Педагого-психологическа диагностика на урок
Бих искал да разгледам учебния час от гледан точка на педагого-психологическата диагностика. И да обарна внимание колко важно и полезно би било да се съообрази разпределението на учебния час с педагого-психологическата диагностика. Преди да започна да разглеждам темата, е необходимо да поясня що е това педагого-психологическа диагностика.
Понятието “диагностика” (гр. diagnosis) в превод е опознаване, решение, заключение. Какви са предметите и задачите на “диагностиката”? Диагностичната дейност е понятие, с което се обозначават подходи, с които се анкетира, наблюдава, интерпретира и се съобщават резултати, както и да се дават предположения и оценка за бъдещи такива. За да се постигне тази цел, се изработват методики, стратегии, подходи, към които се отправят и изискванията за – максимални обективност, надежност, валидност.
Обективност: независимост както в методите, така и в резултатите, затова и тя бива- обективност на провеждането, оценяването, оценката, на изводите и т.н. Надежност: повторение на извършваното изследване/опит и т.н. Валидност. Валидността бива content validity, constuct validity, concurent calidity. Или иначе казано- съдържателна, конструктната, критериалната валидност. Наличието и съвкупността на всеки един от тези елементи трябва да доведе до коректност.
Тоест диагностиката е теоретична система, която включва в себе си правила и методи за получаване и анализ на информация. Да разгледаме същността и значението на “педагого-психологическтата диагностика”, като понятие е с подчертан интерградивен характер. Бих искал да цитирам проф. д-р Г. Бижков, който споменава следното: “..От историческото развитие е ясно, че както психологическата, така и педагогическата диагностика имат идентична история, общи методологически и процесуални подходи и методи, използват едни и същи процедури за стандартизация на използваните от тях диагностични методи, например тестове. Докато педагогическтата диагностика се занимава с установяване, измерване и оценка на явления и процеси с подчертан педагогически характер, то психодиагностиката “диагностицира” психическото развитие на отделните лица, най-вече техните индивидуални различия.”
Като изяснихме основните понятия, бихме могли да преминем към същността на темата “Педагого-психологическа диагностика на урок”. Основната идея във всеки един урок (в детска градина, училище, така и в колеж, университет), теоретично би трябвало да е насочена към образователни и възпитателни методики на преподаване, които като краен резултат да са положителен формиращ фактор на цялото общество и на индивидът, като частно лице. Но неспазването, несъблюдаването води винаги като краен резултат до отрицателни последици.
Анализ на урока
Анализът трябва да се извършва диференцирано в конкретността на целите и задачите, които са заложени като крайна цел в него- реално как стоят нещата, причините за това и анализ на евентуалното развитие. Той в своята същност той разбива цялото на множество малки части, които изучава поотделно, за да разбере какво е то по характер и съдържание. Това се извършва посредством определени средства и методи използвани при анализ.И в този случай, ние ще разглеждаме урокът като цяло, изградено от по-малки елементи, като всеки е зависим от другите.
И тук да поясним две важни понятия- "обект" и "предмет" на педагого-психологическият анализ.Ще се възползвам от формулировките, които дава проф. Бижков в лекциите си, за да станат най-ясни и обяснени от човек, за когото са практика, а не единствено теоретични познания. "Обектът на педагого-психологическият анализ е - взаимоотношенията преподавател-ученици, като в това се включва тяхното обучение, възпитание и междуличностнови отношения. Предметът на педагого-психологическият анализ е – анализ на подготовката, организацията, провеждането, съдържанието и резултатите от тази дейност.." Анализът на всичко това ни дава основание да твърдим, че разглеждането на темата винаги трябва да се прави с уговорката за нейната сложност.
Възможности и очаквани резултати
Една от чертите на педагого-психологическата диагностика е повишаването на нивото на преподаване, както и негавата ефективност.
Резултатите от педагого-психологическият анализ не може да се придобият по административен начин- чрез нанесени вече оценки от писмени и устни изпитвания. И тук е ролята на педагого-психологическтата диагностика. Както вече пояснихме, тя има конкретни фактори, които разглежда: - взаимоотношенията преподавател-ученици - преподаването като дейност - възпитанието като дейност - междуличностнови отношения - анализ на подготовката на урока - организацията му - провеждането - съдържанието и резултатите Докато се извършва педагого-психологическата диагностика обаче е неиминуемо самата дейност да породи несигурност, страх може би и безпокойство в преподавателят, който попада от ролятат на оценяващ в оценяван, за това- доколко ще е обективна, независима. Теоретично поставена самата идея за педагого-психологическа диагностика изключва тази възможност. Ако тя се извършва от компетентни специалисти, зиключва и чисто човешкият елемент, който би могъл да рефлектира върху обективността, надежността на анализа. Също така ще си позволя да добавя и следното. Идеята за педагого-психологическа диагностика изключва тази възможност и защото тя е създадена и би трябвало да се практикува с цел анализът на урока да спомогне преди всичкоза един по-добър учебен процес. Да насърчи, да помогне, ако има проблем. Или иначе казано- да установи слабостите на преподаване и/или да насърчи цялостното професионално развитие на преподавателят. Т.е. една по-добра квалификация на преподавателите. Тези положителни перспективи за преподавателите са и основата на перспективите с положителен знак и за самите учиници/студенти. Методи при педагого-психологическа диагностика на урок
Методите, които се използват за анализ на даден урок са изградени на различни теоретични основи и за да се прилагат правилно е крайно необходимо тяхното добро познаване. Някои използвани в практиката методи, както и наложени в нея са - метод на Medley и Mitzel, FIAC, A. Bellack, динамична система на Оливър/Шейвър и т.н.
В заключение бих искал да кажа колко е важно преподавателя да съобразява учебния час с методите на педагого-психологическата диагностика за да повиши ефикасността на преподаването си.
|