Home Икономика Счетоводно отчитане на разходите

SMS Login

За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)


SMS e валиден 1 час
Счетоводно отчитане на разходите ПДФ Печат Е-мейл

Счетоводно отчитане на разходите

Дейността на всяко предприятие може да се характеризира с извършените разходи. Разходите са съвкупност от пренесени и създадени стойности. Пренесените стойности са адекватни на амортизациите на амортизируемите активи, на стойността на изразходваните материали. Създадените стойности се измерват с начислените суми за заплатите и за осигуровките. Разходите могат да се определят или като намаление на активи, или като увеличение на задълженията на пасивите. Разходите възникват със създаването на предприятието. За нуждите на икономическата дейност на предприятието разходите биват групирани въз основа на различни признаци.

1.Според начина на възникване и значение на предприятието биват – административни разходи и основни технологични разходи;

2.Според икономическата същност – материални и трудови;

3.Според състава на разходите – едноелементни и комплексни;

4.Според отношението им към обема на дейността – променливи – условно-постоянни;

5.В зависимост от начина на включване на разходите в себестойността – преки и косвени;

6.Според икономическото им съдържание – за м-ли, за външни услуги, за амортизации, за заплати, за осигуровки, финансови разходи и други разходи;

7.Според изискванията за калкулиране на себестойността – зависи от отрасъла и информационните потребности на предприятието;

Съгласно действащите нормативни актове по счетоводство, а именно ЗС и НС, при групирането разходите са възприети два основни критерии –

-според тяхното икономическо съдържание и

-според вида на дейността за която се отнасят.

Това подразделение на разходите стои в основата, на организацията на тяхното счетоводно отчитане. Съгласно изискванията на НС разходите свързани с дейността на предприятието най-напред се отчитат по икономически елементи по съответни с-ки от гр. 60 – Разходи по икономически елементи, а след това по видове дейности по съответни с-ки от гр. 61 – разходи за дейността.

Отчитане на разходите по икономически елементи

– В НС счетоводното отчитане  се извършва чрез с-ки от гр.60. С-ките са операциони и се водят с чисти обороти и данните от тях отиват за попълване на ОПР. Промени в първоначалните записани суми се правят само чрез сортировъчни записвания. Аналитичното отчитане към с/ките от гр.60 се организират съобразно потребностите на предприятието. В края на отчетия период с/ките от гр.60 остават без салда. Дебитират се при извършване на разходи срещу кредитиране на различни с-ки в зависимост от вида на разходите. Кредитират се при отнасяне на разходите по дейността срещу дебит на с-ки от гр.61.

По с-ка 600 -  – се отчита стойността на отпуснатите за пр-вото суровини, основни и спомагателни  м-ли, изразходваните горива и елнергия, използвани резервни части, семена торове, препарати, медикаменти и  др. Дебитира се при предаване в употреба на м-ли с/у Кт с/ки от гр.30 и гр40 и свързаните с тях с/ки.  Кредитира се  при отнасяне на м-ли по предназн. с/у Дт с/ка гр.61 , гр.65 , гр.66

По с-ка 601  – се отчитат разходите за ползвани услуги извършени от 3 лица - реклама,съобщения,телефон и телексни такси и др., р-ди по придоб.на ДМА и МЗ чрез покупка. Дебитира се при отраз.на р-ди за ползвани услуги с/у Кт с/ки от гр.40 и  свързани с тях с/ки; гр.45 , гр.49 и гр.50. Кредитира се при отнасяне на р-дите по предназначение  с/у Дт гр.61  , гр.65 , гр.66 и гр.70Приходи от продажби.

По с-ка 602 Р-ди за амортиз.- отчита разходите за амортизация на ДМА И ДНМА, както и положителна търговска репутация. Дебитира се при начисляване на амортизация с/у КТ гр.24. Кредитира се при отнасяне на р-дите за амортизации по предназначение с/у Дт гр.61  и гр.70 .

По с-ка 603 Разходи за заплати – се отчитат разходите за възнаграждение, съгласно сключени договори, доплащания по КТ. Дебитира се при начисляване на възнагражденията с/у Кт гр.42 . Кредитира се при отнасяне на разходите по предназначение с/у Дт ;гр.61, гр.65,гр.66 и гр.70.

По с-ка 604 Р-ди за осигуровки – се отчитат начислените осигировки.  Дебитира се при начисляване на осигуровки с/у Кт гр. 46 , гр.42 . Кредитира се при отнасяне  на начислени разходи по предназначението им, с/у Дт с-ка гр.61, гр.65, гр.66и гр.70;

По с-ка 609 Други р-ди – се отчитат всички разходи които не могат да бъдат отнесени, по предходните с-ки. Това са -р-ди за командировки, изложби,стипендии, отписани вземания от продажби, глоби, и неустойки свързани с дейността н а предприятието. Дебитира се при отразяване на начислените р-ди с/у Кт гр.30, гр.40, гр.42 , гр.49 , гр.50,  Кредитира се при отнасяне  на съответният р-д по предназначение, с/у Дт  , гр.61 , гр.64, гр.66 и гр.70.

Всички с/ки от гр.60 са активни и операционни. Информацията от тях отива  за попълване на ОПР - Раздел А-Разходи за обичайната дейност.

Отчитане на разходите по дейности

В НС са предвидени с-ки от гр.61. Чрез които се отчитат  разходите за основна и спомагателна дейност, на предприятията, за продажба на продукция, за придобиване и ликвидация на ДМА, разходи за ликвидация и несъстоятелност, и административните разходи. Всичките с-ки в гр. 61 са активни, т.е. салдата по тях са само дебитни.  Към първите две с-ки 610 и 611 се води аналитично отчитане, на предприятието по преценка.

Чрез с- ка 610 Р-ди за основна дейност – се отчитат основните производствени разходи, за основната дейност на предприятието формиращи себестойността на продукцията и услугите. Дебитира се с разходите за основна дейност с/у Кт гр.60, с/ка 611Р. Кредитира се със себестойността на произведената продукция с/у Дт гр.30 и гр.70. В края на отчетния период разходите за незавършено производство остават като салдо по с/ката.

с/ка 611 Р-ди за спомагателна  дейност – се отнасят извършените разходи, в спомагателните дейности на предприятието. Спомагателната дейност на предприятията са неделима част от основната дейност и са предназначени да я обслужват.

с/ка 612 Разходи за продажба на продукция – разходите които са пряко свързани с продажбата на продукция, стоки и услуги.

с/ка 613 – Разходи за придобиване на ДМА -  чрез нея се отчитат извършените разходи за строителство, на обекти по стопански начин, и чрез възлагане, разходита за доставка и монтаж на ДМА, разходи за придобиване на машини, съоръжения и оборудване, предназначени за строящи обекти.

Счетоводни записвания –

-вложени м-ли в пр-вото – 600/301

-приключване на с-ка 600 – гр. 61/600

-начисляване на амортизация – 602/241

-начисляване на РЗ – 603/420

Отчитане на разходите за бъдещи периоди – с-ки от гр. 65 – разходи за бъдещи периоди - -отч.финанс.р-ди по лизингови договори, предплатени лихви и др.които се признават за тек. през следващи отч.периоди. Тя е бюджетно-разпределителна. Дебитира се със сумата на разсрочените фин.р-ди за предпл.лихви, по лизингови договори с/у Кт с/ки от гр.50 и с/ка Други заеми и дългове.. Кредитира се със сумата на признатите р-ди за текущи през съотв.отчетен период. с/у Дт с/ки от гр.62. В края на отч.период с/ката може да остане с дебитно салдо, което се посочва в актива на баланса като р-ди за бъд.отч.периоди.

Отчитане на финансови разходи-

В НС са предвидени с-ки от гр.62. Дължат се на кредитните ресурси използвани от предприятието, отрицателните резултати от операциите с движимите ценности и валута. Това са  - с-ки 620,621,622,623,624,629;

Дебитният оборот от тези с/ки отива за попълване на ОПР – в лявата разходна част - Раздел А – Р-ди за обичайната дейност.

По с-ка 620 Р-ди за лихви – отчитаме начислените лихви за всички заеми, лихви по дългове,свързани с дялово участие, лихви по вал.операции и др. Дебитира се със сумата на начислените лихви с/у Кт гр.16, гр.17, гр.43 , гр.50 и с/ки 494 и 652 . Кредитира се при приключване й с/у Дт 123 и с/ки от гр.65.

По с-ка 621 Разходи за провизиране на рискови активи – отчита начислените р-ди за провизиране на рискови активи в банките и други  финансови институции. Дебитира се със сумата на начислените р-ди под формата на провизии с/у Кт 250 Кредитира се при приключването й с/у Дт 123.

По с-ка 624 Р-ди по валутни операции – отчитат се отрицателните разлики при промяна на валутн .курсове.

По с- ка 629 Други финансови р-ди – отчитат се р-ди, които не са отразени по другите с-ки в групата. В банките чрез тази с/ка може да се отчитат изплатени такси /порто/, комисионни в лв. И валута и др. Дебитира се със сумата на платени комисионни и др. р-ди с/у Кт на с/ки от гр.17 , гр.43, гр. 50 и с/ка 652 . Кредитира се при приключването й с/у Дт 123

Отчитане на извънредни разходи.

В НС са предвидени с/ки от гр.69. Те имат случаен, необичаен извънреден характер. В тази група има само една с/ка 690 Извънредни р-ди. Тя е операционна. Дебитира се при отразяване на р-дите с/у Кт с/ки от гр.20 , гр.21  гр.30,гр. 31 Кредитира се при нейното приключване със с/ка 123. Информацията от тази с/ка се използва за изготвянето на ОПР – Раздел А, гр.4, като отделените видове р-ди се представят в отделна справка в приложението към ФО. Счетоводните записвания са:

1. За отразяване на извършени извънредни р-ди през отчетния период и погасяването им веднага – 690/гр.50.

2. При установени липси без вина на МОЛ – 690/гр.20;21;30;31;51

3. За отразяване на общата сума на бракуване МЗ – 690/гр.30;31

4. За предадени безвъзм. на друго предприятие А – 690/гр.20,21,30,31,51

5. За приключване на с/ката – 123/690

 

 

WWW.POCHIVKA.ORG