Най-четените учебни материали
Най-новите учебни материали
SMS Login
За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)Международна икономическа миграция (МИМ) |
Международна икономическа миграция (МИМ) 5.1 Същност на международната миграция (ММ) – движение (преместване) на население (отделни индивиди, групи или по-компактни маси) от една страна в друга, от един регион в друг. В процеса на ММ участват страни донори, които дават емигрантите и стрни бенефициенти, които приемат имигрантите. Основни причини за ММ: ü Политически ü Икономическо-социални ü Конфесионални (религиозни) ü Етнически – свързани с т.нар. „етнически прочиствания” ü Военни Икономически причини за МИМ: ü Недостиг на нискоквалифицирана в ядрото (20-те % на Парето) ü Различните жизнени стандарти между бедните и богатите страни (Парето – 80%-20%) ü Засилване на икономическите мотивации на индивидите за личностна изява и развитие ü Икономизация на диаспорите и етническите общности в развитите страни. Те (диаспорите и общностите) се превръщат в своеобразен филтър на миграционните потоци Социо-икономически причини за МИМ: ü Преместване в друга държава с цел намиране на работа (трудоустрояване) ü Смяна на местожителство ü Смяна на гражданство ü Събиране на семейството Типология на МИМ: ü От гледна точка на обхвата – вътрешна и външна ü От гледна точка на правния статут – легална и нелегална ü От гледна точка на образователния ценз (статут) – „изтичане на мозъци” - висококвалифицирана, средно квалифицирана и нискоквалифицирана ü От гледна точка на целта – постоянна (с цел окончателно преместване в страната бенефициент), временна (гастарбайтери), сезонна (трудов туризъм) Последствия за МИМ: ü За донорите - Съществена загуба на вложен капитал за обучение и повишаване на квалификацията - Намаляване на интелектуалния потенциал на нацията, чрез „износ на мозъци” - Влошаване на демографската ситуация - Влошаване ситуацията на трудовия пазар ü За бенефициентите: - Спестяване на национален капитал за обучение и преквалификация - Нарушаване баланса в структурата на трудовия пазар - Покриване дефициттите от работна сила в трите аспекта – виско-, средно- и нискоквалифициран - Влошаване на социалната хармония в обществото, резултат от формирането на етнически антлави ( = затворени общности) и диаспори - Увеличаване на трудовите ресурси в трудоспособна възраст 5.2 Геоикономика на МИМ – в новата човешка история има две вълни на масова международна миграция: в края на 19в и началото на 20в (дестинация новия свят – САЩ – около 55млн души от Европа) и втората вълна - след падането на Берлинската стена (Студената война 1989г.). От геоикономическа гледна точка ситуацията в ЕС: ü В момента има около 30млн имигранти, от които 20млн са от мюсюлмански произход и 11% са чужденци ü Към 2050 г населението ще се съкрати с около 100млд души ü Проблемът със социалната интеграция на имигрантите Политическа икономия ма миграцията: c + v + m Миграцията се превръща в един от решаващите фактори на глобалното развитие. Изводи:
- В тази връзка към днешна дата 30% от трудовите ресурси на земята са неиползваеми, а структурните безработни са над 1 млрд. - ООН е установил минимален праг от $3 за почасова ставка 5. 3 Основни демографкси трендове (тенденции)
ü От 18в започва тенденцията за растеж на населението на Земята: в края на 19 век населението на Земята е било 1 млрд. Души, в края на 20в е над 6 млрд. ü За този период градското население се е увеличило над 10 пъти. В ЕС 80% от населението живее в градовете. ü Продължителността на живота в 20-те % в развитите страни е средно 75години, в периферията – 80-те % - средно 30-35 години. ü Изменя се етнонационалния, расов и религиозен ландшафт на Земята Лудвих Милер: „Началото на 21 век Aмерика (USA) става все по-малко западна, по-малко бяла и по-малко англосаксонска.” Жан Елюп: „Присъствието на имигранти от ислямския свят несъмнени ще доведе до деградирането на цялото западно общество... Западът ще се окаже в тази ситуация и от в глобален мащаб, както днес бялото малцинство спрямо черното болшинство в ЮАР” ü Към 2025 г растежът на населението в света ще е 95% за сметка на периферията. През 1991г делът на населението в индустриалните страни е бил 20% от населението в света, през 1985г – 16-17%, а 2020г ще бъде 10% от населението в света. ü Появява се проблемът застаряване, 2040г 22% от населението в Европа ще е над 65 години. ü Пренаселяване. Капацитетът на световната икономика да изхрани около 12 млрд. души. Джон Кейнс – „Много катастрофи на човечеството са резултат от внезапно изчезване на условията, допринесли за свръхнаселение, което е повече от населението, което може да бъде изхранено. Малтос –„Човечеството се увеличава в геометрична прогресия” В резултат на тези демографски тенденции се пораждат нови негативни процеси, които имат отношение към международната миграция:
Дън Цяо Пин – „Ако в китай настъпи политическа и икономическа нестабилнност, то се очаква масово емигранстко движение в посока Хонг Конг – над 500хил души, Тайланд – над 10 млн души, Индонезия – над 100 млн души, Сибир.” Демографски императив (прогноза) – Предстои ни ново „Велико преселение на света”, което сега се измерва със стотици милиони, а тогава ще се измерва може би с милиарди. Императива е дали ще се реализира ново масово преселение в глобалния свят като трета вълна. 5. 4 Миграционна политика Миграционната политика е част от външната политика на един собект и се провежда на национално, регионално и глобално равнище. Международната политика предствалява съвкупност от мерки и действия за целенасочено регулиране на миграционните потоци във вътрешен и външен план. За това миграционната политика има две части – емиграционна и имиграционна. Формулата „3+2+3” - 3 години всяка страна на ЕС има право да регулира миграционните потоци от новоприетите страни без да се съобразява с всеобщата миграционна политика на ЕС. Общата миграционна политика на ЕС се характеризира на този етап с три момента:
... ... ... ... ... Диаспора – значителна част от един народ (или от голям етнос) която пребивава извън родината си. Тя бива организирана и неорганизирана. Организираната или се самоорганизира или бива организирана от управлението на специализирани органи или посолството на държавата произход на диаспората (напр. в България има комитет, грижещ се за въпросите на българите в чужбина)
Тенденции: А) Тече активен процес на консолидиране и преструктуриранен на етническите диаспори, включително институционално. Б) Диаспорите проявяват изключителна силна мотивация за стопанска дейност. В) Превръщането на диаспорите в сериозни субекти на МИО по две линии:
В резултат на тези 3 тенденции възниква и се развива силно мотивирано етническо предприемачество, което се базира главно на планови зависимости, землячески връзки и солидализирани фактори на конфесионална основа. Лидерска позоция в етническото предприемачество има китайското етническо предприемачество, което е известно като „хуа – цяо”. Слеващото по сила е евройското, след това е руското и на четвърто място остава италианското предприемачество, тъй като италианската диаспора е вплетена много в чуждите нации и губи връзка с корена. Капиталовият ресурс на „хуа – цяо” е съпоставим с БВП на официален Китай, а на еврейското предприемачество е дори по-голям от БВП на държавата Израел. Има държави (като Индонезия например) които изцяло са под контрола на китайското етническо предприемачество.
Извод: Етническото предприемачество и етническия бизнес в съвременните условия са се превърнали в съществен фактор на системата на МИО като техен обект и субект.
|