Home Икономика ПОЛЪХ НА ПЕСИМИЗМА В АНГЛИЯ 1

SMS Login

За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)


SMS e валиден 1 час
ПОЛЪХ НА ПЕСИМИЗМА В АНГЛИЯ 1 ПДФ Печат Е-мейл

ПОЛЪХ НА ПЕСИМИЗМА В АНГЛИЯ

Индустриалния преврат

- в края на 18 и началото на 19 век в Англия се “ манифактурния стадии на производството за Англия завършва и на негово място идва машинното производство”.

Англия има да разреши два кардинални проблема

  1. проблема за парите – обмяна под натиска на наполеоновата война на златния стандарт, който води до : обезценяване на цените, покачване цената на златото , нарастващите военни разходи за сметка на печатането на пари, нарастването на вътрешния дълг, бързото печатане на пари.
  2. проблем със зърното и изхранването на населението в Англия.

- Англия от износител на зърно се превръща във вносител на зърно

-приемането на т. нар. “ житни закони” – високи мито

- населението нараства над 35 процента.

- високите мита на зърното довежда до показване цената на хляба.

Приложение в Англия.

-безредие във финансите

-нарастващ държавен вътрешен дълг

-нарастващо население и проблем с неговото изхранване

- разстроен стоков пазар вследствие на воините на Наполеон.

На фона на тази мрачна картина е като отговор на нарастващата необходимост от решения на тези противоречия се появява фигурата на Дейвид Рикардо.

Дейвид Рикардо е един от най- известните последователи на Адам Смит. Крупна фигура на лондонския борсов, финансов свят. Рикардо е забогатял от борсови операции. Той е бил теоретик. Рикардо е икономик на буржоазната политическа икономия в епохата на индустриалния преврат.

Начало на политическото икономическото и данъчното облагане 1817г.  – първи 8 глави за същността на своята теоретическа система; стойността, рентата, рентата от мини, естествена и пазарна цена, работна заплата, печалби, външна теория, данъци.

Принос на Дейвид Рикардо – възприемането на единствен ръководен принцип за определение на стойността на труда, работно време и успешен опит да изгради цялата своя наука. По-пълно и по-ясно изземване на социалната класа на буржоазното общество.

За икономическия революизъм и парите. Рикардо е защитник и привърженик на свободната търговия. Неговите ученици също защитават този принцип. Наричани много често от изследователите фрейрейдъри.

- книжни пари- Рикардо ги разглежда в 4 аспекта: нямат стойност, не са мярка на стойността, само заместват истинските пари, покупателните им сили зависят от златото, което те представляват.

Следователно: повишаването на пазарните цени на златото изразени в тези книжни пари е разгледана появата и обезценката на тези пари.

Възгледите на Рикардо за доходите:

- рентата – отрича “дуализма на Смит” и възприема единното начало. Рентата е цена, която земеделците плащат на земевладелеца. Тя има тенденцията да нараства продиктувана от нарастването на населението.

- работна заплата: тя се разделя на две:

v      естествена цена на труда (ЕЦТ) – позволява на неговото семейство да съществува и да продължава неговия род.

v       Пазарна цена на труда ( ПЦТ ) – цената, която се формира стихийно на трудовия пазар в зависимост от търсенето и предлагането на труда.

Печалбата:

-Тя има естествена тенденция към населението, защото увеличаването на  богатството на населението изисква дадено количество хора, което се добива с цената на допълнителния труд. Песимистичен вариант

- тенденциите към намаляване на печалбата е прекъсната от повтарящите се интервали от подобряване на машината. Следователно технологическите промени водят да покачване на печалбата. Оптимистичен вариант.

Международната търговия.

- теорията за автоматичното уравновесяване на търговския баланс. Според количествената теория на парите. По-малко пари в обръщение по високи ПСП ( покупателна сила на парите) и по-ниски цени. Повече пари в обръщение, по-ниска стойност на парите, по-високи цени.

При тези зависимости: някои страни не могат да имат за дълго време не равновесия в търговския си бизнес.

Тезата за сравнителните предимства на нацията за външната търговия.

- Рикардо разглежда условията  за: производство на дрехи в Англия и условията за производство на вино в Португалия. Англия ще бъде заинтригувана да внася вино и да изнася дрехи, а Португалия да изнася вино и да внася  дрехи. Така и двете страни ще печелят.

Основни изводи:

  1. невероятния оптимизъм за “ естествена свобода” и “ естествен ред” на либерално- утилитарна доктрина на Смит и Бентам се заменя с неувереността и песимизма на Рикардо и в отделни случаи от бунта против идеите за невмешателството на държавата
  2. отхвърляйки на т. нар. “дуализъм на Смит” и въпреки някои оригинални загадки за ролята на пазара, Рикардо теоретико- методологически план се опитва да изгради икономическа наука на основната на основата на за единна теория за стойността.
  3. Рикардо открехва и загатва за някои важни постулати на монетаризма, които са свързани с тезата, че развитието на стопанството се обуславя от стабилността  на паричното обръщение.

 

 

WWW.POCHIVKA.ORG