Home Икономика ПУБЛИЧНО СТОПАНСТВО И ПУБЛИЧНИ БЛАГА 1

SMS Login

За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)


SMS e валиден 1 час
ПУБЛИЧНО СТОПАНСТВО И ПУБЛИЧНИ БЛАГА 1 ПДФ Печат Е-мейл

ПУБЛИЧНО СТОПАНСТВО И ПУБЛИЧНИ БЛАГА

Принципи на организация на публичното стопанство

Като цяло публичното стопанство има непазарен модел на организация и  управление

1.  Икономически принцип (принцип на ефективността) – квазипазарен модел на управление.Целта е да се създаде пазарна дисциплина,условия за по-пълно използване на публичните ресурси и извличане на повече ползи за обществото.Този принцип се налага поради оскъдността на ресурсите.Той изисква с минимално възможни ресурси,заделени за публичното стопанство, да се достигне максимален ефект.Това се налага поради факта,че при публичния сектор действат принципите на алтернативните разходи – ресурсите използвани за производството на дадено количество публични блага са “загубени” за производството на частни блага. При този принцип резултатите не винаги имат икономическо измерение.

2.  Принцип на безпристрастността – решенията в публичното стопанство се взимат въз основа на политически механизми,оценки на политици и др. Проблемът е , че липсва тази обективност и безпристрастноста, която е характерна за пазарните решения. На пазара всички потребители са равнопоставени и задоволяват потребностите си в рамките на своята платежоспособност. В публичното стопанство дали ще се признаят и задоволят определени потребности (от образование,здравеопазване,улично осветление и др.) зависи от субективни решения.Това налага този принцип при организацията на публичното стопанство.

3.  Принцип на справедливостта – изисква социално приемливо и обосновано разпределние на разходите по създаването на публични блага м/у отделните индивиди и социални групи. Поради факта,че няма единен критерий за справедливост,по отношение на публичното стопанство се използват два подхода за постигане на справедливост:

  • принцип на ползата – според него справедливо е ,когато всеки поема такава част от разходите по финансирането на публичните блага,която съответства на изгодата,ползата,която той получава от тяхното потребление. От тази гледна точка таксите са идеалната форма за финансиране на публичните блага.
  • принцип на платежоспособността –  Основава се на разбирането,че цялото общество има интерес и извлича ползи,ако всички индивиди са достатъчно образовани,здрави и социално осигурени. При него всеки трябва да поеме такава част от разходите по създаването на публични блага,която съответства на неговата икономическа мощ и платежоспособност.На този подход за плащане се основава прякото подоходно и имуществено облагане в съвременните данъчни системи. Прилагането му поставя проблема за хоризонталната и вертикалната справедливост. Хоризонталната се постига тогава,когато индивиди с едни и същи доходи и имущество се облагат с еднаква величина данъци за годината, а вертикална, когато индивиди с различни икономически възможности плащат годишни данъци в различно съотношение спрямо техния доход,чрез което се противодейства на диференциацията на доходите.

Публични блага

Към публичните блага могат да се отнесат някои материални обекти,но по-често те са нематериални, които не приличат на обикновените стоки и услуги. Принципните особености,които отличават публичните блага от частните се изразяват преди всичко в следното:

1. При частните стоки и услуги съществува качеството делимост,докато при публичните тя липсва .

2. Достъп до частните стоки имат само тези,които заплатят тяхната цена,а другите индивиди се лишават,изключват от потреблението на съответната стока.При публичните блага не действа принципа на изключването,защото няма икономически средства или механизми,чрез които да се ограничи консумацията им.

3. Потребителите на публични блага не се намират в конкурентни отношения помежду си.Потреблението на публични блага от един индивид не пречи и не ограничава потреблението им от други.

4. Инвестициите в публичните блага обикновено имат дълъг период на възвращаемост и неопределен,в този смисъл висок инвестиционен риск.

Публичните блага са блага,които задоволяват важни колективни потребности и се отличават с липса на възможност за изключване,неделимост и неконкурентност при потреблението.

Чисти и смесени публични блага

  • Чисти публични блага – те могат да се ползват само общо,съвмстно от всички индивиди,тяхното консумиране не може да се индивидуализира. Това са блага,които се ползват само общо и неконкурентно и не е възможно изключването на даден потребителот достъпа до тях.
  • Смесени блага (квази публични блага) – такъв вид публични блага,при които в определена степен са приложими принципите на изключване,конкурентност и делимост,тъй като са предназначени за определена групи от хора.

 

Глава трета

 

 

WWW.POCHIVKA.ORG