Home Икономика СЪЩНОСТ И ОСОБЕНОСТИ НА НАСЕЛЕНИЕТО И ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ

SMS Login

За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)


SMS e валиден 1 час
СЪЩНОСТ И ОСОБЕНОСТИ НА НАСЕЛЕНИЕТО И ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ ПДФ Печат Е-мейл

СЪЩНОСТ И ОСОБЕНОСТИ НА НАСЕЛЕНИЕТО И ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ

Човешкия труд във всяка страна, респективно и в света като цяло не може да се разглежда без да се отчитат процесите и тенденциите на възпроизводство на населението. Те са естествено условие и предпоставка за формирането и развитието на човешките ресурси и трудовия пазар.

От икономическа гледна точка населението може да се разглежда като:

-          съвкупност от индивиди със своя система от потребности и платежоспособно търсене на продукти и услуги, които са определящи цели на икономиката на труда.

-          основен ресурс за осъществяване на всяка стопанска и по-общо на всяка трудова дейност

-          съвкупност от индивиди с различни потребности и интереси. За икономиката на труда водещо значение има разбирането за населението като основен ресурс за осъществяване всяка трудова дейност.

Понятието човешки ресурси се свързва преди всичко с основните фактори на производството и по-точно с необходимите ресурси на осъществяване на всяка стопанска или трудова дейност. От тази гледна точка хората в качеството си на ресурс имат няколко особености:

-          преди всичко в трудовата дейност се използват едни или други техни качества, които са естествена даденост или са формирани в резултат от обучение

-          трудът им не е обикновена търговска вещ, не може да се купува в класическия смисъл на думата, т.е. върху него не се придобива пълно право на собственост

-          те са движещата сила на всяка дейност, ресурсът който задвижва всички останали ресурси. Те са непрекъснато възпроизвеждащ се ресурс.

По тесен смисъл понятието човешки ресурси включва хората, които в даден момент или за даден период от време имат реална възможност да вземат участие в някакъв вид трудова дейност.

Определянето на числеността на хората, които могат да се третират като ресурс за системата на труда се извършва въз основа на различни критерии, но най-общите са два:

-          индивидите да притежават качества които намират реално приложение в някакъв вид трудова дейност

-          здравословното им състояние да позволява нормално трудово участие

В действителност тези критерии не определят точно броя на хората които могат да се ангажират с трудова дейност, защото има и редица други обстоятелства, които не позволяват на отделни хора да участват реално в системата на труда. Такива обстоятелства са:

-          законови ограничения на долната и горната граница на трудоспособната възраст в страната

-          продължителност на обучението в рамките на образователната система

-          отбиване на редовна военна служба

-          раждане и отглеждане на деца

-          различни обстоятелства, които мотивират хората за отказ от участие в трудовата дейност

Най-точното участие дефиниране на човешките ресурси се свързва с понятието икономическо активно население. В икономически активното население се включват заетите и безработните. За системата на труда от значението са най-малко три основни характеристики на човешките ресурси:

-          тяхното количество измерено чрез броя на хората които могат реално да участват в трудовата дейност към даден момент

-          тяхното качество изразено най-вече със съвкупността от знания, умения и навици

-          тяхната мотивация за постигане на определена ефективност на труда

Преди всичко броят на хората, които могат реално да упражняват трудова дейност зависи от демографските процеси (естествено и механично движение на населението), от формиралите се демографски структури и от здравословното състояние на населението.

Качеството на човешкия ресурс като особено важна тяхна характеристика за системата на труда също се обуславя от сложен комплекс фактори. По-важните от тях са:

-          индивидуални качества и съществуващото равнище на образование

-          здравословното състояние на човешките ресурси

-          ценностната система на семейството

-          възможностите на семейството и обществото да инвестира в обучение

-          структурата и ефективността на образователната система

-          структурата и ефективността на системата за здравеопазване

-          интензивността на миграционните процеси

Мотивацията на хората за постигане на определена ефективност на труда има съществено значение за всяка трудова дейност. При равни други условия мотивацията на хората е от решаващо значение за постигане на едни или други резултати.

 

 

 

WWW.POCHIVKA.ORG