Home Икономика Основни икономически закони

SMS Login

За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)


SMS e валиден 1 час
Основни икономически закони ПДФ Печат Е-мейл

Основни икономически закони

Процесите и явленията в природата и обществото се подчиняват на определени закони. Хората са неделима част от природата и икономическата система, като участват в икономическите процеси, в качеството си на производители, потребители и ръководители. Хората се стремят да увеличават своите доходи. С ръста на доходите се променя структурата на.разходите и потреблението. Значителното увеличаване на паричната маса поражда ръст на цените и дефицит на стоките - богатите купуват луксозни стоки, а бедните стоки от първа необходимост.

Закон за дефицита - всеки се нуждае от неща необходими за живота. Нуждите приемат формата на конкретна необходимост от определени блага стоки и услуги, които се превръщат в потребности- количеството и качеството на потребностите непрекъснато се разширява. На всеки десет години количествата на видовете стоки и услуги нараства над два пъти, при едновременното увеличаване на обема на потреблението. Потребностите растат количествено, но и качествено. Тази закономерност се определя като закон за увеличаване на потребностите. Главната задача на икономиката е да използва икономическите ресурси за производство на продукти, задоволяващи потребностите на хората. Икономиката се сблъсква с ограничеността и в количествено и в качествено отношение на ресурсите. По ринцип те не са достатъчни за удовлетворяване на цялата гама от човешки потребности. В това се изразява законът за дефицита. Ограничеността на ресурси води до ограниченост на производствените възможности. Всяка ресурсна единица притежава степен на реализация характеризираща ефективността на нейното производствено използване.

Максималният обем на производство се определя като предел на производствените възможности. Закон за намаляващата рентабилност -той установява съотношението между разходите на ресурси, на производствени фактори и производството на продукция -стоки и услуги.• Разглежда се преди всичко по какъв начин увеличаването на разходите за един производствен фактор влияе върху увеличаването на обема на производството при непроменени други фактори. Пр. при използването на дадена съвкупност от фактори нека се произвеждат 200 единици от даден продукт. Да започнем да увеличаваме един от производствените фактори. Приходите при увеличаване само на един от ресурсите растат, но не пропорционално на увеличаването на този ресурс/ а и по-ниска крепен, ч с наблюдава се намаляване на прираста на продукция, а съответно и на доходността. Намалява и производителността на труда в разчет на един работник. Причината за намаляваща рентабилност е, че всички производствени фактори работят в единство, което предполага спазването на определено съотношение между тях. Най-общо законът за намаляващата рентабилност показва,че нарастването на производството на определен продукт за сметка на увеличаването на който и да е от

променливите фактори, без промяна на останалите фактори, след определен обем, производството започва да намалява.

Закон за намаляващата пределна полезност - полезността като икономическа категория означава способността на продукта да удовлетворява определена потребност на хората. В икономическата наука е прието полезността да се пресмята като количествена величина. С увеличаването до определена степен на количествата от даден продукт притежаващ полезност за потребителите нараства общата, сумарната полезност, те наблюдава се прираст на полезност с увеличаване обема на потребяваните блага. Пределната полезност представлява нарастване на сумарния потребителски ефект от определено благо постигано за сметка на потреблението на всяка допълнителна единица от това благо. С увеличаването количествата на употребяваното благо всяка нова допълнителна единица носи все по-малка и по-малка полезност. Разпределяйки финансовите ресурси за закупуване на различни блага от рационалния потребител се очаква стремежът му да бъде да получава от всяко ново придобито благо еднакво удоволствие за единица разход. Евтината стока с нисък потребителски ефект осигуряваща минимално удоволствие се купува от хората по-често и в по-големи количества. Скъпата стока с висок потребителски ефект се придобива в по-малки количества.

Закона за търсенето и предлагането. Търсенето - желанието на фактическия или потенциалния купувач, потребител, да придобие стока срещу притежаваните от него и предназначени за покупка на тази стока пари. Търсенето отразява от една страна потребностите за купувача от някакви стоки и услуги и желанието му да придобие тези стоки в определено количество и възможността да заплати за тях по цени намиращи се в пределите на достъпен за него диапазон. Обемът на търсенето означава количества от дадена стока, които купувачите желаят и имат парични възможности да придобият за определен период от време по определени цени. Обемът на търсенето зависи преди всичко от цените на продаваната стока или > слуга. Върху величината на търсенето ьлияят още потребителските вкусосе, модата, размерът на доходите, величината на цените на съпътстващите стоки. Не е прието цената да се променя в широки граници при неизменени други фактори. Величината на търсенето се намалява с увеличаване на цената на стоката. Законът за търсенето изразява общата тенденция за намаляването на обема на покупките с увеличаването на цените в условия, когато паричните възможности на потребителя са ограничени. Търсенето притежава качеството еласшчнос!. Законът за търсенето се проявява в услоамна на пазарна конкуренция. Той зависи и от това до колко потребността от дадена стока е наложителна. Законът за предлагането отразява поведението на производителите в зависимост от цените и тяхната динамика. Предлагането характеризира възможността и желанието на потребителя да предлага свои стоки или услуги за продажба на пазара по определени цени. Величината на предлагането от цената, производствените възможности, технологичното

състояние, ресурсното осигуряване. Съществува зависимост между величината на предлагането и цената на стоката. Законът за предлагането се проявява в това, че при други неизменени условия, обемът на предлагането се увеличава с увеличаването на цената на стоката. При непроменените производствени разходи за единица стока, с увеличаването на цените, расте печалбата. Предлагането също притежава качеството еластичност и бива индивидуално, пазарно и съвкупно.

 

 

WWW.POCHIVKA.ORG