Home Икономика Оборотен капитал същност и обръщаемост

SMS Login

За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)


SMS e валиден 1 час
Оборотен капитал същност и обръщаемост ПДФ Печат Е-мейл

Оборотен капитал –същност и обръщаемост.

Част от капитала на търговското дружество извършва бързо движение, като преминава през различни функционални форми:

Парични средства - материални запаси /суровини и материали/ - незавършена продукция / на различни стадии на обработка/ - готова продукция - вземания от клиенти - парични средства

Този капитал извършва непрекъснат оборот, затова се нарича "оборотен капитал". Във всеки момент част от оборотния капитал на дружеството е във вид на парични средства, друга част е във вид на суровини и материали, трета част е във вид на незавършена продукция, четвърта част е във вид на готова продукция, пета част е във вид на вземания. Затова по баланса на дружеството определяме оборотния капитал като капитала, вложен в краткотрайните активи /бруто - оборотен капитал/.

Оборотният капитал се финансира с краткосрочни и дългосрочни източници за финансиране. Краткосрочните източници за финансиране са: краткосрочни банкови заеми; задължения към доставчици; задължения към бюджета; задължения към персонала; задължения по социалното осигуряване и здравното осигуряване и други краткосрочни задължения /Текущи пасиви/. Оборотният капитал, финансиран с дългосрочни източници за финансиране наричаме”Нетен оборотен капитал” /НОК/.

НОК = Краткотрайни активи – Текущи пасиви

Ако дружеството спазва основния принцип за финансово равновесие, НОК е положително число. Положителният НОК предпазва дружеството от възникването на проблеми с ликвидността в случай на забавяне на движението на оборотния капитал. НОК може да бъде отрицателен. Отрицателният НОК е сигнал за възможно възникване на проблеми с плащанията.

Потребностите от оборотен капитал в търговското дружество се определят от разнородни по своя характер фактори:

1. Особености на отрасъла или дейността.

- В някои отрасли и дейности потребността от запаси във вид на суровини и материали, горива и полуфабрикати, e относително малка. В други отрасли и дейности се формират големи материални запаси. Това се проявява в специфичната структура на активите.

- В някои отрасли се ползват авансови плащания на клиентите, в други няма такава практика.

- В някои отрасли времето, необходимо за производството и продажбата е голямо, което означава, че възвръщането на капитала в парична форма става относително бавно. Има голям риск от междувременно покачване на цените на суровините и материалите за следващия производствен цикъл.

2. Мащабите на дейността.

3. Срока на получените търговски кредити от доставчиците и срока на предоставените търговски кредити на клиентите. Колкото е по- дълъг срокът на търговския кредит от доставчиците, толкова по- малко паричен капитал на търговското дружество е необходим за запасите. От друга страна, търговското дружество предоставя търговски кредит на своите клиенти. Колкото е по- дълъг срокът на търговския кредит, предоставян на клиентите, толкова повече паричен капитал се ангажира във вземания. Следователно, потребността от оборотен капитал зависи от съотношението между размера и срока на получените търговски кредити и размера и срока на отпуснатите търговски кредити.

Промените в потребностите от оборотен капитал предизвикват недостиг или излишък от оборотен капитал. Недостиг от оборотен капитал се получава при:

- Нарастване на цените на суровините, горивата, материалите и полуфабрикатите;

- Обезценяване на краткотрайни активи;

- загуби;

- изплащане на дивиденти без да е получена съответна нетна печалба;

- погасяване на  облигационен заем без да са били натрупани необходимите за това парични средства.

Излишък на оборотен капитал се получава при:

- емисии на акции и облигации, превишаващи по обем предвидените инвестиционни  разходи;

- продажба на дълготрайни активи и задържане на капитала в парична форма;

- задържане на амортизациите във вид на паричен капитал;

- натрупване на неразпределена печалба, без да се финансират инвестиции.

Управлението на оборотния капитал на търговското дружество включва:

- оптимизация на обема и структурата на краткотрайните активи;

- оптимизация на обръщаемостта на оборотния капитал;

- оптимизация на източниците за финансиране на оборотния капитал.

Целите, които се постигат в процеса на управление на оборотния капитал са:

- повишаване на ефективността на оборотния капитал;

- минимизиране на разходите по финансирането на оборотния капитал;

- получаване на максимална данъчна икономия от данъчното признаване на разходи за дейността /суровини, материали, горива, полуфабрикати/.

Обръщаемост на оборотния капитал-Непрекъснатото движение на оборотния капитал през различните му функционални форми наричаме обръщаемост на оборотния капитал. Обръщаемостта се анализира и оценява с три показателя:                                                        Управлението на оборотния капитал има за цел да се постигне ускоряване на обръщаемостта на оборотния капитал. В резултат на ускоряването на обръщаемостта се получава:

- освобождаване на оборотен капитал /намаляване на потребността от оборотен капитал за обслужване на дейността/, следователно намаляване на разходите по финансирането на оборотния капитал

- повишаване на ефективността от използването на оборотния капитал / увеличава се печалбата, която се получава от един лев оборотен капитал/

 

 

 

WWW.POCHIVKA.ORG