Home Икономика Пари и кредит

SMS Login

За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)


SMS e валиден 1 час
Пари и кредит ПДФ Печат Е-мейл

Пари – те са специфична стока, чрез която се измерва стойността на всички останали стоки и услуги, осъществява се уреждането на задълженията, използва се като всеобщ еквивалент и чрез тях се запазва стойност за бъдещи периоди.

Електронни пари – те представляват електронно съхраняване на предплатена парична стойност върху технически носител, което позволява нейното широко използване за извършване на покупки или финансови транзакции без да е необходима връзка с банкови сметки.

Функции на парите:

-          средство за размяна – всички се стремят да получават пари и след това да ги използват за покупка на необходимите им стоки.

-          средство за съхраняване на стойността.

-          средство за плащане – всички дългове се изразяват с пари и се погасяват чрез тях. Парите се използват като икономически измерител, посредник на размяната, средство за плащане и резерв на стойността.

-          обособяват се още 3 функции – социална функция на парите, парите като инструмент за отсрочване на плащането, парите като инструмент за макроикономически анализ.

Активни пари – тези пари участват в сделките със стоки и услуги. Те участват пряко във формирането на националния доход. Наричат се още пари за обезпечаване на сделки и транзакции.

Пасивни пари – те служат за улесняване на финансовите сделки. Те преминават от ръка в ръка и не водят пряко до формирането на националния доход. Те са парична наличност, неучастваща в сделки и транзакции.

Парите като разчетна единица – стоковите пари изпълняват функцията разчетна единица и се определят като стока, чрез която се изразява цената на всички други стоки. Те позволяват да се съпоставят количествата на различните единични стоки или да се даде оценка на глобалните количества от стоки. Чрез разчетната единица се прави икономия на разходи за информация и икономия на разчети и решения.

Стокови пари – първо за пари са се използвали стоки, които са редки, скъпи и уникални, а после за пари са се използвали стоки, които са широко разпространени.

Квази пари – те са съвкупност от активи под формата на активно спестяване – срочни влогове в банки, влогове в спестовни каси, съкровищни менителници и други.

Паричен мултипликатор – чрез детерминирането на паричното предлагане в зависимост от паричната база, в основата на която стоят наличните пари и депозити се дава възможност да се определи паричният мултипликатор и измерване на стойността му. Той дава информация за количеството пари в обръщение.

Спекулативно търсене на пари – то се появява, когато се очакват промени в лихвеното равнище. Очакването за покачване на лихвения % и спадането на курса на ценни книжа води до спекулативно търсене на пасивни пари, а очакването за понижаване на лихвения % и покачване курса на ценни книжа предизвиква спадане на спекулативното търсене на парични наличности.

Парично предлагане – то се свързва с разкриване потребностите на субектите, търсещи пари и какво въздействие оказват парите при тяхното въвеждане в икономиката.

Лихва – тя се определя като парична сума, която длъжникът заплаща на своя кредитор за ползваните в заем средства. Тя се разглежда и като възнаграждение за раздялата с ликвидност. Тя е неразривно свързана с кредита.

Декурзитивна лихва – това е лихвата, която се начислява и изплаща в края на всеки лихвен период. При нормални условия в банковите разчети се предпочита декурзивно олихвяване.

Антиципативна лихва – тя се начислява и удържа от заемната сума в началото на всеки лихвен период, като се предоставя кредит, който предварително е намален с размера на лихвата. Тя осигурява по-интензивно олихвяване и е по-изгодна в условията на висока инфлация.

Норма на лихвата – тя е отношение на лихвата към величината на ползвания заем, изразено в %.

Норма на лихва = лихва*100/заем

Сконтов % - това е отбивът, който се прави от номиналната стойност на една полица, при нейното сконтиране или продажба преди да е настъпил нейният падеж

Пазарен лихвен % - той се определя на договорна основа между страните по кредитната сделка. Обикновено той е с няколко пункта по-висок от основния лихвен %

Номинален лихвен % - той показва с колко нарастват за 1 лихвен период 100 парични единици дадени в заем

Реален лихвен % - получава се чрез отчитане темпът на инфлация за съответния период

Връзка между търсене на пари и лихва – съществува ясна зависимост – при повишаване на лихвения % паричното търсене намалява и обратно

Кредит – той е икономическо отношение, което възниква при предаването на стойности между субектите (ФЛ, ЮЛ и държавата) за временно ползване при условия за връщане и най-често с плащане на лихва.

Разлика между кредит и дълг - кредитът се явява доверие и възможност, а дългът обратно – той представлява неплатената част на минала сделка осъществявана на кредит. Кредитът е абстрактен докато дългът е точно ограничен и определен във всеки един момент.

Как ЦБ влияе върху паричното предлагане (функции?) – ЦБ има монопол на емисията на пари. Също така всички останали банки имат свои сметки при нея и това й дава възможност да управлява техните вътрешни операции. Тя контролира чековото и полично обръщение, поддържа курса на националната парична единица чрез интервенции на паричния пазар, управлява парите и паричното обръщение в националната икономика, обслужва държавния дълг, осъществява касово изпълнение на държавния бюджет и създава правила на поведение на ТБ в съответствие с националната система и парична политика

Ограничения на ЦБ – те са свързани с контрола върху банковата ликвидност, който се изразява в поскъпването на разходите по рефинансирането на банките и в резултат на това на лихвите върху получаваните кредити.

 

 

WWW.POCHIVKA.ORG