Най-четените учебни материали
Най-новите учебни материали
SMS Login
За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)СЪЩНОСТ НА КРЕДИТА И ЛИХВАТА |
СЪЩНОСТ НА КРЕДИТА И ЛИХВАТА
Главният признак на кредита е разкъсване във времето. Всички кредитни сделки са възникнали и включват размяна във времето, между извършването на действието от кредитора (предаване на стоката на длъжника) и времето на равностойното задължение на длъжника за погасяване на задължението. Кредитът може да се определи и като икономическо отношение, което възниква при предаване на стойности между субекти за временно ползване при условие за връщане. Отлагането на плащането в бъдеще е основна характеристика на кредита. Друга характеристика е рискът, който също произтича от елемента “време”. Рискът е за продавача или заемодателя. Погледнато по-широко, кредитът е вид бизнес – финансиране и фаза на маркетинга, тъй като неговата функция е да улеснява движението на стоки по каналите на търговията, както и тяхното крайно потребление. Кредит и дълг. Кредитът е различно от дълг. Кредитът е доверие и възможност. Дългът е неплатената част на минала сделка, осъществявана на кредит. Кредитът е покупателен капацитет или капацитет за получаване на заеми; дългът е иск на кредитора за определена сума. Кредитен обем – общата сума на дейностите (сделки извършвани на кредит). Кредит и благосъстояние – кредитните сделки само прехвърлят, но не увеличават благосъстоянието. Самият кредит не е състояние, а фактор, който допринася за нарастване на състоянието. Благосъстоянието на обществото се увеличава не от кредита, а от ползването му. Субекти на кредита – индивидуалните субекти (потребителите); бизнесмените – съществен субект; държавните (правителствени) субекти и като кредитор и като носител на дълга. Източници на кредита – два са основните източници на средства – спестяванията и формираните фондове. Роля на кредита – като икономическа функция на кредита обикновено се посочва, че той служи в икономиката като средство за обмяна (размяна). Друга икономическа функция на кредита е да предостави в наличност капитал за бизнеса, който без него нямаше да бъде използван. Като социална функция на кредита се посочва обикновено изглаждането на различията м/у капитала и труда чрез ефективното използване потенциала както на труда, така и на капитала. Видове и форми на кредита. Основни форми на кредита:
В една по-широка класификация кредита може да бъде групиран като:
А. Бизнес-кредит
Б. Кредит за недвижима собственост
В. Потребителски кредит
Лихва и лихвен процентОбща характеристика – обикновено лихвата се определя като парична сума, която длъжникът заплаща на своя кредитор за ползваните в заем средства. Тя може да се разглежда и като възнаграждение за раздялата с ликвидности. В този смисъл тя е своеобразна “цена”. Нормата на лихвата е отношение на лихвата към величината на ползвания заем, изразено в %. Нл = Л х 100 З Л- величина на лихвата З – величина на заема (кредита) Лихвата се разглежда като награда за отлагането на текущото потребление в полза на бъдещото потребление. По-големите лихвени проценти поощряват по-голям брой лица да заменят своето текущо потребление със спестяване (т.е. с бъдещо потребление). Това е ефект на заместването. Лихвеният поцент оказва влияние и върху фирмените решения. По-високият лихвен процент принуждава фирмите да използват собствени средства при финансиране на техните проекти. И обратно – по-ниските лихвени проценти – ги насърчават към по-голямо използване на кредити. Съществува обаче и т.нар. парадокс на спестовността. Той се изразява в това, че високите лихвени проценти привличат повече спестявания, но плащайки по-високи лихви по депозитите, банките увеличават и лихвените проценти по кредитите, тъй като трябва да плащат по-високи лихви по депозитите. Видове лихвиСпоред начина на изчисляване:
Сумата на лихвата = {(първоначалното количество х лихвения процент)/ 100 х 360} х лихвен срок
Според момента, в който се начислява, лихвата може да бъде:
Видове лихвени проценти:
Ск = К х Л% х Д 360 х 100 К- стойност на полицата Л% - пазарен ЛП по краткосрочен заем Д – дните от момента на сконтиране до падежа
Лихвения процент може да бъде номинален и реален, взависимост дали се отчита влиянието на инфлацията. Номинален ЛП – по който е сключена кредитната сделка. Реалин ЛП – получава се след като номиналния ЛП се изчисти от инфлационното бреме. РЛП = (номинален годишен ЛП - годишен темп на инфлация) / 1 + годишен темп на инфлация НЛП = годишен темп на инфлация + реален ЛП + (реален ЛП х годишен темп на инфлация)
|