Най-четените учебни материали
Най-новите учебни материали
***ДОСТЪП ДО САЙТА***
ДО МОМЕНТА НИ ПОСЕТИХА НАД 2 500 000 ПОТРЕБИТЕЛИ
БЕЗПЛАТНИТЕ УЧЕБНИ МАТЕРИАЛИ ПРИ НАС СА НАД 7 700
Ако сме Ви били полезни, моля да изпратите SMS с текст STG на номер 1092. Цената на SMS е 2,40 лв. с ДДС.
Вашият СМС ще допринесе за обогатяване съдържанието на сайта.
SMS Login
За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)Определяне коефициентът на интелигентност на моето дете |
![]() |
![]() |
![]() |
СУ “Св. Климент Охридски” Факултет “Начална и предучилищна педагогика” Специалност “Социална педагогика” Гр. София
Емпирично изследванеТема: Определяне коефициентът на интелигентност на моето дете
Роден си да успееш! Джоел Сий
Мотивировка на проблема. За да направляват правилно детето си в избора на професия и обществена изява, родителите трябва да знаят коефициента му на интелигентност /КИ/. Всеки от нас желае да има най-умно и най-талантливо дете. Но не всички деца са еднакво умни, талантливи и интелигентни. Как да установим каква е интелигентността на нашето дете? Как да установим неговото действително умствено състояние? Необходимо ли е да знаем това и защо? Отговорът е “Да”, защото:
Цялостната оценка на интелекта помага много повече на родителя, отколкото специализирани тестове. Така например принципна препоръчителна позиция за родител е, ако дете на 14 години няма К.И. от 120 точки, по-добре да забрави за висше образование и да се насочи своевременно в подходяща за него сфера на реализация. Същото важи за дете на 16 години и К.И. по-нисък от 130 – то няма да направи академична кариера или да стане изследовател. За такива оценки не бива да се предоверяваме на учителите, които често изхождат от предишен опит с други деца или от собствени разбирания. Мнения на двама учители за едно дете не съвпадат, докато К.И. е достатъчно сериозен репер за контрол върху бъдещата кариера на всяко дете.
Цел на настоящето изследване. Целта на настоящето изследване е точно, като родители, да установим действителното умствено състояние на нашето дете. Това е от съществено значение за нас, а и за самото него, защото по този начин ще получим една пълна картина за интелигентността му. Това ще ни даде основание за една евентуално критична самооценка като родители относно степента на заинтересованост, работа и възпитание с и спрямо него, с цел насочване към професионалната му ориентация и по-добрата му социализация в обществото.
Задачи на изследването. За да установим действителното умствено състояние на нашето дете,което е и основна цел в нашето изследване, ще я разбием на подцели, а именно, чрез подбор на определени тестове, да разкрием следните му умствени дейности:
При провеждане на тестовете от страна на тествания се включват двете най-главни черти на интелекта: внимание и памет. Смисъла е тестовете да измерят точно интелекта на фона на умствена дейност. Желателно е да се провери кои от различните типове логична мисловна дейност преобладават за детето. Това помага при уточняване на заложбите.
Обект на изследването. Обектът на изследването е синът ми Димитър, който е на 9 години, в 2-ри клас е на общообразователно училище.
Хипотеза на изследването. 1.Ако детето ми, след провеждане на изследването покаже К.И. около средно ниво за възрастта му , то би следвало, че то се развива нормално в интелектуално отношение. 2. Ако детето ми покаже равнище под средното, това би означавало, че то изостава в своето интелектуално равнище на развитие. 3. Респективно, ако нивото му на интелигентност е над средното равнище, за мен това би означавало, че то се развива с по- бързи темпове от останалите деца. Дали не съм прекалено взискателна към него?
Методика на изследването. Тестовете, които използувам, са подготвени и съставени от професор Джери Хоул, Университет на Илиной в Чикаго, департамент “Когнитивна психология” и екип от студенти под неговото ръководство. В България тестовете са адаптирани от к.ф.н. Петър В. Василев. Методиката включва следните тестове:
Всеки един от тях разглежда от специфичен ъгъл интелигентността на едно дете. При съпоставяне на резултатите се установяват силните и слабите му страни, които могат да се усъвършенствуват в домашни условия. За да акцентирам върху способността на моето дете върху правилата на мислене, ориентиране в пространството и цифрите, които са важни за кариера в наука, реклама или информатика, използувам тестовете ”научен анализ” и “логика”.
Тест4 – научен анализ.
Този тест съдържа 30 въпроса, които целят да проверят знанията на детето, както и да констатират равнището на любознателност към заобикалящия го свят и начините на научното му опознаване. Методологията за провеждане е следната:
5. Ако е необходимо, се обясняват неясните за него въпроси, но след текста. 6. Спира се теста щом детето получи нули на пет последователни отговора. Въпросите се намират в Приложение 1. Методологията за оценяване е следната:
Тест 5 – логика.
Този тест се състои от 30 фигури съставени от 9 квадрата, като последният долу вдясно е оставен празен. Методологията за провеждане е следната: 1. Детето попълва празния квадрат, рисувайки в него елемента, който счита за логичен завършек на реда в останалите квадрати. 2. Ако не разбере за какво става дума препоръчително е да му се помогне като се попълни първата фигура В последствие не се помага и не се казва дали се лъже или не. 3. Няма ограничение за време, но ако детето се спре на някоя фигура, му се подсказва да отговори по избор и да премине на следващата. 4. Тестът се спира след 5 последобателни грешки. Тестът се намира в Приложение 2, а верните резултати от теста – в Приложение 3. Методологията за оценяване е следната:
След провеждане на двата теста, се проверява къде се намира детето спряно средното равнище от 100 точки. Приема се средния от двата резултата. Например ако коефициентите са 112 и 102, средния е 107.
Резултати и анализ на резултатите.
Резултатите от изследването са следните: Тест 1 – детето натрупа 16 точки, което за възрастта му / 9 г. / отговаря на коефициент за научност 118. Тест 2
Таблица 1
Таблица 2
|