Най-четените учебни материали
Най-новите учебни материали
SMS Login
За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)ОБЩА ТЕОРИЯ НА МИТАТА. МЕНИДЖМЪНТ НА МИТАТА |
Обща теория на митата. Мениджмънт на митата. Особености и предназначение на митата. Митата са едни от най-старите представители на косвеното данъчно облагане.Те са се появили при наличието на две условия: международен стокообмен и наличието на митнически граници. Митата са данъци,с които се облагат стоките, които се внасят, а рядко и изнасят. Главното им предназначение не е задоволяване на фискалните потребности на държавата, а регулиране на международния търговсеки обмен. Това означава, че митата са една от малкото приходни форми, при която основните позиции заема икономическата функция на облагането, защото точно когато митата най-добре изпълняват своето предназначение - спиране или задържане на вноса на определена група стоки, в бюджета постъват малки по размер приходи. В развиващите се страни митата носят значителна част от бюджетните приходи. Повечето от митата се разделят на две големи групи: - вносни ( протекционистични) мита; - износни (фискални) мита. Повечето от аспектите на използването на митата се определят от митническата тарифа. Тя съдържа два основни елемента: - номенклатура на продуктите и стоките, които подлежат на облагане; - размерът на митата за отделните видове стоки и услуги. В зависимост от това колко на брой страни я използват,тарифата бива два вида:автономна-съдържа само митото върху продукта, независимо от произхода;конвенционална- силно е диференцирана и се определя в съответните международни търговски договори и споразумения. Икономически митнически режими. С разрастването на международния търговски и културен обмен, доминиращи позиции заемат икономическите цели и съображения,определящи се като режими.При тях митата изпълняват единствено икономическата си функция и не носят приходи за бюджета. Стоките по тези режими на практика не се обмитяват.Използват се следните няколко митнически режима:
Като цяло може да се направи извода, че от утвърждаването на различните икономически режими и увеличаването на свободните митнически зони следва намаляване на фискалното значение на митата и увеличаване на матническите техники за икономическо контролиране и стимулиране на международния обмен. Теоритически аспекти на протекционизма при международната търговия. Съвременната икономика се характеризира с бурно развитие на международната търговия. Това е причината за възникването на множество теоретични модели, основната цел на които е да се обяснят зависимостите и равновесните точки в международната търговия. Мениджмънт на митата при физическите лица. Под мениджмънт на митата при физически лица следва да се разбира съвкупност от дейности,насочени към максимална защита на потреблението и свеждане на разходите на личния бюджет на гражданите до минимум при пресичане на границата. Обособяването на митническия режим при физическите лица има за цел да обхване движението на стоките, свързани с потреблението, т.е. материално-веществената част на възпроизводствения цикъл. Потреблението е процес на намаляване на полезността на стоките от момента на покупкопродажбата до пълното загубване на всяка полезност. Актът на покупко-продажбата не съвпада с амортизирането, а е само негово начало. Това поражда редица неопредености:
Всички тези неопределености затрудняват митническият контрол. Основен принцип е, че движението на стоките, предназначени за потребление не се обмитяват или се обмитяват по-слабо, отколкото сдтоките предназначени за продължаване на производствения процес. Принципите на мениджмънта на митата при физическите лица са следните: * законност; * защита на потреблението; * минимизиране на разходите; * равнопоставеност на физическото лице с митническият служител. Мениджмънта на митата при физическите лица може да бъде разделен на три части:
Мениджмънт на митат при юридическите лица. Основната разлика между мениджмънта на митата при физическите и юридическите лица се предопределя от целта. При физическите лица тя е максимално потребление, а при юридическите-максимална печалба.Мениджмънта на митата при юридическите лица представлява съвкупност от методи за вземане на решения,които да осигуряват минимално митническо плащане и максимална възвръщаемост на икономическите агенти. Използват се следните принципи: * законност; * предимство на крайния резултат пред междинният; * професионализъм и коректност в отношенията с митническите власти; * сравнително предимство. Основен елемент на митническото плащане е размерът. Съществува неопределеност на митата,която се свързва с разликата на ценовите равнища на страната-износител и страната-вносител. Една от задачите на финансовия мениджър е да установи степентта на покриване на различията в ценовите равнища и да използва тези различия, ако не са покрити. На първо място се определя средната степен на покриване на различията Pi* + Pi* x c Pj , Pi* - цената на стоката в чужбина; c - размерът на митото; Pj - цената в родината. Ако неравенството е спазено това означава,че митото може да покрие изцяло ценовите различия.Ако неравенството се превърне в равенство митото изцяло се покрива с тези различия. Степента на покриване на тези различия може да се определи с коефицента на защита / i /: При i = 1 размерът на митото покрива ценовите разлики. С коефициент i > 1 се постига ефекта на запретителното мито, т.е. вносът става безпредметен. Когато коефициентът i < 1, толкова митото по-малко покрива различията в ценовите равнища. Митническата процедура е съвкупност от правни норми,чието изпълнение гарантира безпрепятствено и съобразено с националното производство преминаване на стоките пред границата. Съществено значение на управлението на митическата процедура по вноса при юридическите лица имат:
* подготовката на пакета от документи: * проверката на документите. Управлението на процедурата по вноса при включва следните елементи:
Различията между мениджмънта на митата при физически и юридически лица са следните:
|