва да се назначат от лекуващия лекар.

 

 

WWW.POCHIVKA.ORG