Най-четените учебни материали
Най-новите учебни материали
SMS Login
За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)Общуване и национални различия |
Общуване и национални различия
В отношенията между фирмите от различни страни се проявяват националните, културните и други различия. С тези различия деловите хора при общуване и преговори трябва да се съобразяват и тяхното поведение да бъде такова, каквото се диктува от местните условия. По специално те трябва да познават: основните закони и режима за стопанска дейност и търговия, политическата ситуация и икономическото положение, стандарта на живот, религиозните особености, културното равнище и образователната система. Освен това трябва да се изучат и знаят индивидуалните навици, начинът на работа и живот в дадена страна. За успешна външнотърговска дейност е абсолютно необходимо да се владее поне един от официално говоримите в дадената страна езици, да се знаят правилата за писмена комуникация и да се изучат конкретните национални, културни и други особености на външните контрагенти. В специализираната литература съществуват много определения за понятието култура. От гледна точка на културната антропология “понятието за култура винаги се изгражда около идеята, че има система на идеите и чувствата, които обединяват една група от хора и й придават идентичност като общество”. Културата притежава следните основни характеристики:
По света има различни култури със свои особености, които поставят отпечатък върху принципите и подходите прилагани в международния бизнес. Културата може да въздейства върху отношенията в държавата, върху нейната политика, върху отношенията фирми-правителство, върху управленската идеология, върху фирмените методи на управление. Най-важното е, че културата влияе върху мислите, ценностите и поведението на хората. Извършени са множество научни изследвания върху различията в националните култури и въздействието им върху методите на управление и комуникации. Холандският изследовател Хеерт Хофстеде въз основа на наблюденията си върху служителите от чуждестранните филиали на компанията “Ай Би Ем” извежда четири основни измерения на културата:
МЕЖДУКУЛТУРНО ОБЩУВАНЕ Общуването в международна среда изисква специална подготовка, съобразена с различията в националните култури. Преплитането на културните стереотипи разширява обхвата на интерпретациите за делово поведение. Различията в културите са многопластови. Воденето на преговори в собствена културна среда е много трудно, но броят на бариерите се увеличава главоломно при навлизане в междукултурното пространство. Всяка страна има свои собствени норми на поведение, които определят деловия етикет, който включва правилата за поздрав, за обръщение, за запознаване и представяне, за получаване и даване на подаръци и сувенири и други подобни. Ето някои от националните особености и модели на поведение, които трябва да се познават, за да се общува с бизнес представителите на тези страни. Всяка страна има свои собствени норми на поведение, които определят деловия етикет. Въпреки че чужденците са много толерантни към нашите нетактични постъпки и грешки и ги отдават на непознаването на изискванията на деловия етикет в тяхната страна, ще бъдат приятно изненадани, ако демонстрираме известни познания в тази посока. Така ще предизвикаме тяхното уважение и симпатия, а това може да се окаже решаващ фактор за установяване на взаимоизгодни и дългосрочни връзки. Но между нас и нашите чуждестранни партньори съществува и езикова бариера, което изисква да си поставяме видими цели в разговора, да избягваме сложните изречения и да правим често обобщения, да записваме задължително важните моменти от разговора, да разграничаваме идеите, като ги подансяме една по една, да изписваме цифрите, които изговаряме, да избягваме рисковите фрази и хумора, да следим “езика на тялото” на нaшите партньори и др. Ако въпреки спазването на тези правила се получи засечка има изход, познат на всички култури- усмивката.
|