Най-четените учебни материали
Най-новите учебни материали
SMS Login
За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)Социалната политика в условията на преход |
СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА В УСЛОВИЯТА НА ПРЕХОД
Основни въпроси:
Цел на прехода – в общ план повече демокрация, демократично избрана власт, спазване на човешките права; в областта на икономиката повече пазарни отношения, в смисъл чрез пазарна конкуренция да се постигне пазарна ефективност.
Въпросът за същността на икономическата система е дискусионен и днес, няма категоричен отговор, но има основни въпроси, на които трябва да си дадем отговор:
СП до 1990 г. – преобладава оценката, че тогавашната нормативна система в областта на СО, здравеопазването, пенсионното дело в достатъчна степен е отговаряла на международните норми, което се потвърждава от своевременната ратификация на повечето документи на МОТ.
- фактически пълен обхват на населението в сферата на СП и СЗ – пенсионно задължително бяха обхванати всички граждани, дори и земеделските стопани; - сравнително високо ниво на осигурителните плащания, вкл. и на пенсиите; - гарантирана социална сигурност по отношение на заетост, медицинско обслужване, възможности за образование, срещу посегателства върху личността и собствеността и др.; - безплатно за населението здравеопазване, образование, административно обслужване; - активна социално ориентирана жилищна политика.
- обезличаване на хората, липса на лична заинтересованост и инициативност, а оттам и ниска ефективност; - доминират консумативните отношения, липсват стимулите за труд, за производство, за създаване на блага; - наличие на привилегии за някои групи, което води до отклоняване на фактическата ситуация от изискванията за социална справедливост.
СП след 1990 г.
- тенденция за преодоляване на консумативната философия и ангажиране на механизмите на личната заинтересованост; - премахване на ограниченията за придвижване и избор на местоживеене; - свобода на словото; - медиен плурализъм; - намаляване на пораженията върху околната среда от промишлеността.
- крайна поляризация на обществото, достигаща до разединение на нацията. 1% свръхбогати, бедни 70-80% от общия брой на населението. Около 20% от българите са преминали крайната граница в ограничаване на потреблението, като системно не си дояждат и дори гладуват. Недопустими голям брой хора са изхвърлени от системата на здравната и стоматологичната помощ. Явна тенденция към възпроизводство на стратификацията – децата на бедните родители се хранят лошо, не ходят на училище, в недостатъчна степен се обслужват здравно, нямат възможност за годишни почивки. Качествените последици на тези процеси, които не винаги са очевидни, са с негативно отражение в стратегически план. Например, един такъв наличен ефект е декласацията на голяма част от висококвалифицираните кадри. Освен това поляризацията на обществото има силни регионални диференциации. - намаление на реалните доходи на населението, като то е най-силно при пенсионерите. Настъпват промени в структурата на доходите, като наред с появата на нови, признати от закона като рента, лихва, печалба, се появяват и незаконни доходи, а също така и рязко спадат доходите от РЗ. - Комерсиализация – частична или пълна – на дейности като здравеопазване, образование и спорт и др. Поради действието на “принципа на изключване” те стават недостъпни за онези слоеве от населението, които не са в състояние да платят цената. - Липса на редица важни направления на СП – жилищна, урбанистична, демографска и адекватна политика на доходите. Икономическото състояние на нацията е ограничител за жилищната ни политика. За минимално възпроизводство на жилищния фонд в България трябва годишно да се въвеждат в експлоатация 20-25 хил. жилища, за 2001 г. те са едва 9 хил. - Появиха се нови, несъществуващи до сега ограничения – безработицата ограничава правото на труд, бедността ограничава свободата на хората, кражбите и убийствата станаха ежедневие. - Промени в ценностната ориентация на населението – спада престижността на труда, подценяват се духовните ценности… - “социална патология” – болести на обществото.
- несъобразяване в достатъчна степен с препоръките на експертите при приемане на политическите решения. Това, което правим, не е достатъчно научнообосновано; - допускане на противоречие между поставени цели и реални резултати, допуска се голяма демагогия. Каква ще е цената, която трябва да платим, ако ни приемат в НАТО – млрд. &, които ще трябва да заделим от БВП; - непълнота и нестабилност на нормативната база; - слабости в дейността на държавната власт – “Х-неефективност”, бюрокрация, корупция, непрофесионализъм, политически пристрастия, недалновидност… - прекомерна централизация на някои основополагащи социални дейности, вкл. и при разпределението на необходимите ресурси; - голям дял на сивата икономика в БВП (35%-40%), стойности над 15% водят до сериозна опасност от икономическа, социална и политическа дестабилизация.
Реформисткият подход – предполага съхраняване на положителните елементи на действащата система, усъвършенстване на някои от елементите (които се нуждаят от това) и добавяне на необходимите нови елементи. Революционният подход – предполага разграждане, унищожаване на действащата система и заменянето й с качествено нова.
Необходим е диференциран подход по видове дейности. Това може и трябва да стане в рамките на една цялостна системна концепция и последваща програма за промени в областта на социалната политика. Необходимостта от промяна на социалната политика е обусловена от стремежа да се намали тежестта на прехода и да се облекчи социално-икономческият статус на българските граждани, което конкретно се свежда до следното:
Тази широкообхватност на социалната политика налага тя да е в тясна взаимовръзка с икономическата, бюджетната, данъчната, външната и вътрешната политики, с регионалното развитие и законодателството. Ако всички те не работят в синхрон, успехът и на най-добрите стратегии, програми и планове за действие е невъзможен. Трудно може да се осъществи добра социална политика, ако икономиката не създаде необходимия растеж. Икономическата политика трябва да бъде формирана така, че не само да насърчава устойчивия растеж и да намалява неравенствата, но и да бъде допълвана от социална политика. Нито една от двете не може да функционира самостоятелно или да компенсира провалите на другата.
- До неотдавна социалната политика беше подчинена на принципа на пасивната социална защита. Необходима е активна социална политика, която оказва влияние върху причините, а не върху следствията, и която ще спомогне да се създаде справедлив социален ред. - Съобразно структурата на безработицата наложителна е промяна в подходът към програмите и активните мерки в тази сфера, а също и тяхната насоченост. Усилията са преориентирани от получаването на обезщетения и помощи към осигуряването на трудова заетост. Акцентът пада върху превантивната намеса с цел хората, останали без работа, да не изпаднат в състояние на трайна безработица и оттам до необходимостта от социално подпомагане. В условията на недостатъчно търсене на работна ръка преобладаващите действия са за насърчаване и запазване на заетостта чрез субсидиране на работодателите и стимулиране на предприемачеството. - В областта на нарастването на доходите усилията са насочени към това да се създадат условия за увеличаване на нетния разполагаем доход за населението. До голяма степен преследваната цел е свързана с данъчната политика на страната, но от съществено значение е и прилагането на финансово обезпечени активни политики на пазара на труда, които да осигурят заетост на хората в трудоспособна възраст, преживяващи от социални помощи. Що се отнася до растежа на пенсиите, то той е възможен при разширяване на осигурителната база чрез борба със “сивата икономика”. - В сферата на социалното подпомагане е необходима промяна в цялостната философия за социална защита на хората в България. Това означава преосмисляне на формата на социална защита чрез трансформирането й от пряко парично подпомагане в подкрепа за осигуряване на работа и на социални услуги. Социалната помощ в “кеш” да се дава при изчерпване на всички други възможности.
- да разграничи ясно своите функции и задължения, както и тези на общините и НПО в процеса на изграждане, поддържане и развитие на една принципно нова система за социална защита, в която акцентът да бъде поставен върху превенцията на риска; - да определи конкретните бенефициенти на системата; - да определи максимално точни критерии за формиране на достъпа до социални помощи; - да разграничи нуждите от конкретно парично подпомагане от подпомагането чрез предоставяне на услуга под формата на конкретна професионална социална работа с индивидуален случай; - да създаде нормативните условия за раздържавяване и деинституционализация на социалните услуги и привличане на общините, НПО и частния бизнес; - да изработи и въведе единни минимални стандарти и изсквания за качество, количество и достатъчност на социалните услуги; - да провежда широк обществен диалог по въпросите на цялостната социална защита на хората; - да анализира непрекъснато състоянието на системата и, отчитайки конкретните икономически условия, да разработва политиката в съответната област.
- активно да търси обучение или работа винаги, когато е възможно; - да използва възможността да бъде независим и да се справя сам винаги, когато има способност за това; - да се грижи за своите деца и за членовете на своето семейство и да им оказва помощ, когато това е необходимо; - да повишава осигурителната си култура и да отделя средства за пенсионирането си; - да бъде съвестен данъкоплатец – с действията си да не ощетява другите данъкоплатци в държавата.
- осигуряване единство на икономическите и социалните цели на основата на икономически растеж; - гарантиране на необходимата социална справедливост; - осигуряване на достатъчно широка обществена подкрепа на целите.
Съществуват ясно формулирани и добре апробирани в практиката системи от критерии за степенуване на целите. Едно от най-характерните разделения на целите е в съответствие с времевия хоризонт, в който следва да се реализират. Например, разделението на неотложни краткосрочни и средносрочни цели. Краткосрочни цели за изпълнение, неотложни по своя характер: - повишаване на заетостта; - облекчаване на абсолютната бедност; - запазване стандарта на образованието поне до основно образование; - преодоляване или ограничаване на социалната патология; - увеличаване частта от БВП, която се насочва за образование, здравеопазване, култура; - създаване на реалистични очаквания на населението за бъдещето и др. Неотложни цели за изпълнение в средносрочен план: - инвестиции в човешки капитал; - административна реформа; - защита на потребителите и др.
|