Най-четените учебни материали
Най-новите учебни материали
SMS Login
За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)Организационно поведение и трудова мотивация |
Организационно поведение и трудова мотивация Организационно поведение – същност
– поведението на отделната личност в организацията; – междуличностните отношения; – взаимоотношенията в малките групи (формални и неформални); – груповото поведение; – междугруповите отношения.
– да осигури систематично описание на човешкото поведение в различни условия на труд; – да разбере наблюдаваното поведение на хората в организационна (трудова) среда, т.е. да изведе причините, факторите за него, да го обясни; – да предскаже бъдещото трудово поведение на индивиди или групи с някаква степен на увереност; – да осъществи поне частично въздействие върху поведението на хората и групите в трудовия процес и да съдейства за развитието на човешката дейност в желаната насока. Индивидуално трудово поведение
– индивидуалността, специфичната структура на личността; – ценностната ориентация и отношението на индивида (към труда, работното му място); – възприятията и комуникациите; – мотивацията и ангажираността към организацията и др.
– способностите и интелигентността; – темперамента; – когнитивните (познавателните) стилове; – интровертността и екстравертността; – характера и др.
– типа възприемане – базирано или предимно на усещането или предимно на интуицията; – типа оценяване – по мисловен или по чувствен път.
– активността – сутрин, следобед; – предпочитанията за работа – с идеи или факти; – реакцията спрямо конкурентни дразнители;
– Роджър поставя акцента върху седем елемента:
– Мънро и Фрейзър извеждат на преден план пет елемента:
Групови процеси и поведение
– мястото й в системата на микросоциалните връзки; – нейните социални измерения и роли; – общуването във и между групите; – поведението на съвкупности от хора.
– делегирането на права и отговорности; – контактността на групата, т.е. за това кога и как нейните членове влизат в междуличностни отношения помежду си.
– общност на интересите; – общност на целите; и – единство на действията.
– принципът на асоциацията; и – принципът на инерцията.
– ролята – съвкупност от поведения, очаквани от личността в процеса на съвместната му дейност с други личности; – статусът – това е социалният ранг на личността в групата, символ на това доколко индивидът е признат и приет в нея.
– организационни – изпълнение на сложни взаимносвързани задачи; генериране на нови идеи и решения; социализиране и обучаване на новоприетите членове и т.н. – индивидуални – задоволяване на индивидуалните потребности за приобщаване; развиване на самооценката и чувството за идентичност; създаване на механизъм за решаване на личностни и междуличностни проблеми и др.
Трудова мотивация
– със силата и посоката на поведението, – с предизвикването, насочването и поддържането на доброволни целенасочени действия.
– потребностите на индивида; – целите, намиращи се в околната среда, към които индивидът се стреми (или които отбягва).
– съзнателно или несъзнателно идентифициране на незадоволена потребност; – поставяне на цел, с която индивидът вярва, че ще задоволи тази потребност; – възприемането на посока на действие за постигането на набелязаната цел.
– степента, в която индивидът може правилно да възприеме връзката “поведение – резултат”; – степента, в която той може правилно да разпознае евентуалната прилика между предишни ситуации и настоящата.
– чрез търсене, намиране и извършване на работа, която задоволява потребностите на индивидите или ги кара да очакват, че техните цели ще бъдат постигнати – вътрешна (собствена или присъща) мотивация; – чрез методи като възнаграждение, повишение, похвала – външна (екзогенна) мотивация.
– теории за потребностите; – теории за мотивационния процес.
– Физиологически – от кислород, храна, вода и секс. – Свързани със сигурността – от защита срещу опасност и лишаване от възможността да се задоволи първата група. – Социални – от любов, внимание и чувство за принадлежност към някаква група. – Свързани с оценката – от стабилна висока оценка за собственото аз (самочувствие) и от уважението на другите (престиж). – Свързани със себереализацията (самообновяването) – от развиване на потенциалните способности и умения.
– теория за очакванията (Вруум) – мотивацията се разглежда като производна от валентността, инструменталността и очакванията (V.I.E. теория); – теория за целите (Латам и Локи) – мотивираността и изявата са по-високи, когато: са поставени ясни цели; те са трудни, но достижими и приети; е изградена обратна връзка за качеството на изявата; – теория за реактивността (Брем) – ако индивидът е наясно със своите потребности и с необходимото за постигането им поведение и когато е налице свобода на избора, той ще избере поведение, максимизиращо задоволяването на потребностите му. – теория за справедливостта (Адамс) – свързана е със субективното възприятие на индивида за това, как той е третиран в сравнение с другите.
|