Home Икономика Плащане с акредитив

SMS Login

За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)


SMS e валиден 1 час
Плащане с акредитив ПДФ Печат Е-мейл

1.1 ОБЩА ХАРАКТЕРИСТИКА НА АКРЕДИТИВА, КАТО ФОРМА НА ПЛАЩАНЕ

Понятието акредитив произхожда от думите кредит (доверие), кредитирам (предоставям доверие),акредитирам (легитимирам).

Акредитивът е форма на безналично плащане, при която банката гарантира за свой клиент, който е длъжник на друго лице. Основните предпоставки за ползване на акредитива като форма на плащане са:

  • Несигурност на доставките;
  • Рискове при плащането;
  • Необходимост от допълнителни гаранции при реализиране на търговските сделки;
  • Липса на доверие между продавача и купувача;
  • Наличие на нередовни платци;
  • Реализиране на сделки с непознати партньори;
  • Осъществяване на еднократни търговски връзки;
  • Развитие на банкови услуги.

Ползването на акредитиви има значение за развитие на търговските отношения между икономическите субекти. Чрез тях се гарантира изпълнението на търгожските договори.

1.2 УЧАСТНИЦИ В АКРЕДИТИВНОТО ПЛАЩАНЕ

Участниците в акредитивната форма на плащане са:

-          Наредител по акредитивно плащане – това е лицето,което нарежда откриването на акредитива. Обикновено това е длъжник по търговска сделка. Наредителят упълномощава банката да открие акредитив в полза на трето лице.

-          Банката на наредителя поема задължения, свързани с откриването, обслужването и закриването на акредитива.

-          Получател е лицето, на което наредителят трябва да плати определена парична сума и в полза на което се открива акредитива.

-          Банка на получателя – това е банката, в която се превеждат парите, свързани с акредитивното плащане.

1.3 ОТКРИВАНЕ НА АКРЕДИТИВ

Откриването на акредитив става след подписване на договор за акредитив между наредител и банка, в който се уточняват правата, задълженията и отговорностите на страните по акредитива, лицето, в полза на което се открива акредитива, вид на акредитива, срок на действие, условие за плащане, размер на плащане и пр.

При откриване на акредитив банката открива акредитивна сметка, по която превежда сумата за плащане, след което се уведомява получателя наи-често чрез авизо.

Авизото съдържа съобщението за откриването на акредитив и параметрите на акредитива: - размер; валута; основание за плащане;вид на акредитива; валидност на акредитива; място на изтичане на валидността; условия и документи, свързани с търговската сделка; място и дата за нареждане на плащането и издаване на документа; разноски по акредитива и др.

1.4 ОТКРИВАНЕ НА АКРЕДИТИВ

Акредитивът се покрива със захранване на акредитивна сметка с парични средства, необходими за плащането.

То може да се извърши чрез:

-          блокиране на парични средства по разплащателната сметка;

-          внасяне на каса в банката на средства по банковата сметка;

-          прехвърляне на средства от други банкови сметки;

-          кредитиране сметката на платеца от банката.

1.5 ПОТВЪРЖДАВАНЕ НА АКРЕДИТИВ

Потвърждаването на акредитив се налага за минимизиране на рисковете на плащането, при непокрит акредитив. Потвърждаващата банка може да бъде и банка, различна от банката на наредителя. Потвърждаването се състои в одобряване и в даване на съгласие от авторитетна банка за гарантиране, изпълнението на акредитива. Банковата гаранция в този случай се изразява в това, че Потвърждаващата банка поема ангажимента да предостави средствата необходими за плащането, ако наредителят не покрие акредитива.

1.6 ИЗМЕНЕНИЕ НА АКРЕДИТИВ

Изменението на акредитива е свързано с промяна на условията, залегнали в договора за акредитив. Когато издателят на акредитива прави съответните промени, той е задължен да уведоми писмено всички страни по акредитива за новото съдържание на акредитива.

1.7 ПРЕХВЪРЛЯНЕ НА АКРЕДИТИВ

Прехвърлянето на акредитива е свързано с прехвърляне на права на получателя, възникващи от договора за акредитив. За целта в договора изрично трябва да е упомената такава възможност и акредитивът да бъде определен като прехвърляем. За да се извърши прехвърлянето, всички страни по акредитива трябва да потвърдят своето съгласие.

1.8 ОТМЕНЯНЕ НА АКРЕДИТИВ

Отменянето на акредитива е операция, свързана с прекратяване на неговата валидност и действие. Отменянето може да стане по искане на банката, която наредила акредитива или наредителя.

Причини, поради които банката може да поиска отменяне на акредитива са: невъзможност да се осигури плащането поради ниска ликвидност, непокриване на плащането от страна на платеца, защита интересите на банката при повишаване рисковете на плащането, недостатъчна изгода за банката във връзка с възнаграждението получена информация за неплатежоспособност на платеца, нищожност на представените документи и др.

Причини, поради които наредителят може да поиска отменяне на акредитива са: нарушаване на договорните отношения от страна на банката, споразумение за друга форма на плащане с получателя, неизпълнение задължения на доставчика по търговския договор, невъзможност за покриване сумите по акредитива и др.

1.9 ПРЕКРАТЯВАНЕ ДЕЙСТВИЕТО НА АКРЕДИТИВ

Прекратяване действието на акредитива е свързано с преустановяване правата и задълженията на участниците в акредитивното плащане, породени от договора за акредитив.

1.10 ИЗПЪЛНЕНИЕ НА АКРЕДИТИВ

Акредитивът се счита за изпълнен, ако всички условия в договора за акредитив са изпълнени в срок и плащането в полза на получателя е извършено, след което се приема процедура за закриване на акредитива и уведомяване на страните за това.

1.11 ВЪЗОБНОВЯВАНЕ НА АКРЕДИТИВ

Възобновяването на акредитива е свързано с възстановяване на акредитивни права и задължения. За целта трябва в договора за акредитив изрично да е упомената такава възможност и акредитивът да бъде определен като възобновяем и да се посочат условията, при които ще бъде възобновен. Такива акредитиви са характерни за партньори, които се намират в редовни и продължителни търговски отношения, които предпочитат акредитивната форма на плащане.

1.12 ПРЕДИМСТВА И НЕДОСТАТЪЦИ НА АКРЕДИТИВНОТО ПЛАЩАНЕ

Тази форма на плащане има следните предимства: по-изгодна е за получателя на парите, сумата може да се ползва веднага; рискът за него е свързан с прекратяване действието на акредитива поради неплатежоспособност на платеца; плащането се извършва само при изпълнение на търговските договори; банката покрива акредитива, като предоставя кредит за неговото изпълнение, ако платецът не е в състояние в момента да плати.

Като недостатък на тази форма на плащане може да се посочат по-големите такси и комисионни, както и фактът, че се блокират по-големи средства на наредителя, които той не може да използва.

Въпреки тези обстоятелства с ползването на акредитивите се намалява несигурността на доставките и рискове при плащането и се спомага за реализирането на стоките и развитието на търговските отношения между икономическите субекти.

 

 

WWW.POCHIVKA.ORG