Най-четените учебни материали
Най-новите учебни материали
SMS Login
За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)Геоикономика и МИО |
Геоикономика и МИО Тема 2.1 Геополитика и МИО Наука и стратегия в практически аспект за закономерностите, за разпределение и преразпределение на сверите на влияние в глобалния свят с цел установяване на контрол или хегемония на определени субекти в глобалното комуникационно пространство (ГКП). Геополитиката е свързана с понятието ГеоКод. Това е съдържанието на генетичната памет за генезиса, еволюцията и развитие, прогрес или деградиране на една държава, нация народ или етнос . Има три компонента: 1. Генетична памет на субекта – в следните аспекти- сумарна памет (акумулирана мъдрост на субекта) генерирана от неговото възникване до точка от неговото развитие.; 2. Историческата памет на субекта(наследствеността) различните етапи в развитието; 3. Социокултурната памет на субекта обусловена от духовната, културна, конфесионална, етническа, родова, езикова и писмена идентичност на субекта. СХЕМА: ГЕНЕЗИС И РАЗВИТИЕ НА ГЕОКОДА Историческа обусловеност и приемственост > ГК > ГПК-доктрини > ГИК-доктрини>геостратегия>ГПВ-задачи-цели-задачи>ГИВ>геостратегическо позициониране>A,B,C> Тема 2.2 Геоикономика и МИО Геоикономиката няколко определения:
Геоикономиката се свежда се до осигуряване на регионално и глобално геополитическо могъщество и хегемония с икономически средства. За да се постигне тази цел е нужно да има политическият елит на субекта да притежава геоикономическо мислене в два аспекта: А.) способност да разработва геополитически стратегии за акумулиране управление на национален, регионален и глобален капитал. Б) Способност на управляващия елит да управлява ресурси от всякакъв вид особено тези, които имат стратегически характер, като знанието например. При правилно Геокономическо мислене на управляващия елит се разработва и най-адекватна геоикономическа позиция на един субект в околната геополитическа среда. Същност на Геоикономически КОД – виждания тези, хипотези, предположения, доктрина един субект за поведения в обкръжаващата икономическа среда на съответните равнища – регионално, субрегионално, глобално, локално. Тема 2.3 ГКП – Глобално комуникационно пространство „Само в своите граници и благодарение на тях, нещото е това което е” Граничещо – „противопоставяне на маргиналното на централното” Границите като функция биват 3 вида: бариерни – затрудняват връзките и отношенията между пространствата; контактни – способстват за връзки и отношения; филтриращи – селектират връзки и отношения; На базата на тези 3 функционални граници в съответни комбинации се формират различните пространства:
Комуникацията е правя нещо общо, общувам, свързвам, съвещавам се. Комуникацията има универсален смисъл които се разкрива в конкретното пространство. Комуникацията има няколко важни измерения: Материално практически измерения: Съобщенията, телекомуникациите. Транспортните, пътни, въздушни, жп структури Преносни трасета – газ, нефт, вода; Социокултурни измерения на комуникациите – трансферна информация между индивиди, групи и общности. Геоикономически измерения на комуникацията: комуникационни трасета от модален и интермодален тип. Информационно комуникационните измерения на комуникацията : чрез новите комуникационни и информационни технологии е възможно да се трансферира различни фактори на производство в ускорен режим във времето. Информационно комуникационна революция – (ИКР) Информационните и комуникационните технологии се превръщат в стратегически ресурс за всеки субект на МИО. Телекомуникационните аспекти – веществената част. Със тази революция се навлиза в етап на информационно комуникационен империализъм. В процеса на информационната и комуникационната революция в която не участват едновременно и равностойно всички субекти се формира ГКП. В него се формират зони с висока геополитическа и геоикономическа енергия които са известни като геострати, те представляват статифицирани многоаспектни комуникационни пространства в които акумолираната енергия се освобождава под формата на различни видове икономически дейности свързани най-вече с генерирането и усвояването на новия стратегически ресурс – знанието. В зоните за висока енергия се кръстосват стратегически вектори и през тях преминават модални и трансмодални трасета. В тези зони се формират високо доходни полюси на МИО – свободни икономически зони (СИЗ) от 5то и 6то поколение. Глобално комуникационно пространство (СХЕМА) В зоните на висока енергия се формира геоикономическата рента, тя е основният високодоходен източник на печалба. В тези зони високотехнологичните фирми генерират печалби от до 1000%. В следствие на това се образува виртуализация на световната икономическа система и финанси, което е откъсване на движението на финансовия капитал от реалното производство и услуги. Тема 2.5 Геокономически зони Глобалното комуникационно пространство е едновременно геопространството на глобалният свят в двата му аспекта геополитическо и геоикономическо глобално пространство. Глобалното геоикономическо пространство има 4 зони:
(НБ - Модул 3. Глобализация и регионализация и МИО Глобализацията е висш стадии на интернационализацията на международния живот във всички възможни аспекти: политически, икономически, социални; Когато говорим за интернационализация в ширина – това е глобализацията. Когато имаме процес на интернационализация в дълбочина се стига до регионализация, така се формират регионалните геопространства. НБ - Глобализацията е свързана със следните последствия: формира се формално геопространство с нови параметри основната характеристика на която е ГКП; Формират се регионални геопространства с различна характеристика; Формират се нови субекти и полюси на глобалният свят; Развиват се съпътстващи тенденции на анти-глобализъм и анти- регионализъм; Видове глобализация:
„Вашингтонски консенсус” – представя се от определени субекти на МИО (главно ТhinkThankCentres, МВФ, Световната банка) за заменяне на либералният модел на Кейнс с неолиберален монетарен модел. Този консенсус предвижда две основни неща: максимално отваряне на националните. Икономики в процеса на регионализация и глобализация (в ширина и дълбочина). Създаване на максимално благоприятни условия за трансфериране на транснационален капитал в духа на мондиализма.
Глобализацията на този етап е свързанаглавно с информационно комуникативната революция, в бъдеще е свързана с развитието на пост информационното общество и очакваната 6та епоха в развитието на човека (неикономическото развитие). Тече процес на формиране на нова матриа на света под формата на глобално телекомуникационно пространство. Тема 3.3 Регионализация Регионалните геоикономически пространства са продукт от процеса на интернационализация в дълбочина. По принцип регионалните геоикономически пространства се изграждат на междудържавни съглашения за сътрудничество и интеграция. До сега само ЕС е достигнал висока степен на зрялост, преминал е познатите за сега форми на интеграция: ü Преференциални търговски спогодби ü Зони за свободна търговия ü Митнически съюз ü Вътрешен общ пазар ü Икономически и валутен съюз. Регионални и субрегионални споразонемия ЕС, НАФТА, ОНД, ОЧИС, ОАЕ, МЕРКОСУР Тема 3.4 Управление на глобалното комуникативно пространство Глобалният свят се управлява по 2 начина: 1. Легитимен модел за управления. 2. Скрит (виртуален) модел на управление. Легитимната модел на управление е създаден на базата на международна правна система за регулиране на процесите в системите на МО и МИО. Това са преди всичко международни организации и структури от различен характер създадени на базата на междудържавни съглашения. ядрото на този модел е ООН и нейните специализирани регионални структури МОД. В този модел са включени и регионални формирования от рода на ЕС. Тук влизат и различни секторни, проблемни, отраслови организации и така наречените стокови съглашения. Скрит (виртуален) модел:
Съвет по външни връзки. Контролира решенията на политическият и икономически елит Трилетарна комисия 1973 по инициатива на съвета за външни връзки. Римски клуб – Това управление има своите механизми – световни срещи, лобиски групи; Модул 4 Трансформация на МИО 4.1 Основни тенденции в трансформацията на МИО Процеса на трансформиране на МИО е свързан в 2 основни момента – смяна на световният ред – Геипол и геоикон; Преобразуване на системата на световното разделение на труда; С променяне на модела на контрол и управление на системата на МИО; В процеса на трансформиране на системата се изменят пълно или частично обектите и субектите на МИО, формите на международното отношения МРТ и характера на отношенията в системата.
НБ!!!! 4.2 Главни движещи сили на трансформация на МИО Има 3 движещи сили: Неолиберализма – идеологията на трансформацията, Класически либерализъм,Вашингтонски консенсус Геоконфликтите – интересите Информационно комуникационна революция Конфликтите биват: геоикономически, геополитически, кратополитически, военни; Геоикомическите воини имат 3 измерения – търговски воини, студена воина, информационна воина; Информационната воина: въздейства върху субектите особено индивидите, без възможност за обратна връзка. Целта на инф. воина е: 1. контрол върху знанието. 2. Препрограмиране на човешкото съзнание. 3. Разрушаване на национални икономически системи и структури с информационни и комуникационни системи от ново поколение Модул 6. Геологистика на МИО В процеса на възникване на ГКП се формират качествено нови субекти и полюси на това пространство. Свободни икономически зони (СИЗ): Класически субекти на МИО но през последните години все повече тяхното развитие се свързва с така наречената нова икономика. СИЗ са органична част от икономическото пространство на държава или група такива, в която се въвежда преференциален режими за икономическа дейност на местни и чуждестранни стопански субекти НБ! Има 5 поколения зони:
Тема 6.1 Високотехнологични зони: През 1984 в Ирландия се създава „Международна асоциация на научните паркове” обединяваща интересите на 3те геоиконимически зони в областта на високите технологии. По такъв начин се координира развитието на мрежа от високотехнологични зони в западния свят.
В началото на 21 век има 3 типа информационни зони като субекти на МИО в сферата новата икономика :
АСАМ – Азиатско северноамериканска магистрала.
|