Home Икономика Кредитен риск

SMS Login

За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)


SMS e валиден 1 час
Кредитен риск ПДФ Печат Е-мейл

Кредитен риск

Въведение

Кредитната политика на банките  се определя от тяхното ръководство или  Управителен съвет, като всички ръководители и служители в кредитната система на банката са длъжни да следват определената кредитна политика и да уведомяват своевременно при установени отклонения от нея.

Следва да се посочи, че в кредитните политики на търговските банки намират място указания по отношение на:

-          кредитния портфейл;

-          размера, структурата и съотношенията на привлечените и отдадените от банката  средства;

-          нивото на кредитен риск, което банката може да поеме съобразно резервите си и съобразно указанията на Централната банка.

Управлението на кредитния риск от търговските банки  е дейност, която зависи както от външните условия – например  -указанията на Централната банка, така и от самата структура на кредитния портфейл. Така например, към настоящия момент, предвид развитието на отношенията у нас, за особено рискови се смятат кредитите в областта на  туризма, тъй като се очаква силно намаление на приходите в тази дейност.

В настоящата разработка ще се разгледат основните моменти при управление на кредитния риск в конкретна банка –Първа инвестиционна банка  и ще се представи кратък анализ на кредитоискател от тази банка .

1. Контрол на кредитния риск в ПИБ АД

Непосредствената организация, наблюдение и контрол на кредитната дейност в банката  се осъществяват от дирекции "Корпоративно банкиране", "Кредитиране на малки и средни предприятия" и "Микрокредитиране".

Организацията, наблюдението и контролът върху кредитната дейност се осъществява и от дирекция "Управление на риска" посредством аналитични, контролни и планови функции за:

-          дефиниране, развитие и прилагане на кредитната политика;

-          рационалното управление на кредитния портфейл;

-          отпускане на кредити при приемлив /търговски/ риск по кредитните сделки и предпазване от необосновани рискове - в оперативен порядък, съобразно действащите лимити;

-          въвеждане и поддържане на вътрешна система за кредитен /рисков/ рейтинг на клиентите на Банката;

-          спазването на кредитните лимити и процедури.

Администрирането на кредитните сделки от предоставяне на средствата за усвояване до пълното издължаване на кредита се извършва и управлява от дирекция „Кредитна администрация" и от отдел „Администриране на корпоративни кредити " към дирекция „Корпоративно банкиране" съобразно функциите и обхвата на отговорностите им, определени в указанията „Процес на обработка на кредитни сделки".

Управлението на проблемните активи и тяхното провизиране се извършва от дирекция "Проблемни активи и провизиране" чрез:

-          пряко управление на проблемни активи;

-          цялостно организиране и координиране на процеса по събиране и преструктуриране на проблемни активи, както и случаите на принудително изпълнение.;

-          своевременно и регулярно уведомяване на дирекция "Управление на риска", на Кредитния комитет и Управителния съвет за качеството на рисковите експозиции на банката, тяхната обезценка и рзмера на специфичните провизии.

Координацията по прилагане на политиката за провизиране, по оценяване и класификация, както и преструктуриране, на рисковите експозиции се осъществява от дирекция "Управление на риска".

2. Видове кредити, отпускани от банката

Банката предоставя на своите клиенти следните видове кредити в зависимост от:

Продължителността на кредитното задължение:

-              свръхкраткосрочни - с погасяване до 1 месец;

-              краткосрочни - с погасяване до 1 година;

-              средносрочни - с погасяване от 1 до 3 години;

-              дългосрочни - с погасяване над 3 години.

Целта:

-              за оборотен капитал (текущи нужди);

-              за жилищно строителство;

-              за   придобиване  на  дълготрайни  активи   (инвестиционни кредити);

-              за стопански нужди или текущо потребление на граждани;

-              за текущи нужди за сметка на правителствена или на неправителствена институция кредит;

Начина на погасяване:

-              еднократно на договорения падеж;

-              на периодични вноски според приетия погасителен план.

-              ипотечни;

-              ломбардни - срещу залог на ценни книги;

-              с паричен залог;

-              с гаранция от трети лица;

-              други видове, включващи права върху материални или нематериални активи с установима цена.

От начина на предоставянето им:

-              овърдрафт (контокорентен) кредит;

-              револвиращ кредит;

-              сконтов кредит;

-              гаранционен кредит (банкова гаранция, акцептен кредит, авал);

-              кредит за обслужване на специфични сделки;

-              кредитна линия.

Краткосрочните кредити се отпускат, както за строго определени, целеви нужди, така и за увеличаване на оборотния капитал на клиента, необходим за нормалната му дейност.

За обезпечаване на тези кредити, банката приема обезпеченията,  предвидени в кредитната й политика.

Издължаването на краткосрочните кредити става по предварително договорен погасителен план, който може да се предоговаря в зависимост от конкретни потребности на кредитополучателя. Допуска се и предсрочно погасяване на отпуснатия кредит.

При неспазване на условията по договора от кредитополучателя, банката може да направи кредита изцяло и предсрочно изискуем.

Средносрочни и дългосрочни кредити, банката отпуска на свои клиенти за инвестиционни цели като:

-              реконструкция на производствен или друг обект, за строително-ремонтни работи и оборудване, разширение и изменение на съществуващ сграден фонд;

- закупуване на земя и за ново строителство, доставка на оборудване и придобиване на други дълготрайни материални активи;

Банката изисква и прави анализ на проекто-сметна документация, съдържаща технико-икономическа част, цени, договори с изпълнители и подизпълнители, икономическа обосновка за ефективността на инвестиционното мероприятие.

На основата на изводите от извършения анализ, банката определя график за усвояване на предоставения кредит, като следи строго за целевото му използване.

Издължаването на кредита става съгласно погасителен план, който може да се коригира съобразно конюнктурните особености и настъпилите извънредни икономически промени. В такива случаи, банката прави допълнителна преценка на перспективите за развитие на инвестицията и взема мерки за недопускане на замразяване или незавършване на кредитирания проект, чрез преструктуриране на кредита, редуциране на задълженията и др.

Обезпеченията по инвестиционните кредити трябва да имат обективна оценка, като стойността им във времето не бива да е по-малка от размера на вземането на банката.

Овърдрафт (контокорентен кредит) се предоставя по правило на безупречни платци, клиенти на банката, като размера, сроковете на усвояване и погасяване се договарят предварително, или в деня в който плащанията на клиента превишават постъпленията. Лихви по овърдрафта се начисляват върху сумата на фактически използвания кредит. Те са изискуеми при закриването на овърдрафта или месечно. Комисионата по овърдрафта се удържа върху размера на договорената сума, съгласно Тарифата на банката.

Банката приема за сконтиране търговски ценни книжа, които БНБ ресконтира или на клиенти на банката с доказана платежоспособност. Ценните книги трябва да съдържат всички указани от закона реквизити.                Размерът на сконтото се договаря с клиента, като включва лихвата, комисионите и таксите по кредита.

3.  Управление на кредитната сделка и анализ на кредитния риск в банката

Банката изисква от своите клиенти, във връзка със сключване на кредитната сделка, документи и сведения относно:

-          Правния им статут.

-          Общото им финансово състояние.

-          Обекта на кредитирането.

-          Предлаганите обезпечения.

Банката задължително изисква следните сведения относно правния статут на клиента:

Фирма, седалище, адрес на управление, предмет на дейност, срок, регистриран капитал, внесен към момента капитал, съдружници, органи на управление, начин на вземане на решения, представителство; при събирателните дружества - правомощия за сключване на кредитни сделки; при бюджетните предприятия - съобразно изискванията на закона за устройство на държавния бюджет и Закона за местното самоуправление и местната администрация; държавния вестник, в който е обнародвано решението за вписване, ако подлежи на обнародване.

Посочените обстоятелства се удостоверяват с документ за вписване в Търговския регистър и учредителен акт на дружеството (дружествен договор, устав) или с надлежно заверено копие, като се прилагат вътрешнобанковите указания за работа с Търговския регистър.

Банката изисква от своите клиенти, които не са пререгистрирани в Търговския регистър, заверено копие от регистрацията по БУЛСТАТ, както и заверено копие от удостоверението за актуално състояние от съответния съд.

Кредитоискателят депозира в банката писмено искане за сключване на кредитна сделка по образец на банката.

За установяване на общото финансово състояние на кредитоискателя, банката, в зависимост от вида и размера на кредитната сделка и в съответствие с регламентираните в Закона за счетоводство изисквания съобразно правния статут, изисква следните документи:

- За юридически лица:

-Счетоводен баланс и отчет за приходите и разходите към последна дата.

-Годишен счетоводен баланс, отчет за приходите и разходите, отчет за паричния поток и отчет за собствения капитал за предходната година, както и допълнителните справки-приложения към годишния счетоводен отчет, съгласно изискванията на Закона за счетоводството.

-Счетоводни баланси и отчети за приходите и разходите за минали периоди (не по-малко от 1 година назад).

-Одиторски доклади.

-Справка за одиторите на дружеството през последните пет години.

-Годишна данъчна декларация.

-Удостоверение за платени данъци.

-Референции от обслужваща банка (ако не е клиент на банката).

-Банкови извлечения за предходните 12 месеца от друга обслужваща банка (за нов клиент).

-              Годишни статистически справки на клиента.

-Оригинални застрахователни  полици  на предлаганите обезпечения.

За бюджетните предприятия:

  • Финансови отчети, изготвени на база на счетоводни стандарти за публичния сектор, утвърдени от министъра на финансите и обнародвани в "Държавен вестник".
  • Тримесечен отчет за касовото изпълнение на приходите и разходите по бюджетните и извънбюджетните сметки и фондове, по форма, определена от Министерството на финансите.

Банката изисква сведения за пазарната среда, организацията и управлението на кредитоискателя, вт.ч.:

- Главни пазари, основни доставчици, клиенти и конкуренция: производството на дружеството.

-Справка за разходите на доставките (труд, суровини, оборудване, енергоносители, помещения и др.)

-Справка за основните клиенти според обема на продажбите.

-Справка за основните конкуренти според пазарния им дял.

-План програма за развитие (бизнес-план).

- Управление на дружеството:

-Справка за дяловото участие на съдружниците (за дружествата с ограничена отговорност) или за акционерното участие (за акционерните дружества).

-Справка за професионалната подготовка, опит и биографични данни на управляващите.

Относно обекта на кредитната сделка, банката изисква сведение за:

-          Предмета и страните по сделката, обект на кредитиране.

-          Предварителни оферти или споразумения и окончателните договори.

-          Схемата на финансиране (форми на плащане).

-          Участието със собствени средства.

Заедно с искането за кредит, клиентът задължително попълва и представя в банката:

- Декларация за икономическа свързаност с други лица кредитоискатели - физически лица. Може да се изисква и в други случаи - по преценка на кредитния специалист.

- Данни относно собствеността на предлаганите обезпечения, включително обремененост с тежести.

Процедурата по проучване на искането за банков кредит (оценка на кредитоспособността, анализ и класификация на риска) не може да продължи повече от 15 работни дни от датата на депозиране на пълния комплект необходими документи в банката или нейните клонове. Банката има право да откаже сключването на кредитна сделка без да мотивира пред клиента становището си.

По своя преценка,  банката може да предостави краткосрочен, свръхкраткосрочен кредит или овърдрафт по разплащателна сметка на свои безупречни клиенти без да изисква представяне на писмено искане и пълно обезпечение на кредита.

Оценката на кредитоспособността на кредитоискателя представлява комплексна оценка на възможностите на същия да върне предоставените средства съобразно условията на договора за кредит.

Оценката на кредитоспособността се формира основно от преценка на финансовото състояние на кредитоискателя (финансов анализ) и анализ на прогнозите за неговото икономическо развитие.

С цел намаляване риска при погасяването на кредита и обезпечеността на кредитния портфейл, се изготвя оценка на кредитоспособността и кредитния риск в резултат на последователно извършване на действия за анализ на финансовото състояние и платежоспособността на клиента, както следва:

-          при корпоративни клиенти - съгласно методиката и скоринг модела на Първа инвестиционна банка "Кредитен анализ. Кредитен рейтинг"

-          при клиенти - малки и средни предприятия - съгласно Наръчника за кредитиране на малки и средни предприятия и скоринг модела, приложим за МСП;

-          при микропредприятията - съгласно настоящите правила и действащите указания за този сегмент от клиенти.

-          при физическите лица - съгласно правилата и скоринг системите на Първа инвестиционна банка за физически лица.

Банката създава, развива, прилага и осъвременява текущо вътрешните си скоринг и рейтингови модели с цел постигане на максимална обективност, пълнота и детайлност при оценката на финансовото състояние на своите клиенти и въвеждане в нейната практика препоръките и стандартите на Базелския комитет.

При кредитите с инвестиционно предназначение се извършва проверка и оценка на целта на мероприятието, обвързването на срока за въвеждане на мероприятието с други срокове за изпълнение, технологичното и технико-икономическото равнище на кредитирания обект, осигуряването на средства за строително- монтажните работи и с материалните ресурси за производство, качеството на продукцията, която ще се произвежда, пазарни програми за реализация на вътрешния пазар и за експорт, патентна защита на продукцията и други.

Банката извършва и проверка и анализ на обезпеченията:

-Проверка на място наличността на залога и неговите цялостни характеристики (количествени, качествени и стойностни);

-Проверка по счетоводни данни, във връзка с обезпечението:

-Доколко имуществото не е послужило вече за залог при други кредити (по спецификациите към други кредити);

-Завеждането му в счетоводните книги и ретроспективна проверка на движението на конкретния вид залог, на база на аналитичната отчетност на предприятието.

Въз основа на анализа и оценката на кредитоспособността и кредитния риск, специалистите по кредитирането изготвят предложения със становище за решение.

При отнасяне в просрочие и при необслужване, кредитите се класифицират в съответните рискови групи, съгласно разпоредбите на Наредба No9 на БНБ, с цел установяване на специфичните провизии за кредитен риск, както и за обезценка съгласно прилаганата от банката методика.

4. Кратък пример за анализ на кредитоспособността на предприятие

На следващата таблица е представена структурата на пасива на предприятие – кредитоискател   за тригодишен период:

таблица 1. Структура на пасива на предприятието

Показател

2005г

2006г

2007г

Собствен капитал

4089

5159

6291

Основен капитал

56

56

57

Резерви

2632

4033

5104

Резерви от последващи оценки на активите и пасивите

47

47

47

Целеви резерви

2585

3986

5057

Общи резерви

919

919

919

Други резерви

1666

3067

4138

Финансов резултат

1401

1070

1130

Текуща печалба

1401

1070

1130

 

 

 

 

Краткосрочни пасиви

1460

935

1204

Дългосрочни пасиви

3119

2027

1348

Сума на пасива

8668

8121

8843

Могат да се направят изводите:

- с най- съществен дял в пасива на предприятието са резервите. Техният дял през 2007 г се увеличава;

- от резервите, през целия период, с най – съществен дял са целевите резерви;

- другите резерви заемат също така съществен дял  в пасива;

- с най- нисък дял е основния капитал на предприятието;

- финансовия резултат заема съществен дял от общата стойност на пасива на баланса,   но този дял намалява и през 2007 г има най –ниски стойности.

Финансовата независимост на предприятието е представена на таблицата:

Таблица 2. Финансова независимост   за периода 2005 -2007 г

Показател

2005г

2006г

2007г

Собствен капитал

4089

5159

6291

Краткосрочни пасиви

1460

935

1204

Дългосрочни пасиви

3119

2027

1348

Общо пасиви

4579

2962

2552

Финансова независимост

0.893

1.742

2.465

Финансово напрежение

1.120

0.574

0.406

Както е видно, в началото на изследвания период, предприятието е зависимо от кредитори.  Независимостта на предприятието обаче се подобрява, като през 2007 г, предприятието е силно независимо и според банката  -и  предвид други фактори от дейността му, предприятието ще може да обслужва кредита си. Основанията за отпускане на този кредит са и големите резерви, които предприятието поддържа.

Банката изследва и рентабилността на предприятието.          Рентабилността на собствения капитал е отношение между приходите от продажби и величината на собствения капитал. За кредитоискателя, тя е както следва:

таблица 3. Рентабилност на собствения капитал  на база приходи

Показател

2005г

2006г

2007г

Приходи от продажби

19440

17817

19231

Собствен капитал

4089

5159

6291

Рентабилност

4.754

3.454

3.057

Както е видно, рентабилността на собствения капитал бележи спад. Това се дължи на намаление на приходите от продажби през 2007 г спрямо 2005 г.

Коефициентът на рентабилност може да се изчисли и на база текуща печалба:

Таблица 4 .  Рентабилност на собствения капитал  на текуща печалба

Показател

2005г

2006г

2007г

Текуща печалба

1401

1070

1130

Собствен капитал

4089

5159

6291

Рентабилност

0.343

0.207

0.180

От представения кратък анализ, може да се обобщи, че мотивите за отпускане на кредит от страна на банката са най  - вече значителните резерви, които предприятието поддържа и които банката счита за добро обезпечение.


 

WWW.POCHIVKA.ORG