Най-четените учебни материали
Най-новите учебни материали
SMS Login
За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)РАЗХОДИ, ПРИХОДИ И ПЕЧАЛБА НА ФИРМАТА |
РАЗХОДИ, ПРИХОДИ И ПЕЧАЛБА НА ФИРМАТА I. Финасова и икономическа същност на разходите II. Класификация на разходите 2.1. По икономическата им същност 2.2. По статии на калкулацията 2.3. Според влиянието им от обема на производството 2.4. По ОПР – та III. Обща характеристика на приходите 3.1. Класификация на приходите IV. Същност и източници на печалбата 4.1.Печалба – цел и основи на бизнеса 4.2.Планиране /прогнозиране/ на печалбата 4.3.Анализ на критичната точка на производството 4.4.Технология на планиране на печалбата I. Финасова и икономическа същност на разходите От финансова гледна точка разходите водят до намаляване активите на фирмата с цел реализирането на определена икономическа изгода. Осъществяването на стопанската дейност и динамиката на нейното развитие винаги се свързва с определена динамика на разходите. Но за да има икономически и финансов просперитет е задължително темпът на нарастване на производството и стойността на продажбите да изпреварва темпа на нарастване на разходите. От икономическа гледна точка са способ за трансформирането на обществения и живия труд в стойността на новосъздадената продукция и услуги. Финансовата концепция за съотношението разходи – приходи гласи, че приходите трябва да превишават разходите, с оглед реализирането на положителен финансов резултат. Водещи са разходите, но приходите трябва да са по – големи от разходите. II. Класификация на разходите 2.1. По икономическата им същност – отчитат влиянието на отделните икономически елементи върху стойността на производствените разходи общо за предприятието. Икономическите разходи са тези, които характеризират труда като овеществен и жив. - променливи разходи :
- фиксирани разходи
Диференциацията на разходите по тази класификация дава възможност да представи разходите общо на фирмата. 2.3. Взависимост от степента на използване на производствените мощности, т.е. На производствения капацитет и определящия се от това обем на производството, разходите се диференцират на : - Постоянни – не зависят от обема на производството - Променливи – зависят от обема на производството 2.2. По статии на калкулацията – диференциране създадените възможности да определим точно или относително точно себестойността на всяко изделие включено в производствената номенклатура на фирмата, което е особено важно при анализа на структурата на производството и реализацията и следователно оптимизиране темповете на нарастване на печалбата. Разходите се диференцират на : - стадии на производствения процес - по видове изделия Във връзка с това възниква проблема за ПРЕКИ и НЕПРЕКИ /КОСВЕНИ/ разходи и БАЗИ ЗА РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА РАЗХОДИТЕ. Номенклатурата за статиите на калкулацията е в непосредствена връзка с отраслевата принадлежност на производството и се определя от финансовия мениджмънт на фирмата. Основните производствени разходи са :
Съгласно Закона за счетоводството и обхвата на сметките от група 60 – Производствени разходи, се формират от тези основни елементи. За нуждите на анализа и ценообразуването към тайа структурираната непълна себестойност на производството ние прибавяме разходите по продажби и организация и управление и формулираме пълната себестойност на продукцията. Към нея прибавяме очакваната печалба и формулираме фирмената продажна цена, с която фирмата е готова да се представи на пазара. Базата за разпределение може да бъде различна за различните фирми. Може да бъде относително тегло на различните продукти в общия обем на произведената продукция; основни производствени разходи; стойността на вложения труд и т.н. целта е информацията, която ще ни дадеразполагането на разходите по конкретно. Диференцирането е важно, защото не е възможно всички изделия да се ползват с еднакво предимство на пазара и за да формулират .................................. Съгласно НСС – 2 разходите се диференцират на основни производствени разходи – са тези които са непосредствено свързани с производството на изделията. Без извършването им не е възможно производството на продукцията и оказване на услугите. Те са преки и непреки технологични разходи. ПРЕКИ технологични разходи са тези, които непосредствено са свързани с конкурентния вид изделие. НЕПРЕКИ технологични разходи са тези, които са свързани с производството като цяло, но могат да се отнесат към конкретен вид продукция или услуга след разпределението им на определена база. Базата за разпределение отразява връзката на непреките технологични разходи с отделните видове производства и дейности. Основните производствени разходи за взаимносвързаната продукция се разпределя между отделните продукти на база относителния им дял в общата продажна стойност на реализираната им продукция. Базата за определяне рентабилността на наблюдаваните от Министерския съвет стоки и услуги е себестойността им, която се формира от основните производствени разходи, разходи за организация и управление, продажби и финансовите разходи намалени с финансовите приходи. III. Обща характеристика на приходите Приходите са паричен израз на пазарната оценка на производствените разходи и потребителските качества на реализираните стоки и услуги. Тяхната стойност зависи от количеството, т.е. обемът на продажбите и реализационната цена на единица изделие. Последната зависи от множество фактори, но определящи са специфичните потребителни стойности, чиито носител е самата стока и позициите, които заема тя на свободния конкурентен пазар. От финансова гледна точка приходите са предназначени да възмездят разходите и осигуряват допълнителен доход удовлетворяващочакванията на инвеститорите и участниците в производствения процес. Класификация на приходите е представена по класификацията за ОПР препоръчани от НСС – 1, а именно:
IV.Същност и източници на печалбата 4.1. Печалба – цел и основи на бизнеса Печалбата е положителната разлика между приходите и разходите на фирмата. Тя е цел и предпоставка за съществуването на фирмата. Източник на печалбата от позицията на науката за финансите е ПРЕВИШЕНИЕТО на пазарната цена над съвкупните разходи за производство и финансово обслужване на фирмата. От икономическа гледна точка тя е част от добавената стойност, която се създава в сферата на производството и е отражение на превишението на новосъздадената стойност на живия труд и равнището на неговото реално възмездяване. Печалбата е цел и основа на съществуването на бизнеса и фирмените структури. Печалбата е източник на ресурси за финансиране на текущото производство и за разширяване на неговите мащаби, за финансиране на техническия прогрес и модернизация на производството. Тя е източник на дивидент, а той форма за стимулиране на участниците в капитала на фирмата и във възпроизводствения процес. Печалбата е източник за нарастване на богатството на собствениците на капитал. 4.2.Планиране /прогнозиране/ на печалбата Планирането на печалбата показва пътищата, по които ще се развива производството по обем и структура с цел безпрепятствено възстановяване на инвестираните разходи и реализирането на печалба. Етапите на планирането включват: - определяне на плановия период – обикновено годишен, тримесечен и прогнозен за 3 – 5 години - определяне на структурата и обема на производството и съответстващите им производствени експлоатационни разходи - определяне обема на продажбите и очаквания паричен доход В планирането участват отдел “Маркетинг” – по отношение продажбите по колочество и цена, отдел “Производствен” – по отношение на ресурсите на производството и асортиментната структура, отдел “Финансов” – по отношение разходите и приходите от реализацията. 4.3.Анализ на критичната точка на производството Продажбените прогнози дават представа за очакваната печалба при определяне равнището обема на реализацията и стойността на производствените разходи. Равнището на продажбите, при което фирмата реализира нулева оперативна печалба е известно като КРИТИЧНА /МЪРТВА/ ТОЧКА на фирмата. В този случай стойността на продажбите е равна на сумата от посточнните оперативни и променливи разходи на фирмата. По същество това е формата на критичното равновесие и може да се изрази по следния начин : Σ ( Q1 x P1 ) = Σ FC + Σ VC Реализацията възстановява само инвестираните разходи, при това положение Р = 0 Критичните продажбени бройки /Sбр/ се намират като сумата на постиянните разходи се раздели на разликата между цената и променливите разходи за единица. Σ FC S = ----------------------- P – VC Планирането на печалбата се позовава на концепцията, че : P1 = VC + FC + Pch, Където Pch = [ P1 – ( VC + FC )] x Sбр И когато P1 = VC + FC , то Pch = 0 Недостатък на цялата конструкция на критичния анализ :
Оперативният ливъридж /лост/ определя мястото на оперативните разходи във фирмените приходни потоци. Той е много важен елемент на финансовото планиране, т.к. насочва вниманието към зависимостта между FC, VC и Pch. В този аспект е характерно, че равнището на печалба зависи от величината на общите приходи и съотношението FC : VC. Това означава, че намаляването на VC на единица продажба и снижението на относителния дял на FC при непроменени други условия увеличава печалбата. Трябва да се има предвид, че съотношението FC : VC е тясно свързано с технологичните аспекти на производството. Обикновено равнището на оперативния ливъридж /OL/ е коефициент, който измерва промяната на оперативната печалба в съответствие с промяната на продажбите. Sбр ( P1 – VC ) OL = ---------------------- Sбр ( P1 – VC ) – FC Когато фирмата се намира на точката на равновесие на продажбите равнището на оперативния ливъридж е = 1. Неговата стойност ще нараства, когато обемът на продажбите нараства със съответстващото намаление на относителния дял на FC. Финансовият лост измерва чувствителността на нетната печалба към оперативната печалба. Нетна печалба = оперативна печалба – финансовите разходи свързани с избрания метод за финансиране на фирмените активи. Равнището на финансовия лост /FL/ се определят по следния израз : Σ Sбр ( P1 – VC – FC ) FL = ----------------------------- Σ Sбр (P1 – VC – FC ) – l , Където l е лихвата. Сумата от произведението на броиките продадени изделия по цената за единица разделени на сумата от произведението на броиките продадени изделия по цената за единица намалени със стойността на лихвите. Като се разчита, че оперативната печалба ще е по – висока от стойността на лихвите за финансиране дейността на фирмата. Равнището на FL се колебае от 1 до по – голямо положително число, като се приема, че оперативната печалба многократно надвишава финансовите разходи. Равнището на FL, което има стойност 1 изразява липсата на реален лостов ефект. Ако величината е нула финансовият лост е под единица и фактически не играе съществена роля, следователно дълговото финансиране в реализацията на производствените програми на фирмата е сериозна предпоставка за положителния ефект на финансовият ливъридж. 4.4.Технология на планиране на печалбата Технологията на планиране на печалбата и контролът се основават на следните изходни позиции :
|