Най-четените учебни материали
Най-новите учебни материали
***ДОСТЪП ДО САЙТА***
ДО МОМЕНТА НИ ПОСЕТИХА НАД 2 500 000 ПОТРЕБИТЕЛИ
БЕЗПЛАТНИТЕ УЧЕБНИ МАТЕРИАЛИ ПРИ НАС СА НАД 7 700
Ако сме Ви били полезни, моля да изпратите SMS с текст STG на номер 1092. Цената на SMS е 2,40 лв. с ДДС.
Вашият СМС ще допринесе за обогатяване съдържанието на сайта.
SMS Login
За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)Цели и основни групи задачи |
![]() |
![]() |
![]() |
Цели и основни групи задачиПредучилищната възраст – от 3 до 7 години заема ключово място в жизнения път на личността (детето) . В нея са съсредоточени всички по – сериозни постижения и психични новообразувания : системата на Аз-а и развитието на самосъзнанието , стремежа към еманципация и самостоятелност , появата на гордостта от индивидуални постижения , изграждане на собствени теории за света . Целевата система на предучилищно възпитание трябва да се обвържв с универсалните характеристики на човека като активно , творческо , социално същество , способно да възпроизвежда в себе си постиженията на човешката култура и сформираните в хода на изторическия опит уникални човешки способности . Обособяват с етри нива :
Само чрез играта двата субекта на взаимодействие могат да стават взаимосъдействащи си , да бъдат личностно съпричастни и дълбоко заинтересовани от обогатяването на съвместния живот , чрез разгръщането на обезпечените от играта субектни прояви на детето и детската група . Активността на детето започва от потребностите , от интересите , от натрупаните в предходния опит впечатления , преживявания , смислови образования и истински се проявява в целеобразуването . Педагогическо взаимодействие – сложен трипластов процес , който съдържа в себе си елементарните моменти на последователно сменящите се състояния на участващите субекти и тяхната съвместна дейност и отношения – възпитателни , социализиращи и образователни въздействия и взаимодействия . Обогатяващо педагогическо взаимодействие :
Основни групи задачи на педагогическото взаимодействие :
Третата група от задачи произтича от първите две и осигурява тяхното решаване . Групата е първичен и същински субект на дейността , осигурява социално пространство , в което се развиват нови детски взаимотношения . Тя е жизнено необходима за пълноценнто личностно развитие на детето , дава възможност за неговата самоизява , поощрява развитието на независимостта и самостоятелността , подпомага фармирането на Аз-образа . Групата създава тези възможности , когато чрез дейността на педагога се осигуряват в единство нейните три функции :
Конкретните задачи , насочени към тези аспекти , се решават по една обща схема : първоначално обработване на кооперативните форми на съвместна дейност и преход към дейност в условията на конфликтна ситуация .
Организация на съвместния живот и дейност Организацията – като пространствено и времево разпределение на предварително определени хора , структури на взаимотношенията , обекти , действия и помощни средства – е необходимо присъща характеристика на социалния живот . Структурни компоненти на организацията на съвместния живот и дейност са три вида времеви и пространствено – процесуални образувания :
И трите компонента са изградени и протичат в контекста на различните съчетания на трите основниформи на взаимодействие между деца и педагог , а именно това са :
Игровите взаимодекствия изцяло се дефинират от критериите за разграничаване на играта от другите дейности : свобода , самоценност и самодостатъчност , структурно – времева обособеност , с произтичащите от тях характеристики : липса на принуда , на нерегламентираност , на директно ръководство и налчие на равнопоставеност , доброволност , възможност за избор , удоволствие . Игроподобните взаимодействия са съчетания на неигрови дейности и играта , биват два вида .
Неигровите форми на взаимодействие обхващат периодите на съвместното познание , комуникация , предметно – образуваща дейност , битова , художетвена и спортно – двигателна . Игровите взаимодействия се дефинират от критериите за разграничаване на играта от другите дейности : свобода , самоценност и самодостатъчност , структурно-времева обособеност . Чрез разновидностите на играта се разкриват и двете базови форми на собствена съвместна дейност на дейност на децата :
Сред тези форми за организация на собствена детска дейност междинно място заема съревноованието , което може да възникне като субективен феномен и в условията на кооперацията , и при конфликтна дейност – на базата на поява на обективна съревнователна ситуация , когато поведението на всеки участник се сравнява чрез определен стандарт с това на поне още един човек , запознат с критерия за сравнение и можещ да оцени процеса на сравнение . Всички тези форми осигуряват множество модели за организация и самоорганизация на детската дейност , в процеса на която децата реално заемат различни позиции , обогатяващи техните взаимотношения . Началата на играта Играта е специфична човешка дейност , с решаваща роля за личностно и психично развитие през периода на предучилищна възраст , със значение за социалната успешност и самоактуализация на личността . Със самоценният си характер , със свободата – като най – дълбока нейна ценностна същност , тя напълно съответства на решаващото условие за съществуването и саморазвитието на личността . Играта е фактор за възникване на човешкото съзнание , източник за развитие на човешката култура , базисен компонент на целевата система на предучилищно възпитание на дейностно равнище , когато децата могат и трябва да бъдат подпомагани да овладеят основните й разновидности . Игроподобни форми – целесъобразни форми на педагогическо взаимодействие , преднамерено сътворени от възрастните , които поставят задачи и оценяват . Имат предимно образователни и социализиращи възможности , трябва да бъдат подчинени на възпитателните задачи и потребности на саморазвитието на самостоятелната детска активност , в която детето и детската група са субект на дейността . Почти всички теории за играта са или описателни , или изследват функционалното и предназначение , или разкриват мотивационната й природа . Обективни предпоставки за развитие на играта :
След раждането си детето попада в среда , която се състои от изкуствени , сътворени от човека , предмети . Всички те са създадени с оглед на някакво предназанчение , за изпълнение на някаква функция . Попаднали в полето на детското познание , те биват опознавани . Те са динамични и във всеки момент са недостатъчно определени и вероятностни , защото отделянето на едно или друго свойство , качество и функция е събразно нуждите на практическото решаване на задачи от типа : “ Какво е това ? “ или “ Как се действа с него ? “ Предметните действия са съставени от два компонента : обща схема и операционно – техническа страна . Стохастичността на връзките между обектите се проявавя в няколко закономерни тенденции .
Неопределеността , допълнителността и стохастичността – като вътрешно присъщи и като обективно проявяващи се свойства , качества и характеристики на обектите и връзките между тях , се подсилват или могат да бъдат различно възприемани в рамките на секторната организираност на всекидневието . То е обективната подредена реалност , в която обектите са обозначени преди появата на детето , затова тя се проявява с неопределима фактичност . Използването на една и съща дума за обозначаване на разлчни неща насочва детето към вероятностния характер на околния свят . Това е и основната характеристика на всяко групово общуване , което най – често се изразява по Марковската верига – систената или помни или не помни предходното си състояние – настоящата ситуация или е във връзка или не е с предходната и следващата . Типизация , хабитуализация , институционализация . Типизацията е способ на съсотнасяне на околните хора и възникващи ситуации към по – обобщени прототипи , чрез които става възможно разбирането на другите и общуването с тях – “ лице в лице “ . Всяка дейност от своя страна е подложена на хабитуализация – може да бъде възпроизвден с икономия на узилията и да достигне с все по – голяма вероятностност до един и същи очакван резултат , отстранява нуждата от излишни избори . Резултат от типизацията и хабитуализацията възниква и институционализацията . Институт е всяка взаимна типизация на хабитуализираните действия и на техните извършители . Всяка продължаваща време ситуация , в която има повтарящи се действия , носи в себе си началата на институционализацията . Тя типизира както действията , така и деятелите . За всеки от тях действието на другия става все по – понятно и предсказуемо , като това придава устойчивост на взимодействието – “ Той прави това отново “ към “ Ние правим това отново “ . Всеки участник във взаимодействието – като декстващ субект се възприема като носител на очаквано поведение , което зависи от заеманото място в системата на отношенията . В сферата на социалните взаимотношения всичко , което се случва има различна ценност по отношение на актуалната потребност и създадените условия и очаквания .
Субективни предпоставки за развитие на играта :
Първата предпоставка произтича е изградена по образеца на външната предметна дейност . Универсалността на живото движение не е само преместване на някакво тяло в пространството , а е и овладяване и преодоляване на пространство и време , средство за превръщане на “ бъдещето “ в “минало – сегашното “ . Живото движение е уникално средство за превръщане на времето в пространство и обратно . Но във всеки един отделен момент във времето пространствените характеристики на това движение не могат да бъдат определени сами по себе си . Така се поражда и необходимостта от осмисляне на околния свят чрез неговото подреждане и структуриране . За да може да се осъзнае , тя трябва да се обхване в своята цялостност , да се подреди , да се структурира в зависимост от значимостта си : като възможен подпомагащ фактор , препятствие или безразлично условие – обективна част , обстоятелство от обстановката . Активността на субекта е породена от импулси , които са израз на самоудовлетворяващата се потребност от функциониране . Под влияние на стимулиращото взаимодействие с другите се засилва и потребността от индентичност . Детето , разбирайки , че предметите се владеят от хората , го подтиква към все по интензивни процеси на сравнение , опознаване , разграничаване , наподобяване . Нарастват социалните потребности на Аз-а . Осъществяват се всички нива на умствено функциониране , като симулантно отрязяване и наблюдение – детето преценява себе си като отражение на анчина , по който го оценяват другите , за да може да достигне до оценката на тяхната преценка – през образа на самия себе си . Тези съпоставки се нуждаят от социално зададени еталони – герой или персонажи , значими за детето хора . Личностният смисъл на потребността от идентичност не е само в установавянето и в относителното потвърждаване на отговорите на въпроса “ Кой съм Аз ? “ , а и в постепенното откриване на перспективните линия – “ от къде започва и накъде продължава развитието “ -на собственото Аз . В този план се разгръща потребността от свободна самоизява , самоутвърждаване и самоусъвършенстване . Нейната същност се свързва с креативната природа на човека , със стремежа за сътворяване на възможното , на потенциалното . Имаща и своя социален аналог – като утвърждавана ценност в конкурентните условия на всяко пазарно стопанство и множествеността на куслтурните различия , потребността от самоизява , утвърждаване и усъвършенстване в нарастваща степен се осъзнава и като право на всеки човек – за което тои трябва да осигури съответното поле на реализация . Система на детската игрова дейност Наличието на различни видове игри налага разкриването на тяхносто своеобразие и предназанчение – свръхзадача . Това трябва да бъде съчетано с анализа на причините , довели до тяхното своеобразие . На първо място игровата дейност трябва да се разглежда катп следствие от взаимодействието между функционалната потребност и формиране психичните възможности на децата . Всеки микроетап на играта се осъщесъвява чрез единството на еманципацията от възрастните и прехода към самоорганизирана самостоятелна дейност – в периода от 3 до 10 години . Второ – образец за възникването на играта са обективно присъстващите в обществената дейност на възрастните ситуации на взаимодействие . Трето – диапазонът от различни видове игри е между двата крайни конфликта на противоречие , а именно – кооперацията и основата на конфликта . Четвърто – две са основните движещи сили , водещи до разгръщането на игровата дейност – нарастващата потребност от всестранно обогатяване на детските обществени връзки и взаимотношения и противоречието между необходимостта от педагогическо ръководтство и свобода – като същностна характеристика на играта . ВИДОВЕ ИГРИ : сюжетно-ролева игра (СРИ) ; игра – драматизация (ИД) ; строително-конструктивна игра (СКИ) ; автодидактична-игра (АДИ) .
Сюжетно – ролевата игра възниква в периода 2,5 – 3 години и достига своя разцвет към 5,5 – 6,5 години , като постепенно след това намалява присъствието си в живота на детето . СРИ е на основата на кооперацията на дейността – самостоятелно и доброволно обединяване на децата . В хода на нейноо развитие значителни промени настъпват в сюжетите , ролите и правилата . Обект на Сюжетно – ролевата игра са обществените взаимотношения между възрастни и подрастващи в процеса на съвместната им дейност . Имаме три основни вида взаимотношения на детето :
Тези взаимотношения се осъществяват на две нива :
Свръхзадачата на СРИ е пренасянето на взаимотношенията дете - втзрастни в сферата на общественото общуване . Специфичното в този вид игра е , че възрастният е представен със своята професионална длъжност – на лекар , полицай , продавач и т.н. , претворена от самото дете , на основата на коопеативни и йерархични взаимотношения . Играта – драматизация се заражда в периода между 4,5 – 5 години и достига своя разцвет към 12 година и развива институционализираната художествена дейност . Три са причините , които водят до възникването й :
Обект за претворяване са отношенията към другите хора , реализирани в ситуациата на социален конфликт . Специфичното в тази игра е , че човекът се представя именно като човек , с присъщите за него ценности , слабости и нужди . Свръхзадачата е да разшири пресъздаваните обществени отношения , като носители на общочовешките и значими нравстени качества , мисли и преживявания , действия и постъпки . Наличиети на конфликт в тези отношения е предпоставка за преход към игрите с правила . В Строително – конструктивната игра се пресъздават и сътворяват субект-обектни отношения и на предн план е развитието на детето като субект на дейността . Свръхзадачата – да се достигне до опосредственото общуване с предметите в човешките отношения . Спецификата е че се овладява уникалното отношение към предметите . Вътрешната логика на движението в системата на игровата дейност към всестранно обхващане и осмисляне на обществения живот на възрастните с оглед развитието на детската група , не дейността й както и противоречието между саморазвитието на игровата система , използването и за възпитателни цели и внедряването на игроподобни форми водят до зараждането на игрите с правила . Техен представител е Дидактичната игра . На нейна основа се изграждат имитационни , операционни и учебно – ролеви игри . В тази игра са преплетени всички обествени и социални умения както на възрастните така и на децата , на основата на кооперацията на дейността . Конфликтността на автодидактичната игра има две изключително важни особености
Тези особености насочват към свръхзадачата - овладяването и отработването на принципите , най – обощените начини за решаване на проблемите . Специфичното за АДИ е , че спазва задължителното условие за човешко общуване – всеки участник да вижда в другия себеподобен , който има равни права и възможности . Именно този вид игра е най – сложната по вид детска дейност , близка до обществения живот на децата като възрастни , общуването в кооперацията е най – усложнено . Първоначално формиране и пълноцено функциониране на социалния посредник между детето и обществото
Социализация – това е процес на приобщаване , на адаптация към съществуващото чрез предаване – усвояване на предходния опит и подготовката за живота на подрастващите . Осъществяван с механизмите на индетификация и обособяване , процесът е направляван от асиметрични отношения от обществото към индивида , който не е самоцел , подчинен е на обявените за актуални обществени потребности и е разглеждан като набор от социално одобрени роли и функции на гражданин . Социализиращо взаимодействие – притежава основните характеристики на социализацията , относително целенасочено – от културния контекст , традиции и институти , множествено – по воите източници и агенти , недостатъчно последователно и непротиворечиво по критериите на истината , доброто и красотата . Личността – това е различно от човека уникално човешко , системно и изцяло социално образувание , което същещствува в междусубектното пространство , във връзките и взаимотношенията с другите . Личностното развитие е в единство с групата и социалните структури . Активността на личността се проявява в съвместната дейност и отношения в различни групи , нейното развитие е безгранично , проявява се само чрез свободата , тя се води от своите потребности .
Чрез групата се разкрива социалният характер на индивидуалнта дейност , преплетена със съвместната , колективна дейност , като при тяхното взаимодействие се формират и субектите на дейността , като на всеки етап инициатиращата роля е на групата . Щом става въпрос за детска градина повечето от нас под група разбират деца , обединени по обща възраст , но това не е така . Под група трябва да разбираме – групировки – най – малко от 6 , 7 и повече деца , събрани по повод еднакви интереси и потребнсоти , свои виждания за света и ставащото около тях . Имаме няколко вида групи :
Разновидности на реалната група са
Нивото на групово развитие е интегрална характеристика по два критерия : степента на приемане от членовете на групата на целите и задачите на съвместната дейност и степента на опосредстваност на междуличностните отношения от нейното съдържание . Групата , - като развита кооперативна групировка - е жизнено необходима за пълноценното личностно формиране на детето . Тя е подчинена на това саморазвитие . Имаме три функции , които предопределят и направленията в дейността на педагога :
Решаването на задачите от първото направление има за отправна точка ясното разграничаване на псевдогрупата от коактивната и интерактивната група . Съзнателното повторение на тази постановка цели преодоляването на широко разпространената практика "групова" , "колективна" или "съвместна" да се нарича всяка дейност на децата , когато те едновременно са на едно място , а организацията да се назовава "групова" , когато възрастният разделя децата на отбори . Обособяването на различни детски групировки и постепенното им структуриране като относително устойчиви обединения , възпроизвеждащи системата на вътрешногруповите отношения по повод и в хода на различни дейности е продължителен процес , обхващащ по-голямата част от предучилищния период . детските отношения в предучилищна възраст са "сложни и многопланови", че се отличават с голяма избирателност, устойчивост и дори - ригидност. Същевременно е разкрита - като характерна черта - висока нееднородност на социално-психологическата структура на детската група: в нея има и отделни, сравнително устойчиви игрови групировки, и обединения с променлив състав на своите членове, и играещи самостоятелно деца . Демонстрират се и различни принципни основи на изграждане на тези микрогрупи: на основата на равенството , чрез поредна смяна при изпълнението на ръководни роли , на базата на господство - подчинение или в условията на прикрито авторитарно управление . Групата задължително трябва да премине през период на развитие към характеристиките на субекта на дейността . За тяхното разкриване не е достатъчно признаването на пространствено - времевото съприсъствие на индивидите и вниманието трябва да се насочи към анализ на сложните съдържателни взаимодействия между тях . Структурата на групата е подредената съвкупност от устойчиво възпроизвеждащите се взаимоотношения между участниците в съвместната дейност. Тя може да бъде формална и неформална . Колкото в по-голяма степен е взаимосвързана дейността на участниците , толкова нараства нуждата от координация и контрол ; колкото по-голяма е неопределеността на решаваните задачи , толкова по-ефективна е плоската организация : в нея с лекота се установяват хоризонтални връзки за координация на индивидуалните усилия при изпълнение на ориентировъчно формулирана задача ; по принцип високата структура е по-добра при решаване на по-сложни задачи . За стимулиране на груповото развитие е нужно да се определят " основните области на вътрешна неопределеност , възпрепятстващи ефективната комуникация " . За тях две са тези сфери
Съвместната детска дейност може да се разглежда като система от три компонента
Три плана на съвместна дейност : предметен , инструментален и мотивационен . На тях съответстват функционално – ролевите , емоционално – оценъчните и личностно смисловите отношения . Под съвместна дейност се разбира обхващатането не само на кооперацията , а и на конфликтната дейност в конфликтни ситуации . В най – широк смисъл конфликтът е ситуация , в която има най – малко двама участници и преследват различни цели , в тях обаче имаме общи компоненти , кото предполагат съвместна дейност . Конфликтната ситуация е другото Аз на кооперацията на дейността . Кооперацията и конфликта съществуваъ съвместно , с постоянни преходи помежду си . Кооперативна е групова дейност , при която членовете на на групата решават задачи , чиито структури се пресичат в една обща задача . Според връзките между партнъорите кооперацията е :
Конфликтната дейност е втората универсална форма на съвместна дейност , след кооперацията , на хората която изисква различни стратегии на поведение и овладяване на обобщени способи за решаване на разнообразни конфликти , по общоприети , равни за всички правила .
Съревнование – процес , който включва в себе си четири категории събития :
Сървенователно поведение се наблюдава при среща с обективна съревнователна ситуация , като включва в себе си – търсене на ситуации и реакции . Съревнованието не може да се осъществи ако детето не е достигнало определни постижения на познавателно равнище . Конфликтната дейност може да бъде :
Целецъобразността се проявавя на три нива :
Организираността съхранява устойчивостта на груповата структура , изградена е на базата на съгласуваността между елементите и системата . Сработеността е ефект от съчетаването и взаимодействието между децата за постигане на максимална продуктивност при минимални разходи . Съвместимостта се основава на успешността и продуктивността , на сходството при възприемане на целите и задаОт всичко написано дотук можем да заключим , че съвместната дейност при децата , посредством съревнованието и конкуренцията е от изключително значение за развитието на децата като личности . От съвсем малки те се учат на работа – индивидуална или групова . Като изключим всички тези многобройни термини , с по – прости думи , дейността в отбор – кооперация – учи децата да бъдат личности , със своите индивидуални способности и качества . И всичко това става посредством ИГРАТА – уникалната човешка дейност , която съпътства детето , като личност през целият му живот . Без да осъзнаваме и като деца и вече като възрастни , с формираните ни светогледи и възгледи за света и живота в него , всички ние играем през целият ни живот – в семейството , в обществото , в личните връзки .
|