Най-четените учебни материали
Най-новите учебни материали
SMS Login
За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)Производителност на труда същност, показатели, фактори |
Производителност на труда – същност, показатели, фактори Същност и особености
– просперитета на всяка страна; – конкурентоспособността на нейната икономика; – решаване на най-важните социално-икономически проблеми, вкл. тези за:
– степен на полезна резултатност на труда, – намираща израз в съотношението между:
където: – PL – производителност на труда; – Q – количество продукти/услуги, създадени за определен период; – HR – човешки ресурси, използвани за създаването на Q.
– производителността на труда е винаги конкретна – за отделен работник, за група работници, за всички заети в отделна организация, в даден отрасъл, подотрасъл, регион или в страната като цяло; – производителност на труда съществува при всички видове труд, независимо от тяхното съдържание. – повишаването на производителността на труда не трябва да бъде самоцелно – трябва да се разглежда в контекста на подобряването на ефективността на труда. – при изучаването на действията за повишаване на производителността на труда трябва да се отчитат изискванията не само на конкретния момент, но и перспективите за по-дълг период; – производителността на труда може да бъде:
– равнището и динамиката на производителността на труда се оценява от различни гледни точки и въз основа на различни критерии. Роля на производителността на труда
– влияят върху разходите за дейността, а с това и върху продажните цени и възможностите за реализация на продуктите или услугите; – те от своя страна се отразяват върху размера и динамиката на приходите от дейността и поради това при равни други условия – и върху възможностите за инвестиции; – последните оказват пряко влияние върху производителността на труда и така кръгът се затваря.
Общи фактори, влияещи върху производителността на труда
– Външните фактори са такива причини за изменение на производителността на труда, които идват от околната среда на системата. В повечето случаи това са неуправляеми фактори или условия – природни дадености, норми и правила и др. – Вътрешните фактори в повечето случаи са управляеми фактори и са свързани с особеностите на самата система – квалификация и мотивация на персонала, равнище на техника и технология, специфика на произвежданите продукти или услуги и т.н.
– преки фактори – оказват непосредствено въздействие върху производителността на труда; – косвените фактори – влияят на производителността на труда чрез други фактори.
– фактори с продължително действие – оказват дълготрайно влияние върху производителността на труда; – фактори с краткотрайно действие – влиянието им е краткосрочно и в много пъти – случайно.
– позитивни – предизвикват увеличение; – негативни – предизвикват намаление; – смесени – предизвикват както увеличение, така и намаление на производителността на труда.
– фактори с непосредствен ефект – ефектът от действието им се проявява веднага или в много кратки срокове; – фактори с лагов ефект – влиянието им се проявява след повече или по-малко продължителен период от време; – фактори със смесен ефект – въздействието е смесено, като една част се проявява веднага, а друга след известно време. Показатели за измерване и оценка на производителността на труда
където: – PL – производителност на труда; – Q – количество продукти/услуги, създадени за определен период; – L/ HR – количество труд/ човешки ресурси, използвани за създаването на Q.
– количеството продукти (Q) се измерва с:
– измерителите на количество труд (L) или на използваните човешки ресурси (HR) са:
– Конкретни показатели (статични) – напр. количество продукти или услуги (в натурално, условно-натурално или парично измерение, създавани за: единица време, от един работник или служител или с единица разходи за труд. – Динамични показатели – напр. индекс на изменение на производителността на труда в даден момент (период) спрямо друг момент (период), приет за база.
– количество продукция (обща, стокова и реализирана) в натурални или условно-натурални измерители, създадена за единица работно време, изразходвано в организацията като цяло или на един зает; – количество продукция (обща, стокова и реализирана) в парично измерение, създадена от организацията или един зает за единица работно време през даден период.
– БВП, създаден в региона, падащ се на едно лице в трудоспособна възраст; – БВП, създаден в региона, падащ се на човек от населението, обитаващо региона.
– БВП, падащ се на един зает; – БВП, падащ се на едно лице в трудоспособна възраст; – БВП, падащ се на човек от населението на страната.
|