Home Икономика Субект на стопанската дейност

SMS Login

За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)


SMS e валиден 1 час
Субект на стопанската дейност ПДФ Печат Е-мейл

Субект на стопанската дейност

1. Определение - субекта на стопанската дейност се нарича търговец. Статутът на субекта на стопанската дейност е определен в стопанския закон.

- Търговецът е физическо или юридическо лице което по занятие извършва определени сделки

- всеки които продава своя продукция (пряко или чрез посредник)  е търговец

- сделка – стопанска дейност която завършва с резултат

Търговец:

- физическо лице(човек)- пълнолетен,може да носи граждански права и отговорности,може да придявява искове и срещу него да бъдат придявявани

- юридически лица- неперсонифицирани дружества,които самостоятелно са носители на права и отговорности

Търговец е всяко лице което образува предприятие и което води свойте дела по търговски начин (в съответствие със закона за счетоводството  и други закони) Закона не дава право да се регистрират като търговци:

- физически лица занимаващи се със селскостопанска дейност

- занаятчиите-лицата извършващи услуги си личен труд.

- лицата занимаващи се с хотелски бизнес

Търговците са публични лица, тази публичност се гарантира със задължения на търговците да се регистрират в съответни окръжен съд (за София във върховния съд).Търговеца  подава заявление, в което прилага документи, че има право да бъде вписан в търговския регистър. Търговския закон е документ въз основа, на които се вписват търговците. За търговските дружества е задължително да се обнародват в държавен вестник

2. Индивидуализиращи признаци за търговци:

а) фирма - наименованието, под което търговеца упражнява занятието си и се подписва(фирмата е търговско име).

- фирмата задължително се изписва на български език (може допълнително и на чужд)

-към фирмата се придявява общо изискване –да отговаря на истината,да не въвежда в заблуждение и да не накърнява обществения ред и морал

-притежава я действителен търговец

търговска марка - графичен символ,които недвусмислено определя кои е търговеца(производителя). Търговската марка е носител на известност, авторитетност, на завоювано положение на пазара, тя е носител на доверие.

- фирмата може да се употребява само от един търговец

б)седалище(и адрес) - населеното място(град,село),където се намира управлението на дейността на търговеца,задължително се дава и адреса.Не е задължително седалището да съвпада с мястото където се намират основните търговски звена или производствени звена.

Търговеца е длъжен да посочва в търговската си кореспонденция ,фирмата,седалището и адреса.Съда където е регистриран и номера на банковата си сметка.Може да дава и други адреси,но адреса на седалището е задължителен.

3. Видове търговци:

3.1 Едноличен търговец(ЕТ)-като ЕТ може да се регистрира всяко дееспособно физическо лице с местожителство в страната(не е задължително да е български гражданин)

-ЕТ в производство на състояние в несъстоятелност(това производство е съдебно),ако има такива дела не може да се регистрира.

- ЕТ се регистрира посочвайки следните данни: адреса, името, местожителството, ЕГН, фирмата под която ще извършва дейността си, предмета на дейност, адреса на управлението, нотариално заверен подпис.

- едно лице може да се регистрира само на едно място в България

3.2 Търговски дружества

Определение - обединяване на две или повече лица за извършване на търговски сделки с общи средства. По изключение закона допуска търговското дружество да е от едно лице. Лицата могат да бъдат физически и юридически лица. Търговското дружество е юридическо лице. Търговските дружества се образуват по инициатива на едно или повече лица, които регистрират дружеството в съда.Тези лица се наричат учредители. Те трябва да са дееспособни български или чуждестранни (физически или юридически лица). Закона допуска едно лице да участва в повече от едно дружество. Дружеството се учредява въз основа на договор или устав. В договора(устава) се определят взимоотношенията и задълженията. Дружеството се счита за учредено в датата на вписване на търговския регистър. За да се впише в търговския регистър,трябва да се представят заявления, дружествен договор,управителни органи и лицата участващи в тях.Съдружниците участват в дружеството с определени средства (парични или непарични). Задължително непаричните средсва трябва да са описани и да имат парична оценка.

Видове търговски дружества:

1. Събирателно дружество(СД)-образувано от две или повече лица за извършване на търговски сделки под обща фирма. В него могат да участвуват както физически, така и юридически лица (търговски дружества). СД се основава на сключен дружествен договор. Той се съставя в писмен вид с нотариална заверка на подписите на съдружниците.Съдружниците отговаря за задълженията на дружествата,солидарно и негораничено. Фирмата на СД се състои от фамилните имена или фирмите на един или повече съдружници с указанието “ събирателното дружество”,”сдружение”(с-ие).

(когато в управлението участват всички съдружници всеки има право на един глас)

2. Командитно дружество(КД)- Търговският закон определя КД  като дружество, образувано с договор между две или  повече лица за извършване на дейност под обща фирма,като един или повече от съдружниците са солидарно и неограничено отговорни за задълженията на дружеството, а останалите са отговорни до размера на уговорената вноска.Управление на дружеството могат да осъществяват само неограничено отговорните съдружници.Другите не могата да спират и пречат изпълнението на отговорните съдружници.Фирмата трябва да съдържа изписано командитно дружество(КД) и и името поне на един от неограничено отговорните съдружници.

3. Дружество с ограничена отговорност(ООД)-може да се образува от един или повече лица. Съдружниците в ООД отговарят за задълженията на дружеството солидарно, но ограничено до размера на дяловата си вноска в капитала. Капиталът на дружеството се формира от вноски на съдружниците и не може да по-малък от 5000 лв.Този капитал е разделен на дялове като 1 дял не може да бъде по-малък от 10 лв.Дяловете могат да бъдат еднакви,но не и различни,като един дял може да се поеме от няколко съдружници).Фирмата трябва да съдържа “ООД ” ,когато дружеството е организирано от един съдружник е “ Е ООД”. Изходно условие за за образуване на ООД е сключването на дружествен договор. Той трябва да е писмен, с нотариална заверка на подписите. За да възникне ООД, то трябва да се регистрира(всеки съдружник трябва да е внесъл 1/3 от капитала си), а регистрацията да се обнародва в

“Държавен вестник“.

Управлението на дружеството се извършва от:

а)Общо събрание на съдружниците;

б)Управител(Управители), който може да не е съдружник.

Съдружникът има право на дял от печалбата на ООД, съразмерен на дела му в капитала, освен това той има право да участва в управлението на дружеството, да бъде осведомяван за хода на дружествените дела, да преглежда книжата на дружеството, както и право на ликвидационен дял.Допустимо е капитала да се увеличава и намалява но не може да се намали под 5000 лв.

4.Акционерно дружество(АД)

Акционерно дружество се учредява от две или повече физически и юридически лица, а в определени случаи и от едно лице.Същественото, което отличава това дружество е, че неговия капитал е разделен в акции с еднаква номинална стойност на една акция. Дружеството отговаря към кредиторите си с имуществото си.Фирмата на акционерното дружество освен другите текстове задължително включва и означението “Акционерно дружество” или съкращението АД.за да възникне АД то трябва да се впише в търговския регистър, а регистрацията да се обнародва в “Държавен вестник”

-стойността на акциите е една;минималната стойност е 1лв.

а) акция- ценна книга с еднаква ценност на левовете,тя се отпечатва и защитава  като левовете.

привилигировани акции-могат да осигуряват допълнителен дивидент или дял в имуществото.

-номинална стойност:стойността която е записана на лицевата страна и тя показва с какъв дял тя участва(могат да се отпечатват в различни копюри)

минималната стойност на капитала е над 50 000 лв. и трябва да е 100% внесен в някоя банка.

б)учредяване:

-подписка-списък с имена на учредители(с капитала,които участват)

5.Командитно дружество с акции-в този случай за капитала,които се събира от ограничено отговорните съдружници се издават акции.

 

WWW.POCHIVKA.ORG