Най-четените учебни материали
Най-новите учебни материали
SMS Login
За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)Пазар на труда. Същност и основни понятия |
Пазар на труда. Същност и основни понятия.
- като създател на материални и духовни блага. - Като икономически отношения между работник и работодател и между работник и други държавни институции и икономически субекти. - Като източник на средства за задоволяване на потребностите. - Като фактор за развитие и усъвършенстване на човека,т.е.получаване на знания, умения и пр. Съвременният труд се отличава с основни характеристики. Те са изведени в ранг на конвенции приети от МОТ/ международна организация на труда/. - Първата характерна черта на съвременния труд е че се различава от останалите търговски вещи-не се купува и не се продава. Купуват се и се продават трудови услуги. От тази характеристика не следва, че в сферата на труда не се проявяват икономически закони. Съществуват търсене и предлагане на труда, но тази зависимаст има специална характеристика: на пазара на труда действат търсенето и предлагането, но по специален начин. - Втората характерна черта е че съвременният труд е признат за основно човешко право. Това означава, че всички имат право на труд без оглед на пол, раса, възраст, вероизповедание. - Третата характерна черта, е че съвременият труд е свободен, т.е.всеки сам има правото какво да работи, да избира професията си. - Четвъртата характерна черта, е че съвременният труд е доброволен. Това означава, че всеки сам решава дали да работи или не, всеки сам избира. Трудът по принуда е забранен. Забраната за принудителен труд има изключения:
- Пета характерна особеност на съвременния труд , е че той е равнопоставен, това означава, че всички хоро имат еднакъв достъп до пазара на труда и получават еднакво възнаграждение за една и съща работа/отхвърля дискриминацията на трудовите отношения/. ІІ. Същност и особености на пазара на труда. В икономическата литература съществуват различни определения на пазара на труда. Те зависят главно от аспекта на разглеждане:
- да има физически лица, които са склонни да заместят част от свободното време за труд. - Да има физически лица и юридически лица, които да търсят, намират работна сила за извършване на някаква дейност. - Да има създадена определена институционална структура, която да определя общата рамка, взаимодействие на търсещите и предлагащите труд. - Да има създадена инфраструктура-това са организации и държавни институции на пазара на труда. Организационно-професионален съюз. Организация за защита на служителите и работодателите/КНБ”Подкрепа”/.Професионални съюзи и синдикати Пазарът на труда се отличава със своя специфика, която се изразява в следното:
ІІІ. Състав и основни потоци на пазара на труда. ІІІ.1. Трудовият пазар разглеждан като система се състой от следните елементи:
Освен тези основни елементи на пазара на труда активно участие в него заемат и два външни елемента пряко свързани с него: -Население на дадена страна, което определя големината на трудовия ресурс, с който разполага страната. -Лица извън работната сила. Икономически неактивното население/децата, възрастните, лицата, които не работят, не си търсят работа/. ІІІ.2. Основните потоци на пазара на труда са следните:
ІV. Видове пазари на труда. Съществуват различни критерии за ограничаване на един от друг пазар на труда.
- Вътрешни-заети и работни места в рамките на една фирма. - Външни- обхващат пазара на труда в страната. В него се включват заетите и безработните в страната.
–международен пазар на труда, включва заетите и безработните в рамките на определена територия, свободно движение на трудовите ресурси/без административни пречка/. - Национален пазар на труда. Обхваща пазара на труда на една страна. - Регионален пазар.
-учители -юристи.
|