Home Икономика Банково обслужване усвояването на средства по Европейските фондове

SMS Login

За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)


SMS e валиден 1 час
Банково обслужване усвояването на средства по Европейските фондове ПДФ Печат Е-мейл

Банково обслужване усвояването на средства по Европейските фондове

Съдържание /РАБОТЕН ПЛАН/

Увод

Първа глава. Аспекти на финансирането със  средства по Европейските фондове

  1. Обща характеристика  на финансирането със  средства от Европейските фондове
  2. Получатели на средствата
  3. Изисквания към бенефициентите на средствата

Втора глава.  Характеристика на ролята на банковия сектор при усвояване на средства по Европейските фондове

  1. Консултиране на бенефициентите
  2. Кредитно обслужване
  3. Други операции, свързани  със средствата от Европейските фондове

Трета глава. Анализ на обслужването на усвояването средства по Европейските фондове на примера на Прокредит банк  АД

Заключение

Използвани източници

Както е известно, европейската политика е насочена към уеднаквяване на социално –икономическото положение във всички страни членки. За да се осъществи съвместимост с растежа на страните от ЕС, както и за да може да се планират отделните дейности всяка страна в рамките на ЕС създава план или стратегия за развитие, която е и насока за финансиране със средства от Европейския съюз. Трябва да се посочи, че съществува разлика при финансирането преди приемането на съответната страна в ЕС и след това. Преди приемането на съответната страна в ЕС, инструментите, които се използват за финансиране са насочени най- вече към постигане на критериите за самото членство, като обикновено се финансират програми, насочени към  прилагане на изискванията, свързани с качество, безопасност и други. След приемането на страната в ЕС, инструментите са свързани с постигането на цялостен икономически растеж и развитие на всички сектори от икономиката.

При това финансиране, особено значимо участие имат банките, което определя актуалността на избраната тема.

Целта на настоящата разработка е да разгледа каква е ролята на банковия сектор при усвояване на  средствата от ЕС.

Обект на изследване е участието на банките при съфинансиране на проекти, а конкретен предмет на изследване е ролята и възможностите, които предоставя Прокредит банк АД.

Разработката е разделена на няколко части, които описват и анализират различни аспекти, свързани с банковото участие при финансиране на проекти от ЕС.  В първата част се прави обща характеристика на финансирането от фондовете на ЕС, втората част е посветена  на ролята на банковия сектор, а в третата част се прави анализ на специфичната дейност, която се осъществява в Прокредит банк при работа с финансиране по фондовете на ЕС.

По отношение на отделните части на разработката, може да се резюмира:

България има изработени планове и стратегии, като в случая Националния  план за развитие на Република България (НПР) представя и формулира  дългосрочна публична инвестиционна програма на страната, която обединява инвестиции във физически активи и човешки капитал.

НПР дефинира визията, стратегическите цели и националните приоритети на развитие, а също и необходимите финансови ресурси и институционална рамка за тяхното осъществяване. Ролята на НПР е да систематизира и представи направените стратегически избори на националната инвестиционна политика, с оглед адекватната координация, обосновка и ресурсно обезпечаване на интервенциите, съ-финансирани със средства от ЕС.

НПР е структурен  документ, който регламентира създаването на  набор от стратегически документи, чрез които да се формулира и обоснове финансовата помощ от европейските фондове.  За да могат да се използват целесъобразно средствата по тези фондове, необходимите стратегически документи, които се разработват от България за обосновка на помощта от фондовете на ЕС, са:

- Национална стратегическа референтна рамка за периода 2007-2013г., която определя няколко подпрограми за развитие, както следва:

ОП "Развитие на конкурентоспособността на българската икономика"

ОП "Развитие на човешките ресурси"

ОП "Транспорт"

ОП "Околна среда"

ОП "Регионално развитие"

ОП "Административен капацитет"

ОП "Техническа помощ"

- Национален стратегически план и Програма за развитие на селските райони за периода 2007-2013г.

- Национален стратегически план за рибарство и аквакултури и Оперативна програма "Рибарство и аквакултури" за периода 2007-2013г.

Националната стратегическа референтна рамка за периода 2007-2013г. (НСРР) е стратегическият документ за структурните фондове на ЕС. Документът  е разработен на основата на НПР 2007-2013г. и представлява стратегическата платформа за обосновка и координация на финансовата помощ по Структурните фондове на ЕС.

Оперативните програми конкретизират на оперативно ниво и изпълняват стратегията на НСРР в тематичните области, които обхващат. Управляващите органи за всички оперативни програми, отговорни за изготвянето, организирането и управлението на всяка Оперативна програма, са определени с РМС № 965/16.12.2005г.

Националната стратегическа реферeнтна рамка (НСРР) е водещият документ, на базата на който  България договаря усвояването на средствата от европейските фондове за периода 2007-2013 г. НСРР определя основните цели на политиката на България и съответно приоритетите, по които страната ще получи европейско финансиране в  ключови за нейното развитие сектори.

Стратегическа референтна рамка, също така,  е документ, описващ ролята на структурните фондове през периода 2007-2013 г. в подкрепа на стратегическото развитие на България, определя основните цели на политиката и приоритетите за развитие през този период.

Тя представя стратегията на България в подкрепа на четири основни области за повишаване на конкурентоспособността:

• човешки ресурси

• инфраструктура

• управление и ефективна държавна администрация и услуги

• териториално сближаване, както и техните взаимовръзки и ролята на Структурните и Кохезионния фонд в рамките на тази стратегия.

Получатели по фондовете на ЕС са публични,  корпоративни  и частни лица, като задължително всеки проект се одобрява чрез бизнес план.

Инвестиционният  бизнес план,  в своята същност е представяне в определен стандарт на система от доказателства за изпълнимостта на предлаганата идея. Самата структура или съдържанието зависят от това, дали планът ще бъде представян на външен инвеститор или ще бъде използван за собствени нужди.  При условие, че бизнес планът е предназначен за потенциален инвеститор трябва да се отчете факта, че той ще търси отговор на следните въпроси:

-    притежава ли предприемача опит в бизнеса;

-    какви са пазарните перспективи на отделните бизнес направленията в дейността на организацията;

-    каква е собствеността и юридическата форма на организацията;

-    как се осъществява управлението на персонала;

-    каква е организацията на производството и снабдяването с необходимите ресурси;

-    какви са графиците за финансиране в проекта;

-    какъв е плана и сроковете за възвращаемост на паричните средства;

-    каква е предполагаемата ефективност на проекта (рентабилността);

-    какви са възможните рискове по време на изпълнение на проекта.

Посочените по горе отделни пунктове реално могат да бъдат възприети като отделни раздели в бизнес плана. Всеки от тях и всички те взети заедно трябва да предоставят на потенциалния инвеститор или мениджърите в организацията изчерпателна информация за проекта.

Структурата на плана не е регламентирана в българското законодателство, затова всяка фирма прилага собствен подход при изграждането й.

Структурата на плана зависи от:

-    характера на бизнеса и целите на организацията. Бизнес планът на производственото предприятие ще се различава от бизнес плана на търговското или това -в сферата на услугите.

-    потребностите на потенциалния инвеститор. Ако той изисква по подробна информация и анализ е възможно да се разшири структурата на бизнес плана с допълнителни приложения.

-    цели на бизнес плана. Основните акценти на бизнес плана ще се изменят в зависимост от това за какво е предназначен:

• за получаване на кредит

• за привличане на инвеститори

• за предварителна оценка на инвестиционен проект

• за вътрешнофирмено планиране.

Съществуват ключови въпроси, които задължително трябва да намерят място в плана и работата по тях оформя съдържанието на разделите в  плана. Такива са:

-    описанието на организацията,

-    маркетинговия план,

-    планирането на производството,

-    финансовия план и прогнозите за рисковете,

-    стратегията на финансирането.

Различията в мащабите на организациите оказват влияние върху обема на информация и необходимостта от детайлизирането и анализирането и в  плана, но по никакъв начин не променят неговата структура.

На първо място, трябва да се посочи, че банките осигуряват консултации по  европейското проектно финансиране на фирми и общини, като тези консултации са  както следва:

Þ      Консултиране при кандидатстване по различни грантови схеми на ЕС.

Þ      Оценка на финансовата стабилност на кандидатите и проектите по различните грантови схеми на ЕС.

Þ      Разработване на бизнес планове за кандидатстване по грантовите програми на ЕС.

Þ      Консултиране при управлението на спечелени проекти

В тази връзка, следва да се посочи, че банките предлагат и  услуги,  свързани с подготовката, реализацията и кредитиране на инвестиционните  проекти на корпоративни клиенти и общини, като отделните елементи на тези услуги са:

Þ      Финансово консултиране

Þ      Изготвяне на финансов анализ и бизнес профил на фирми.

Þ      Изготвяне на бизнес план, прогноза за паричните потоци, схема за обслужване на дълга, правни становища, икономическа обосновка

Þ      Структуриране на финансирането

Þ      Представяне на проекта пред потенциални инвеститори

Þ      Преговори

Þ      Агентство при финансиране от трети страни

Þ      Управление на проекта и мониторинг

Þ      Обслужване на банковите операции

Þ      Финансов мениджмънт.

Трябва да се посочи, че банките  осигуряват и проектно финансиране. Проектното финансиране представлява финансиране за конкретен проект (напр. мина, автомагистрала, тръбопровод, електроцентрала, кораб, болница, строителен обект и пр.), което се изплаща от паричните потоци, генерирани от самия проект.  Проектното финансиране се различава от традиционните форми на финансиране тъй като финансиращата институция разглежда активите и приходите от проекта отделно от другите активи и дейности на заемателя и не получава допълнителни обезпечения от него, различни от активите на самия проект. В тези случаи кредитният риск на заемателя не е толкова важен, колкото при традиционните банкови заеми – от по-голямо значение е идентифицирането, анализа, разпределението и управлението на рисковете, свързани с реализацията на проекта.

Конкретно, за Прокредит банк АД  може да се каже следното: банката осигурява пълен пакет от финансови услуги за българското предприемачество, както и за всички граждани. Банката предлага  разплащателни сметки, депозити и спестовни влогове, обмен на валута, банкови карти, електронно банкиране, международни операции международни преводи, документарни операции, акредитиви, банкови гаранции и др. Всички тези услуги са предлагани в клоновата мрежа на банката.

Банката предлага и финансиране по европейски програми. Подходът  при финансирането на фирми с проекти по европейските грантови програми е изцяло индивидуален. Банката може да  финансира фирма както за малка част от проекта, за която не й достигат средства за реализиране, така и само за размера на самоучастието й (изискуемо при повечето европейски схеми за безвъзмездна помощ), или за цялата стойност на проекта в случаите, при които безвъзмездната помощ се изплаща чак след изпълнението на проекта. В допълнение, банката може да финансира и разходи, които не могат да бъдат включени в проекта, поради ограничения на програмата. След получаване на безвъзмездната помощ по проекта, ПроКредит Банк дава възможност получените средства да се използват за намаляване на задължението по кредита чрез погасяване, без заплащане на такса. Финансиране на фирма, която кандидатства с проект по някоя от европейските програми, може да се одобри и отпусне и в случаите, когато проектът не бъде одобрен за безвъзмездна помощ. Независимо от това в случаите, когато фирмата реши да изпълни необходимите инвестиции, банката може да я подкрепи с финансиране.

Поради многообразието на тези възможности за финансиране, както и разликите в потенциала на фирмите-кредитоискатели, ПроКредит Банк не се ограничава с конкретен кредитен продукт, насочен единствено към еврофондовете.

Възможностите за участие на българските банки в иновационни проекти, финансирани чрез средства от европейските фондове, са чрез осигуряване на информация и консултации, банково обслужване на паричните потоци и осигуряване на финансов ресурс за съфинансиране или за рефинансиране (мостово финансиране) на тези проекти.

Банките   оказват помощ и при оценяване на бизнес плановете при кандидатстване, тъй като не са малко ръководителите на малки и средни фирми у нас, които никога не са писали бизнес планове.


 

WWW.POCHIVKA.ORG