Home Икономика Проблеми по обезпечение на банковите заеми

SMS Login

За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)


SMS e валиден 1 час
Проблеми по обезпечение на банковите заеми ПДФ Печат Е-мейл

Кредитирането е една от най-старите и най-сложни функции на Търговските банки.

Съдържанието на кредитната сделка може да се представи чрез три относително обособени елемента:

-заявка за кредит;

-договор за кредит;

-контролно-регулиращи мерки на ТБ;

Заявката за кредит е необходимо условие, чрез което потенциалните клиенти могат да се превърнат в потенциални заемополучатели.

Главно значение за Банката има гарантирането на обезпечеността на кредита, което е гаранция и за неговата възвращаемост. Задача на Банката е да анализира финансовото положение на кредитоискателя. Този анализ има за цел да ориентира Банката кредитор, но тя обикновено търси и по-надеждни гаранции за обезпеченост и възвращаемост на кредита.

Отпусканите от банките кредити, като правило се осигуряват(гарантират) чрез обезпечение(гаранция) дадена от:

-трето лице;

-самият кредитополучател;

Когато дадено лице се явява в качеството си на поръчител или гарант спрямо задължението на кредитополучателя към банката говорим за гаранции от трето лице.

При вторият случай самият кредитополучател чрез залог на свои движими вещи, ипотека на собствени недвижими имоти или преотстъпване на свои вземания и права.

Първият вид обезпеченост се нарича лична, а вторият – реална.

Когато кредитоискателят е спечелил доверието на банката-кредитор в резултат на дълготрайни надеждни отношения с нея, тя би могла да му предостави и т.н. банков кредит т.е. кредит без обезпеченост или чиято обезпеченост е безупречна, но репутацията и платежоспособността на кредитополучателя е такава. Още такива кредити се наричат – лични кредити. В по-далечно минало те са били обичайна практика, но днес вече са изключение.

По правило кредитите се обезпечават чрез използването на следните кредитни гаранции:

-Поръчителство;

-Гаранция;

-Преотстъпване на вземане и права;

-Залог за движими вещи;

-Ипотека на недвижими имоти;

1.Поръчителството е широко прилагана съвременна форма за гарантиране обезпечеността на кредита. То се дефинира като едностранно обвързващ договор, чрез който поръчителя се задължава да отговаря пред кредитора за изпълнението на договорените условия за получаване и връщане на заема от кредитополучателя.

Поръчителството може да се дава както за бъдещето, така и за възникнало вече задължение. Доколкото е породено от едно възникнало вече задължение се счита, че то има акцесорен(допълнителен) характер.

Поръчителството може да бъде:

-По договор;

-По менителница т.н. авал;

Поръчителството е в писмена форма и се разграничава на:

-Едностепенно;

-Двустепенно;

При едностепенното поръчителят е единствен, докато при двустепенното се осигурява поръчителство на поръчителят(или т.н.препоръчител).

В зависимост от характера поръчителствата се разграничават на:

-Обичайно или обикновено поръчителство;

-Поръчителство за обезщетяване на кредитора;

-Самопоръчителство;

Характерно за обичайното поръчителство е, че при невъзможност на кредитополучателя да изпълни задълженията си към банката-кредитор, последния може да се обърне за удовлетворяване на вземането(главница, лихва и др. разходи на банката) директно към поръчителя преди да е предприела принудителни мерки спрямо неизправния длъжник.

Характерно за поръчителството за обезщетяване на кредитора е, че ако същия е понесъл реални загуби след предприетите от него принудителни мерки спрямо неизправния длъжник, и банката докаже загубите си реализирани след принудителните мерки може да се обърне към поръчителя. Особеното при този вид поръчителство е, че банката е поставена в относително по-неблагоприятни условия.

Самопоръчителството се изразява в това, че при невъзможност от страна на кредитополучателя да изпълни задълженията си по условията на договора към банката-кредитор, тя веднага го задължава с плащанията към нея преди да е настъпил падежа на кредита. Самопоръчителството е специфичен вид поръчителство, което обикновено се прилага към добре познати и с добра репутация кредитоискатели.

2.Гаранцията. Тя е едно абстрактно обещание за плащане дадено от трето лице на кредитора, с което то се задължава да уреди задължението ако лицето, за което е дадена гаранцията се окаже неплатежоспособно.

Очевидно е, че гаранта поема отговорност заедно или съвместно с длъжника, и ако последният се окаже в невъзможност да погасява задължението си към кредитора, това ще стори самия гарант. Гаранции обикновено се предоставят от банки, големи корпорации за свои фирми, публично правни тела и др. Гаранцията намира приложение най-често във външната търговия.

3.Преотстъпване на (сегашни и бъдещи) вземания и права от кредитополучателя на банката-кредитор. Това преотстъпване е известно и под наименованието цесия – кредитора се нарича цесионер, а кредитополучателя или длъжника – цедант. Цесията може да бъде частична и глобална.

Глобалната представлява преотстъпване на всички вземания и права. Частичната само на някои вземания и права.

Разграничават се още:

-открита цесия;

-скрита цесия;

Цесията се урежда с цесионен договор, който се сключва между цеданта и цесионера. На практика се използва скритата цесия.

4.Залогът е широко използвана форма за гарантиране обезпечеността и възвращаемостта на кредита. Кредитополучателя може да заложи като гаранция пред банката притежавани от него движими вещи, права от всякакъв вид, които банката счете за подходящо обезпечение срещу отпускания кредит.

Залогът има три характеристики:

1)Залогът е последица от възникнало или бъдещо задължение и следователно има спомагателни периоди.

2)Заложените движими вещи се предоставят и съблюдават под опека на кредитора, което може да се осъществи чрез:

-Приемане и съхранението им в трезор на банка. По този начин може да се постъпи с ценни книжа, благородни метали, ценности и др.

-Оставянето им на отговорно пазене при трето лице.

-Оставянето им на отговорно пазене у самия кредитор.

-Чрез дежиро удостоверяващо правото на разпореждане и др.

Кредитът предоставен срещу залог на движимо имущество е популярен като ломбарден кредит.

5.Ипотеката е друга основна форма за гарантиране обезпечението на кредита. Тук кредита се предоставя срещу ипотекиране(залагане) на недвижимо имущество – земеделски и не земеделски земи, жилища, наследство и др.

Ипотечния кредит е аналогичен на ломбардния доколкото и при него се прави залог, но не на недвижимо имущество. Тъй като ипотеката е свързана с традиционното право върху недвижими имоти(земи, наследство) то ипотечния кредит се разглежда отделно от ломбардния кредит – залог на движимо имущество. При сключване на кредит от този вид се изработва и подписва ипотечен договор. Важно значение за ипотечния договор имат три момента:

-Изключване на всякаква възможност на собственика – кредитополучател за продажба на ипотекирания имот.

-Оценяване на ипотекирания имот.

-Ясно, точно и пълно регламентиране на условията, при които банката ще получи пълни права над ипотекирания имот, ако неговият собственик – кредитополучател, който го е ипотекирал се окаже в невъзможност да погасява задълженията си към банката-кредитор.

Кредитен договор

След като се направят предварителни проучвания се извършва анализ на кредитоспособността на кредитоискателя. Следващата важна стъпка е уточняване условията на кредита и неговата обезпеченост за да се гарантира възвращаемостта му се пристъпва към сключването на кредитния договор или договор за кредит. Той се съставя в писмена форма и трябва да съдържа всички елементи и всички условия, при които се отпуска кредита.

Всяка банка изготвя своя форма на договор за кредит, но общо взето има и се включват идентични елементи и съдържание.

Всеки кредитен договор трябва да съдържа основните параметри на кредита:

-Вид, сума и срок за погасяване на кредита;

-Лихва и др. разходи на банката свързани с оформянето и даването на кредита;

-Аналитетните погасителни вноски(главница и лихви и др. разноски);

-Кредитни обезщетения и гаранции осигуряващи възвращаемостта;

-Финансово техническите условия на кредита;

Кредитния договор е от важно значение за банката, тъй като чрез него тя осигурява цялостните основи и икономически гаранции своето бъдещо вземане от кредитополучателя.

Казахме, че всички обстоятелства, които съпътстват отпускането на банковия заем се включват в Кредитния договор. В него се включва още:

-обект и цел на отпускания заем;

-срок на заема;

-права и задължения на страните;

-цената на отпуснатите от ТБ ресурси, и нейните регулиращи мерки при неизпълнение на посочените от клиента задължения.

Има няколко начини, по които може да стане погасяването на заема. Погасяването може да стане наведнъж, или на периодически вноски. Начина на погасяване зависи от лихвения процент на банката, от икономическата ситуация и др.

Клиента на ТБ изчислява цена на дадения заем. Тя включва всички разходи, които съпътстват получаването, използването, издължаването на заема. Сред по-важните са:

-лихвата – основно перо от разхода;

-комисионни;

-застраховки и др.

Със започване на прехода от планово управление към пазарна икономика финансово-кредитната и банковата система премина през редица трудности, преживява съществени промени.

Банковата система изпита на гърба си важността на въпроса за обезпечеността на банковите заеми.

Търговските банки не успяха да върнат една част от дадените кредити поради подценяване на системите за обезпечение и осигуряване на възвращаемост. Това само по себе си говори какво внимание трябва да се обърне на анализирането на финансовото състояние и общественото положение на клиента, и търсенето на по-надеждни гаранции при кредитирането. Една добре обмислена система за обезпечаване на банковите заеми ще доведе до намаляне на риска при кредитирането и постигане на по-добри финансови резултати за ТБ.

Източници

1.”Пари и Банково дело” – проф.А.П.

2.”Финанси” – проф.Стоянов

3.”Пари, Банки, Кредит”

4.Вестник “Пари”, “Сега”.

Приложение №1 - извадка от правилника на Българска пощенска банка АД за кредитната дейност на банката.

Приложение №1

БЪЛГАРСКА ПОЩЕНСКА БАНКА АД

ПРАВИЛА ЗА КРЕДИТНАТА ДЕЙНОСТ

ГЛАВА ПЪРВА

ОБШИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл.1. Тези правила са разработени на основание и в съответствие със Закона за банките, наредбите на БНБ, подзаконовите нормативни актове, действуващото законодателство в Република България и отразяват кредитната политика на Българска пощенска банка АД, наричана за краткост

"Банката".

Чл.2. Правилата определят основните принципи и условия, реда и начините за проучване,

разрешаване и управление на кредитни сделки в национална и чуждестранна валута, с които се предоставят заемни средства от Банката на юридически, физически или други лица.

Чл.3.(1) Кредитни сделки по смисъла на настоящите правила са сделките, при които банката предоставя парични средства в национална и чуждестранна валута в заемна форма за определен срок срещу договорена лихва.Тези сделки включват и сделките, при които банката поема отговорност по задължение на свои клиенти към трети лица под формата на гаранции и акредитиви.

(2) Кредитите, предоставяни от банката са целеви, обезпечени, срочни и лихвени.

Чл.4. Политиката на банката в кредитните сделки се определя от принципа на съотношението риск към възвращаемост, като се вземат предвид ликвидноспа и сигурността.

Чл.5.(1) Сключването на кредитните сделки се извършва след оценка ефективността на предлаганото за кредитиране мероприятие, анализ на кредитоспособността на клиента и оценка на риска и обезпечението.

(2) Отношенията по кредитните сделки между банката и нейните клиенти се уреждат на договорна основа.

Чл.6.(1) Лихвените проценти по кредитите в национална валута се договарят между банката и кредитополучателите въз основа на действащия "Базов лихвен процент"(БЛП) на БПБ АД или основен лихвен процент (ОЛП) на БНБ плюс надбавка, определена в зависимост от търсенето и предлагането на кредити, срока и целта на кредитираното мероприятие, оценката на риска и др.

(2) Лихвените проценти по кредитите в чуждестранна валута се договарят в зависимост от условията на международните и вътрешния валутни пазари, както и в зависимост от търсенето и предлагането на кредити, срока и целта на кредитираното мероприятие, оценката на риска и др..

Чл.7. Когато предоставеният кредит е за сметка на привлечени от банката кредитни ресурси (линии), срокът, лихвата и условията по кредитите се съобразяват освен с настоящите правила и с условията, при които са договорени ресурсите (линиите).

Чл.8. Кредитирането в чуждестранна валута се извършва по общия ред за кредитиране при спазване на действуващия валутен режим в страната.

Чл.9. При предоставяне на кредити, банката приема предвидените от закона обезпечения, преди да бъде отпуснат кредита.

Чл.10. Издължаването на главницата, лихвите, таксите; комисионите и другите разноски става в оригиналната валута, в която е предоставен кредита.

Чл.11. С цел наблюдение, оценка и анализ, до окончателното издължаване на кредита, банката изисква от кредитополучателя предоставянето на отчетни и други документи, свързани с дейността му. извършва проверки за целевото използване на предоставения кредит, за условията на съхраняване и качеството на имуществото, закупено с банков кредит, както и върху даденото обезпечение.

Чл.12. При своята кредитна дейност банката гарантира на своите клиенти запазване на тайна и неразгласяване авоарите и операциите по сметките им освен в случаите, определени от законите б страната.

Чл.13. При осъществяване на дейността по кредитирането банката може да привлича независими външни консултанти (експерти) - физически или юридически лица.

Чл.14. При отпускане на кредити банката задължително предоставя безплатно на клиента своите правила за делова дейност, съдържащи информация съгласно разпоредбите на чл.39 от Закона за банките. Условията по кредитите се обявяват в помещения, до които клиентите имат достъп.

ГЛАВА ВТОРА

КРЕДИТИРАНЕ НА БАНКОВИ ИНСТИТУЦИИ

Раздел I. ОСНОВНИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл.15. Банката предоставя междубанкови кредити в национална и чуждестранна валута на основание действащото законодателство, банковите унифицирани стандарти /БУС/, утвърдените от Управителния съвет кредитни лимити на Банката към други банкови институции /кредитни лимити/ и международната банкова практика.

Чл.16. Банката осъществява дейността по предоставяне на междубанкови кредити централизирано, чрез съответно звено за дилърски операции на финансовите пазари, наречено за краткост Дилинг офис, което е част от структурата на управление "Ликвидност" към ЦУ на Банката.

Чл.17. Банката предоставя междубанкови кредити съобразно ликв^дните възможности на банката и в съответствие с инвестиционната си политика.

Чл.18. Непосредственото договаряне на условията по сделките за предоставяне на междубанкови кредити се извършва от подготвени за тази дейност служители от Дилинг-офиса. наречени за краткост дилъри.

Чл.19. Техническата и счетоводната обработка на сделките по предоставяне на междубанкови кредити се осъществява от отдел "Бек офис" към управление "Операции'.

Раздел II. ПРЕДОСТАВЯНЕ НА МЕЖДУБАНКОВИ КРЕДИТИ НА БАНКИ С УТВЪРДЕН КРЕДИТЕН ЛИМИТ

Чл.20. Банката предоставя междубанкови кредити в национална и чуждестранна валута на банкови институции до размера на разрешените им от УС на Банката кредитни лимити.

Чл.21.(1) Предложение за утвърждаване на кредитни лимити за всяка банка-контрагент на Банката се подготвя от началника на управление "Ликвидност", съгласувано с отговарящия за дейността член на УС на БПБ АД.

(2) Неразделна част от предложението по ал.1. е финансов анализ на банките-потенциални кредитополучатели, изготвен на база актуалните към момента техни одитирани годишни отчети и/или техните кредитни рейтинги по международни стандарти.

(3) Финансовият анализ по предходната алинея се подготвя от специализирано звено от структурата на управление "Операции"

Чл.22. След утвърждаване им от УС на Банката, кредитните лимити се предоставят за ползване и спазване на управление "Ликвидност", както и на специализираната служба за вътрешен одит.

Чл.23. Периодично, но не по малко от два пъти годишно, Началникът на управление "Ликвидност" представя в УС на Банката проект за актуализация на утвърдените кредитни лимити.

Чл.24. Междубанковите кредити, по чл.20. се предоставят от Банката в съответствие с изискванията за ликвидността след сключване на дилърска сделка посредством утвърдена от практиката комуникативна система (геи1ег$ или телефон). Записите от транзакцията на лента, диск или касета ще се съхраняват най-малко в продължение на 60 дни.

Чл.25. Дилърът, сключил сделката по предоставяне на междубанков кредит, издава, подписва и представя в Отдел "Оперативан бек офис" дилърски тикет, съдържащ следната задължителна информация:

- Банка- контрагент.

- Валута и сума на кредита /цифром и словом/,

- Дата на предоставяне,

- Дата на падеж,

- Договорен лихвен процент /на годишна база/,

- Сметка на банката-контрагент /име на кореспондент/,

- Специални условия,

- Подпис на лицето /лицата/ оторизирани за сделката.

Чл.26.(1) Отдел "Бек офис' оформя документално сделката чрез размяна на писмени потвърждения между двете банки-контрагенти, съдържащи базовите /при необходимост и специални/ условия на предоставения междубанков кредит.

(2) Потвържденията по предходната алинея задължително се опосредствяват от надеждна електронна система (8УУ!РТ или шифриран телекс), легитимираща официално банката-контрагент.

Чл.27.(1) Сумата на договорения междубанков кредит се превежда в деня на вальора по .посочена от банката контрагент сметка, въз основа на надлежно оформен платежен документ (за кредити в национална валута- съгласно Наредба 3 на БНБ, а за кредити в чуждестранна валута-съгласно международните стандарти), копие от който се предоставя на отдел" Бек офис".

(2) Отдел "Бек офис" отговаря за своевременното и правилно отразяване на предоставения междубанков кредит в счетоводната документация на Банката.

Чл.28.(1) Отдел "Бек офис" осъществява текущ контрол относно спазване на утвърдените кредитни лимити, като при констатиране на отклонения незабавно информира началника на управление "Ликвидност" и началника на управление "Операции".

(2) Всеки работен ден до 09.00 часа, отдел "Бек офис" трябва да изготв-я и представя на дилърите справка за моментното състояние на кредитни лимити: банка-контрагент, общ обем, използвана и свободна част.

Чл.29.(1) На падежната дата дилърът изисква възстановяване на междубанковия кредит или го предоговаря за следващ период.

(2) При възстановяване на междубанковия кредит отдел "Бек офис" следи за своевременното постъпване на сумата на кредита ведно с дължимата лихва по посочените в документите по чл.29 сметки на Банката.

(3) При анексиране на междубанковия кредит за следващ период, дилърът, както и отдел Ъек офис" извършва действията, описани подробно от чл.24 до чл.27 включително.

Раздел III. ПРЕДОСТАВЯНЕ НА МЕЖДУБАНКОВИ КРЕДИТИ НА ДРУГИ БАНКИ

Чл.ЗО. Банката предоставя междубанкови кредити в национална и чуждестранна валута на други банкови институции срещу обезпечаване на същите с ликвидни финансови активи.

Чл.31.(1) Банката приема като обезпечение по предоставени междубанкови кредити следните финансови активи:

1. Депозит при Банката в национална или чуждестранна (конвентируема) валута, напълно покриващ размера на главницата и договорената лихва по предоставения от Банката междубанков кредит, плюс съответния пазарен ценови спред;

2. ДЦК, издадени от българското правителство, прехвърлени по регистър за

ценни книжа при Банката.

3. Банкова гаранция, издадена от банкова институция, на която Банката е предоставила кредитен лимит;

4. Запис на заповед, издаден от банката-контрагент и авалиран от банкова институция, на която Банката е предоставила кредитен лимит.

(2) В случаите по ал.1, т.1. и т.2. размера на обезпечението се определя от дилъра, на база песимистична оценка на пазарните условия.

(3) В случаите по ал.1. т. З и т.4 размерът на сумата по издадената банкова гаранция или по авалирания запис на заповед от съответната банкова институция се включва в кредитния лимит на същата.

Чл.32. Междубанковият кредит по чл.ЗО се предоставя от Банката на основание дилърска сделка, сключена посредством утвърдена от практиката комуникативна система (геи1ег$ или телефон). Записите от транзакцията на лента, диск или касета ще се съхраняват най-малко в продължение на 60 дни.

Чл.ЗЗ. Дилърът, сключил сделката по предоставяне на междубанков кредит, издава, подписва и предава в отдел "Бек офис" дилърски тикет, съдържащ следната задължителна информация:

- Банка- контрагент,

- Валута и сума на кредита (цифром и словом),

- Дата на предоставяне.

- Дата на падеж,

- Договорен лихвен процент (на годишна база),

- Сметка на банката-контрагент (име на кореспондент),

- Вид, валута и стойност на обезпечението,

- Място на предоставяне на обезпечението.

- Срок на валидност на обезпечението,

- Лихвени условия по обезпечението (ако има такива),

- Подпис на лицето, отговарящо за блокиране на обезпечението, ' - - Специални условия,

- Подпис на лицето (лицата), оторизирани за сделката.

Чл.34.(1) Отдел "Век офис" оформя документално сделката чрез размяна на писмени потвърждения между двете банки-контрагенти, съдържащи базовите (при необходимост и специални) / -условия на предоставения междубанков кредит.

(2) Потвържденията по предходната алинея задължително се опосредствяват от надеждна електронна система (5УУ!РТ или шифриран телекс).

Чл.35.(1) Сумата на договорения междубанков кредит се превежда в деня на' вальора по посочена от банката контрагент сметка, въз основа на надлежно оформен платежен документ /за кредити в национална валута- съгласно Наредба 3 на БНБ, а за кредити в чуждестранна валута-съгласно международните стандарти/, копие от който се предоставя на отдел "Бек офис"

(2) Към момента на превеждане на сумата по предходната алинея, обезпечението по сделката задължително трябва да е постъпило в БПБ АД, което се удостоверява с подписа на отговорния за това служител от отдел "Бек офис".

(3) Отдел "Бек офис" отговаря за своевременното и правилно отразяване на предоставения междубанков кредит в счетоводната документация на Банката.

Чл.36.(1) На падежната дата дилърът изисква възстановяване на междубанковия кредит или го предоговаря за следващ период, съобразно ликвидните възможности и инвестиционната политика на Банката.

(2) В случай на възстановяване на междубанковия кредит отдел "Бек офис" следи за своевременното постъпване на сумата на кредита ведно с дължимата лихва по посочените в документите по чл.34. сметки на БПБ АД, след което осъществява всички необходими действия за възстановяване на приетото по сделката обезпечение.

(3) В случай на анексиране на междубанковия кредит за следващ период, дилирът. както и отдел "Бек офис" извършват действията, описани от чл.32 до чл.36 включително.

Чл.37. Вътрешноуправленски документи, при необходимост от по-детайлно регламентиране на дейността по предоставяне на междубанкови кредити, се изготвят от началника на управление "Ликвидност", съгласувано с наблюдаващия дейността член на УС на Банката и управление "Вътрешен одит".

ГЛАВА ТРЕТА

КРЕДИТИРАНЕ НА НЕФИНАНСОВИ И НЕБАНКОВИ ФИНАНСОВИ ИНСТИТУЦИИ

Раздел I. ОРГАНИЗАЦИОННА СТРУКТУРА НА КРЕДИТНИЯ ПРОЦЕС

Чл.38 Управление "Кредити" - Централно управление

(1) Отдел "Контрол на риска" - следи отблизо и контролира кредитния процес, като:

1. Дава (извършва) оценка на финансовия риск и оценка на обезпечението. Оценката на финансовия риск се прави въз основа на система от фактори за кредитоспособност. Оценката на обезпечението се извършва по отношение на достатъчност и ликвидност. Внася предложенията за кредит в Кредитния Съвет или Кредитния ПодСъвет

2. Организира конкурси за независими оценители на ниво клонове и на регионално ниво по предварително изградени критерии. Поддържа списък на всички одобрени оценители и инструктира клоновете за работа с оценителите.

3. Упражнява контрол върху качеството на работата на независимите оценители;

4. Участва в предварителни оценки за обезпечение на големи инвестиционни проекти;

5. Съдейства при подбора на обезпеченията и реализацията им при организиране на търгове за тяхната продажба;

6. Контролира решаването на всички, свързани с обезпечаването на кредитите. въпроси.

(2) Отдел "Кредитна администрация" - осъществява функции на вътрешен контрол по одобрените кредити, като:

1. Извършва контрол при спазване на правомощията при одобряване на кредитите;

2. Отговаря за правилното попълване на стандартните договори за кредит;

3. Отговаря за пълното и точно окомплектоване на кредитните досиета и тяхното съхраняване, отговаря за съхраняване на оригиналните решения на УС, КС, КПС, КК и свеждането им за изпълнение до съответните лица;

4. Отговаря за осчетоводяването на кредитите;

5. Поддържа подробна база данни за всеки кредитополучател, вкл информация за всички взаимоотношения на клиента с банката;

6. В рамките на контрола върху кредитите събира редовно-информация за наличността и достатъчността на обезпечението;

7. Извършва контрол по спазванета на условията за погасяването на кредити;

8. Осигурява цялата информация, необходима за изготвянето и представянето на отчетите, включително и за Кредитния регистър, за БНБ и за вътрешните потребности на Банката;

9. Информира отдел "Събиране на кредити" във всеки случай на възникване на просрочие;

10. Изготвя отраслови анализи, системи за кредитна оценка и за кредитния рейтинг,

11. Административно обслужва и  разрешава кредити по конкретни схеми, утвърдени от УС на Банката.

12. Дава указания на клоновете и събира информация от тях за състоянието и редовното преоценяване на обезпеченията в зависимост от промяната на пазарните условия и икономическата ситуация.

(3) Отдел "Събиране на кредити" - участва в процеса на кредитиране, като:

1. Преди одобрението на кредита извършва общо проучване на клиента, в т.ч. и за свързани лица.

2. След одобрението на кредита работи по събиране вземанията на банката в тясно сътрудничество с отдел "Кредитна администрация" и отдел "Правен". Изготвя анализи, отчети и предлага мерки за погасяване на просрочените кредити ежемесечно пред Кредитния съвет.

Чл.39. Управление "Корпоративно банкиране" - отговаря за привличане и задържане на банково обслужване на корпоративни клиенти на Банката. Управлението отговаря за продажбата на банкови продукти и услуги само в областта на корпоративното банкиране на големи корпоративни клиенти като наблюдава и координира дейността си с прокуристите на клоновете и други служби на Банката, за да се постигнат целите им.

В областта на кредитната дейност служителите от управлението:

1. Съвместно с управителите на клоновете отговарят за изготвянето на молбите за кредит за корпоративните клиенти и за комплектоването на цялата преписка.

2. Представят писмено предложение до Кредитния съвет за разрешаване кредити на корпоративни клиенти;

3. Следят за финансовото състояние и редовното обслужване на кредитите на база периодично анализиране на счетоводните документи заедно с прокуристите на клоновете.

4. Участват в оценката на кредитополучателя при класифициране и провизиране на рисковите експозиции, отнасящи се до корпоративни клиенти.

5. Извършват редовни проверки на тримесечие за финансовото състояние на клиента.

6. Следят за поетите от клиента задължения, свързани с отпуснатия кредит и събират цялата необходима информация за него.

Чл.40. Управление "Банкиране на дребно" - разработва и предлага за утвърждаване от УС на Банката на стандартизирани схеми за кредитиране и отговарят за тяхното разпространение.

Чл.41. Клонове на Банката

(1) Управителят на клона

1. Отговаря за създаването и поддържането на кредитните отношения с клиента, привлича нови клиенти;

2. Одобрява молбите за кредит в рамките на правомощията на клона;

3. Препоръчва кредити на ЦУ на Банката;

4. Съгласува евентуалните допълнителни условия или промени по Преписката за кредит с клиента-кредитоискател;

5. Контролира цялостния кредитен процес в клона.

(2). Кредитният инспектор

1. Анализира представените съобразно изискванията на тези правила документи;

2. Проверява свързаните лица със съдействието на отдел "Събиране на кредити":

3. Изготвя писмено становище по исканията за кредит;

4. Предлага кредитната преписка за одобрение на прокуристите на клона;

5. Контролира наличността и състоянието на обезпеченията по кредитите.

(3). Кредитният администратор

1. Следи за спазването на условията за отпускане на кредита;

2. попълва формулярите за обезпечение;

3. Контролира погасяването на кредита, като при нарушения и просрочия от страна на кредополучателя веднага сигнализира в отдел "Кредитна администрация" при ЦУ на Банката.

Раздел II. ВИДОВЕ КРЕДИТНИ СДЕЛКИ

Чл.42. В зависимост от съответните критерии банката предоставя на своите клиенти следните видове кредити:

(1) В зависимост от срока на погасяване;

1. Краткосрочни кредити и овърдрафти - със срок на погасяване до 1 година;

2. Средносрочни кредити - със срок на погасяване до 3 години;

3. Дългосрочни кредити - със срок на погасяване до 10 години.

(2) В зависимост от начина на погасяване

1. Кредити с еднократен падеж - които се погасяват наведнъж при настъпване на крайния срок на погасяване;

2. Кредити, които се погасяват на периодични вноски.

(3) В зависимост от начина на усвояване;

1. Еднократно.

2. На части или на траншове със срок на усвояване, след изтичането на който кредитът не може да се усвоява повече, независимо от това, че може да не е усвоен целият му размер.

3. Кредитни линии: овърдрафт, кредитна линия контокорентен тип, револвиращ кредит.

(4) В зависимост от характера на предоставеното обезпечение:

1. Кредити срещу залог на: движими вещи, ценни книжа, депозити на национална и конвертируема чуждестранна валута, благородни метали (злато, сребро и платина) във вид на кюлчета и монети, вземания (вкл. по акредитиви с отложено плащане) и други.

2. Кредити срещу недвижими имоти (земя, сгради);

3. Кредити срещу гаранции и поръчителство от трети лица;

4. Кредити със смесено обезпечение.

(5) В зависимост от предназначението:

1. Кредити за оборотни средства;

2. Кредити с инвестиционно предназначение.

(6) В зависимост от субекта на кредитиране:

1. Кредити и овърдрафти на юридически лица и еднолични търговци.

2. Кредити и овърдрафти на физически лица по "схеми", разработени от управление "Банкиране на дребно" и утвърдени от УС на Банката.

(7) Други видове кредити:

1. Сконтов кредит

2. Акцептен кредит

3. Банкови авали

4. Банкова гаранция

5. Акредитиви

Раздел III. ОБЩИ УСЛОВИЯ ПРИ КРЕДИТИРАНЕТО

Чл.43. (1) Отпуснатите от банката кредити (с  изключение на овърдрафтния) се предоставят, съгласно договорения начин за усвояване (ползване), по отделна за всеки кредит заемна сметка.

(2) Заемните средства, след оформено по тези правила обезпечение и сключен договор, се прехвърлят (изцяло или на части) по писмо-нареждане на кредите получателя от заемната сметка по отделна безлихвена сметка, от която се изпълняват плащанията.

(3) Овърдрафтният кредит се усвоява и погасява по разплащателна сметка.

(4) При кредитните линии лимитът може да бъде усвоен и погасен само един път в рамките на един ден. Върху усвоения и погасен размер се начислява лихва за един ден.

Чл.44.(1) Главницата по кредита се събира служебно от банката в размери и срокове, съгласно договорения между страните погасителен план и клауза в кредитния договор за служебно събиране на задължението към банката.

(2) Допуска се издължаване на главницата преди договорените срокове за погасяване.

(3) При недостиг на средства по разплащателната /ите/ сметка /и/ и неосигуряване от страна на кредитополучателя на други източници за погасяване на задълженията си към банката по главницата на кредита, неиздължената в срок част се отнася в просрочие по отделна сметка, по която се начислява договорената наказателна лихва.

Чл.45.(1) Лихвените проценти по кредитите се договарят между банката и кредитополучателя въз основа на действуващ през съответния период "Базов лихвен процент"(БЛП) на Банката, ОЛП или ЛИБОР и определени надбавки • за редовен кредит и за просрочие.

(2) В отделни случаи, когато осигуряването на кредитния ресурс е обвързано съб специфична сделка, лихвените проценти могат да се определят и на принципи, различни от принципа по ал.1.

Чл.46.(1) Лихвите по кредитите се изчисляват на база ежедневни салда и се начисляват ежемесечно, освен ако в договора за кредит не е предвидено тяхното капитализиране за определен период от време или друг срок за начисляване и издължаване.

(2) Лихвите по кредитите се събират служебно от банката от разплащателната сметка на кредитополучателя, като при липса на достатъчно средства по същата, неиздължената част се отнася в просрочие по отделна сметка.

(3) Размерите на лихвения процент при редовните кредити ("Базов лихвен процент7БЛП/ на Банката, ОЛП или ЛИБОР плюс договорената надбавка в "пункта") и този при просрочени вземания задължително се фиксират в договора за банков кредит.

Чл.47.(1) При сключване на първоначалния договор за кредит може да се предвиди конкретна възможност за капитализиране на лихвите.

(2) Не се капитализират просрочени лихви.

Чл.48. При усвояването на кредитите се заплаща определена в договора такса за управление и обработка (обслужване) с условия и размер, съгласно Тарифата за условията, лихвите, таксите и комисионите, които Банката прилага по операциите си или в съответствие с конкретната "схема" или по решение на Управителния Съвет, Кредитния Съвет, Кредитния ПодСъвет.

Чл.49.(1) Върху неизползваната част от кредитите, през периода на усвояването им, ежемесечно се начислява определена в договора комисиона за ангажимент, съгласно Тарифата за условията, лихвите, таксите и комисионите, които банката прилага по операциите си.

(2) Комисионата за ангажимент се начислява от деня на влизане в сила на договора за кредит до крайния срок на усвояването му.

Чл.50. Кредитирането в чуждестранна валута се извършва по общия ред на кредитиране, установен с тези правила и съобразяване с действуващия валутен режим в страната.

Чл.51. Банката предоставя възможност за кредитни улеснения на свои първокласни клиенти при обосновано предложение и съответно решение на изпълнителните директори, респективно на Управителния съвет.

Чл.52. При непознати кредитоискатели, с които до този момент Банката не е имала финансови взаимоотношения, при разглеждане предложението за предоставяне на кредит, задължително се отчита становището на експертите от отдел "Събиране на кредити" на ^ Банката относно техните проучвания за кредитоискателя, с цел намаляване на кредитния риск от сделката в разумни граници.

Раздел IV. ТЕХНОЛОГИЯ НА КРЕДИТНАТА ДЕЙНОСТ

КОМПЕТЕНЦИИ ПРИ ОТПУСКАНЕТО НА КРЕДИТИ

Чл.53. Предоставянето на кредити е от компетентността на следните органи и лица и е в зависимост от общата експозиция, която включва свързани лица. балансови и задбалансови ангажименти.

1.Управителен съвет - Взема решения за предоставяне на кредити с обща експозиция над 10% от капитала на банката.

2.Кредитен Съвет - Взема решения за предоставяне на кредити с обща експозиция над компетенциите на прокуристите и до 10 % от капитала на Банката.

3. Кредитен Под Съвет - Взема решения за предоставяне на кредити с обща експозиция над компетенциите на прокуристите.

4. Отдел "Кредитна администрация” - Взема решения и сключва договори '-за кредити по "схеми". Компетенциите се определят за всяка схема.

5. Прокуристите на клонове В размери и при условия, утвърдени от УС на Банката. Управителният Съвет определя конкретните компетенции на лицата и органите по т.т. 2, З, 4 и 5.

ДОКУМЕНТИ. НЕОБХОДИМИ ЗА РАЗГЛЕЖДАНЕ НА ИСКАНЕ ЗА КРЕДИТ

Чл.54. Исканията за кредит трябва да отговарят на утвърдени, периодично осъвременявани, в съответствие с кредитната политика на банката изисквания, отнасящи се до правния статут на фирмата, финансовото й състояние, ефективността на кредитираното, мероприятие, размера и качеството на обезпечението и степента на риска.

Тези изисквания се удостоверяват и доказват с представянето на попълнен пакет документи, приложен към настоящите правила.

Чл.55.(1) Прокуристите на клоновете внасят предложенията за кредит само след като кредитополучателят представи:

1. Документи от общ характер:

а/Молба - искане за предоставяне на кредит (Приложение Мо 1);

б/Декларация относно наличие на открити сметки в национална и чуждестранна валута в банки, за ползвани в момента други банкови кредити и тяхното състояние и за задължения към държавата и други кредитори (Приложение Мо 2);

в/Декларация за свързаност в съответствие със ЗБ (Приложение № 3)

г/Декларация от еднолични търговци и неограничено отговорни съдружници в събирателно дружество за семейно и имуществено състояние.

2.Документи, свързани с правния статут на фирмата:

а/Оригинал(и) и надлежно заверено(и) копие(я) от документа(ите) за съдебна регистрация (оригиналът се връща при проверка верността на копието(ата) и удостоверение за актуално правно състояние. Представят се всички документи, отразяващи съответните промени в съдебната регистрация на фирмата;

б/ Учредителен договор или Устав - за търговските дружества. Правилник за работата на УС или СД, договора(ите) за възлагане управлението на дружеството;

в/ Документ за данъчна регистрация, регистрация за ДДС, идентификационен код по БУЛСТАТ;

г/ Решение (протокол) на съответния оторизиран управляващ орган на фирмата (в зависимост от нейния вид) за вземане на кредит и за предлаганото обезпечение;

д/Декларация, че срещу фирмата няма заведени съдебни дела.

3. Документи, свързани с общото финансово състояние на фирмата:

а/ Баланси и отчети за приходите и разходите (в зависимост от вида на фирмата) към момента на искането за кредит и годишни такива. Годишните документи трябва да бъдат заверени от данъчната служба и експерт-счетоводител съгласно изискванията на Закона за счетоводство. Препоръчително е финансовите отчети да покриват трите предходни години;

б/ Данъчна декларация и удостоверение за платени данъци за предходния отчетен период;

в/ Одиторски доклади;

г/ Референция(и) от обслужващата(те) банка(и),ако не е клиент на Банката и от други кредитори.

4. Документи и информация, свързани с обекта на кредитиране:

а/ Бизнес план (проект) или подробна икономическа обосновка с приложен план за погасяване на искания кредит (и в двата случая е необходима конкретна обосновка на основните елементи на кредитираното мероприятие - приходите и разходите и съответния им баланс);

б/ Размер на участието със собствени средства;

в/ Предварителни оферти, споразумения или договори;

г/Форми на плащане;

д/ Маркетингово проучване, вкл. главни пазари, основни доставчици и клиенти;

е/ Социален и екологичен ефект

5. Документи, свързани с обезпечението на кредитната сделка:

а/ Нотариални актове или други документи, удостоверяващи правото на собственост - за ипотека върху недвижимото имущество;

б/ Удостоверяващи правото на собственост върху движими вещи - за залог върху движимо имущество;

в/ Удостоверяващи застраховката на предлаганото обезпечение;

г/ Гаранции и поръчителство;

д/ Удостоверяващи депозити в национална и чуждестранна валута;

е/Декларация, че предлаганото обезпечение не е обременено с тежести.

(2) При необходимост, в хода на проучването, банката може да изисква от кредитоискателя и други документи.

РЕД ЗА РАЗРЕШАВАНЕ НА КРЕДИТИ

Чл.56. За кредити в рамките на компетенциите на прокуристите:

1.Провеждане на предварителен разговор с кредитоискателя и запознаването му с правилата за делова дейност на банката и други интересуващи го въпроси;

2.Подаване на документи от кредитоискателя - завеждането им в деловодството на клона на банката;

3.Възлагане проучването, анализа и оценката на искането за кредит на кредитния инспектор с писмена резолюция на прокуриста;

4.Проучване и анализ на искането за кредит и представените документи от кредитния инспектор. Събиране и документиране на достъпната информация за конкретния проект, дейността, правното и финансовото състояние, квалификацията, мениджмънта и репутацията на кредитоискателя, досегашните му отношения с банката, наличието и ликвидността на предлаганото обезпечение. целевото използване на кредита, източниците за погасяване и др. Освен проучването по документи, се »провеждат разговори с клиента, извършват се посещения в седалището на фирмата и на работните площадки (ако е налице производствена дейност), извършва се оценка на активите и предлаганото обезпечение идр..

Всички предприети действия и проведени разговори се документират с изчерпателни паметни записки.

Резултатите от огледите на обезпечението и правното мнение се отразяват в констативен протокол.

Набира се информация от други банки, фирми и лица. Това изискване би могло да не се прилага само за първокласни клиенти на банката, доказали многократно коректността с^ към нея.

За кредитоискатели, които не са ползвали кредити от клона и не са били на банково обслужване в него, писмено се иска съдействие за събиране на информация от управление "Кредити" в ЦУ.

5.Въз основа на събраната информация, кредитният инспектор прави подробен анализ на кредитоспособността на кредитоискателя и оценка на ефективността на кредитираното мероприятие, съгласно съответните приложения. На тази основа се прави обосновано предложение за разрешаване или неразрешаване на кредита. При предложение за разрешаване на кредита задължително се дефинират евентуални рискове, които банката поема и се обосновава размерът на лихвения процент;

6.Становището на кредитния инспектор е писмено и еднозначно - за предоставяне или отказ на кредита.

7.При непълнота на представената документация или неясноти и недостатъчна аргументираност на становището, материалите се връщат от прокуристите на кредитния инспектор с конкретни указания за допълване на документите.

8.В случай, че кредитоискателят има проблемни кредити или е некоректен партньор, проучването се преустановява, за което бива информиран.

9.При необходимост от методическа помощ, прокуристите се обръщат към съответните управления в ЦУ на банката, като запитванията се документират.

10.Вземане на решение от прокуристите по преписката и възлагане на кредитния инспектор  подготовката на документите за сключване на договора за кредит, договорите за обезпечение и др.

11.Сключване на съответните договори.

Чл.57. За кредити с обща експозиция над компетенциите на прокуристите:

1.За кредити, вкл. обща кредитна експозиция на клиент и свързаните с него лица над компетенциите на прокуристите следва последователността, посочена в чл.чл. 55 и 56, след което прокуристите на клона изпращат копие от пълния пакет документи до началника на управление "Кредити" в ЦУ на Банката.

2.Началникът на управление "Кредити" има право да изисква от прокуристите на клонове допълнителна информация, ако направеното предложение е непълно и неокомплектовано.

3.Началникът на управление "Кредити" отговаря за спазването на сроковете и включване на предложението за кредит за вземане на решение в Кредитния Съвет или Кредитния ПодСъвет, въз основа на становища от отдел "Контрол на риска" и управление "Правно".

Чл.58. За кредити над компетенциите на прокуристите:

1.Следва се последователността, посочена в чл. Чл. 55 и 56, след което прокуристите на клона изпращат копие от пълния пакет документи до началника на управление "Корпоративно банкиране"

2.Копие от документите, получени от съответния клон се дава на началника на управление "Кредити" от началника на управление "Корпоративно банкиране" за оценка на риска от експерти от отдел "Контрол на риска" и управление "Правно".

3.Предложенията до Кредитния Съвет за кредити се правят от експерт на управление "Корпоративно банкиране" или началник отдел "Кредитен риск" и се базират на направени анализи за финансовото състояние, обезпеченията и правно становище, съгласно т.2.

Нефинансова документация може не винаги да е налице по време на внасяне в Кредитния Съвет на искането за кредит, но винаги трябва да е налице и в ред преди отпускането на кредита.

Чл.59.Началникът на управление "Кредити" е отговорен за правилното протичане на процеса за вземане на решение и свеждането на решението чрез отдел "Кредитна администрация" за изпълнение от упълномощените в решението лица. Служителите от отдел "Контрол на риска" с изключение на експертите по обезпеченията няма да имат пряк контакт с клиентите на Банката.

Чл.60. Стандартизирани схеми

(1) Схематизираните кредити се разработват от управление "Банкиране на дребно" и се предлагат за утвърждаване от Управителния съвет.

(2) Условията и пакета документи за всеки вид кредити по "схема" се утвърждават от УС на Банката.

(3) Оценката и предоставянето на тези кредити се извършва от упълномощени от изпълнителните директори служители от отдел "Кредитна администрация".

Чл.61.(1) Писменото решение на Управителния Съвет, Кредитния Съвет и Кредитния ПодСъвет упълномощава прокуристите да подписват съответните документи от името на Банката.

(2) Решенията за предоставяне на кредитите в писмен вид се изпращат от отдел "Кредитна администрация" на упълномощените в решението лица за предприемане на -действия по сключването на договорите за кредит, обезпеченията и други.

(3) Всички документи по кредитната сделка задължително се парафират от юрист.

Чл.62.При отказ на предложението за кредит, писменото решение също се изпраща от отдел "Кредитна администрация" на прокуристите, които уведомяват кредитоискателя.

Чл.63.Отдел "Кредитна администрация" информира БНБ за отпуснатите големи кредити и вътрешни кредити по смисъла на Закона за банките и Наредба № 7.

СРОКОВЕ ЗА РАЗГЛЕЖДАНЕ НА ИСКАНЕ ЗА КРЕДИТ

Чл.64.Сроковете за разглеждане и обсъждане на представения от кредитоискателя пакет документи са:

1.Представяне на обосновано и мотивирано становище от кредитния инспектор пред прокуристите - 5 работни дни след завеждане в деловодството на клона на искането, и пълния пакет изискващи се документи.

2.Вземане на решение от прокуристите в случаи, когато искания кредит е в тяхната компетентност - 2 работни дни след постъпване предложението на кредитния инспектор;

3.Обсъждане и вземане на решение от Кредитния Съвет, респективно Кредитния ПодСъвет - 7 работни дни от получаването на документите по кредита от прокуристите на клона, управление "Корпоративно банкиране" или управление "Кредити";

4.Вземане на решение от Управителния съвет - до 10 работни дни от получаване на предложението от Кредитния Съвет.

Чл.65.Ако при разглеждане и обсъждане на искането за кредит на съответното равнище е необходимо представянето на допълнителни документи или извършването на анализи, срокът се удължава с времето, необходимо за тази дейност.

Чл.66.Писмените решения за разрешаването на кредит се изпращат от отдел "Кредитна администрация" на прокуристите и кредитните администратори в клоновете за изпълнение в срок от З работни дни, ако няма поставени други условия и не съществуват проблеми при оформянето на необходимите документи.

Чл.67.При отказ на искането за кредит, прокуристите уведомяват писмено кредитоискателя в рамките на 3 работни дни след получаване на решението за отказа.

ОБЕЗПЕЧЕНИЯ ПО КРЕДИТИТЕ

Чл.68.(1) Обезпечения по кредити могат да бъдат залози върху движимо имущество (включително ценности), собственост на кредитополучателя - залогодател или на трети лица; залози върху движимо имущество, закупено с банковия кредит; договорна и законна ипотека върху недвижими имоти; фирмена гаранция (съответно обезпечена); залог върху вземане по левови и валутни депозити и влогове; ценни книжа; банкови гаранции и други.

(2) При залог на стоки се предпочитат борсови стоки и стоки с установими цени, със сравнително устойчиво търсене и които са дълготрайни и лесно реализуеми.

(3) Не се приемат за залог движими вещи в режим на временен внос.

(4) Не се приемат за обезпечение недвижими имоти, изградени в нарушение на закона.

(5) Като обезпечение не могат да бъдат приемани акции, издадени от банката или от икономически свързани с-банката лица.

(6) Като обезпечение по кредити не се приемат влогове, прехвърлени в Банката по реда на Закона за държавна защита на влогове и сметки в търговски банки, за които БНБ е поискала откриване на производство по несъстоятелност.

Чл.69.За обезпечаване на кредитите могат да се дават и приемат в залог благородни метали и скъпоценни камъни, златни и сребърни монети, злато, сребро, платина на слитъци в суров или друг вид, които са с установен произход, отговарят на нормативните изисквания, намират се под контрола *на Министерство на финансите, подлежат на изкупуване от БНБ, музеите или други предприятия и организации, получили разрешение от Министерство на финансите и отговарят на съответните законови изисквания.

Чл.70.При кредити срещу залог на ценни книжа размерът на обезпечението се определя след съгласуване със съответните управления в ЦУ на банката.

Чл.71.За кредити, разрешени в рамките на компетенциите на прокуристите и обезпечени със залог на краткосрочни ДЦК, за които има определена котировка на БПБ АД, не се налага съгласуване с ЦУ на банката, при условие, че стойността на обезпечението, изчислена върху номинала на ДЦК, във всеки момент е най-малко с:

-15 на сто по-голяма от размера на обезпеченото задължение (за сконтови ДЦК);

- 5 на сто по-голяма от размера на обезпеченото задължение (за лихвоносни ДЦК).

Чл.72.При обезпечаване на краткосрочни кредити в национална валута с депозити в национална валута или кредити в конвертируема валута, обезпечени със същия вид конвертируема валута, стойността на обезпечението във всеки един момент следва да бъде най-малко с 5 на сто по-голяма от размера на задължението (главница, лихви, такси и комисиони).

Чл.73.При обезпечаване на краткосрочни кредити в национална валута с депозити в чуждестранна валута (с изключение на германската марка), за която се определя курс спрямо германската марка, стойността на обезпечението следва във всеки момент да бъде най-малко с 5 на сто по-голяма от размера на обезпеченото задължение (главница, лихви, такси, комисиони и разноски). В кредитния договор се предвижда "бариерен курс" и клауза за погасяване на дълга с обезпечението при достигане на този курс, ако не се направи допълнително обезпечение. При обезпечение с депозит в германски марки, стойността на обезпечението във всеки един момент следва да бъде 100 % покриващо размера на обезпеченото задължение (главница, лихви, такси, комисиони и разноски).Така определеното обезпечение важи в условията на кредитиране при валутен борд.

Чл.74.При обезпечаване на краткосрочни кредити в чуждестранна валута (с изключение на германската марка), за която се определя курс спрямо германската марка, с депозити в национална валута, стойността на обезпечението следва във всеки момент да бъде най-малко с 5 на сто по-голяма от размера на обезпеченото задължение (главница, лихви, такси, комисиони и разноски). В кредитния договор се предвижда "бариерен курс" и клауза за погасяване на дълга с обезпечението при достигане на този курс, ако не се направи допълнително обезпечение. Когато кредитът е в германски марки, стойността на обезпечението във всеки един момент следва да бъде 100 % покриващо размера на обезпеченото задължение (главница, лихви, такси,комисиони и разноски). Така определеното обезпечение важи в условията на кредитиране при валутен борд.

Чл.75.При обезпечаване на краткосрочни кредити в чуждестранна валута (с изключение на германската марка), за която се определя курс спрямо германската марка, с депозити в друга чуждестранна валута, за която също се определя курс спрямо германската марка, стойността на обезпечението следва във всеки един момент да бъде най-малко с 5 на сто по-голяма от размера на обезпеченото задължение (главница, лихви, такси, комисиони и разноски). В кредитния договор се предвижда "бариерен курс" и клауза за погасяване на дълга с обезпечението при достигане на този курс, ако не се направи допълнително обезпечение. Когато кредитът и обезпечението са в германски марки, стойността на обезпечението във всеки един момент следва да бъде най-малко с 5 на сто по-голяма от размера на задължението (главница, лихви, такси, комисиони и разноски). Така * определеното обезпечение важи в условията на кредитиране при валутен борд.

Чл.76.При обезпечаване на кредити с движимо и/или недвижимо имущество, редуцираната пазарна оценка на обезпечението следва във всеки момент да бъде най-малко с 25 на сто по-голяма от размера на обезпеченото задължение (главница, лихви, такси, комисиони и разноски). Разходите по учредяване, вписване и заличаване на ипотека и регистрацията и вписванията по Закона за особените залози, както и други разходи, свързани с обезпеченията са за сметка на кредитополучателя.

Чл.77.При отпуснат от Банката кредит, обезпечен с банкова гаранция, издадена от друга банка, следва задължително да бъдат проверени и съответно анализирани:

а)финансовото състояние на издателя на гаранцията;

б)правомощията за издаване на гаранции на подписалите гаранцията, включително и ограничения върху размера;

в)верността на спесимените, шифрите.

Чл.78.Обезпеченията по кредитите следва да бъдат застраховани от залогодателя (за негова сметка) в полза на банката за всички, характерни за техния вид, застрахователни събития.

Чл.79.При подписване на договора за кредит, кредитополучателят издава в полза на банката Запис на заповед за сумата по главницата, лихвата, наказателната надбавка (неустойка) и разноските по кредита.

Записът на заповед на предявяване трябва да се предяви за плащане в срок до една година от издаването му. Издателят може да определи изрично в Записа на заповед по-дълъг срок на предявяване, в зависимост от крайния срок за погасяване на кредита.

Чл.80.Стойността на обезпечението се преоценява периодично (ежеседмично, ежемесечно или с друга периодичност в зависимост от неговия характер) по преценка на прокуристите. Преоценката се извършва от кредитния инспектор и техническия експерт или консултант. При констатирано намаляване стойността на обезпечението, кредитът следва да бъде дообезпечен или съответно намален размерът на дълга.

Чл.81.За небанковите финансови институции като обезпечение се приемат само доказани собствени активи.

УПРАВЛЕНИЕ НА КРЕДИТИТЕ

Чл.82.Управлението на кредитите се извършва, както следва:

(1) Отдел "Кредитна администрация" и администраторите по клоновете:

а)Отговарят за проверка на взетите решения по разрешаването на кредитите и изпълнението на условията за отпускане на кредита.

б)Изготвяне на договорите за кредит

в)Счетоводно обслужване на кредитите в момента на тяхното усвояване до момента на тяхното погасяване (целево изразходване на средствата, срокове за разплащане, събиране на такси и комисиони и др.).

г)Поддържане на клиентка база данни, даваща възможност за получаване на информация за състоянието на кредитите във всеки един момент.

д)Подреждане по определен ред на досиетата и осигуряване на тяхното безопасно съхраняване в сейф.

Чл.83.За извършването на контрол по целевото разходване на средствата по кредита, всяко плащане по него (касово или безкасово) става само с подпис на инспектора по кредита, след проверка на документите, доказващи целевото му използване.

Чл.84. Кредитният инспектор:

а/Организира вписването на залозите в регионалния или централния регистър на особените залози и вписва същите в регистъра на залозите на съответния банков клон, както и в други регистри, ако е необходимо това;

б/Най-малко 2 пъти в месеца, а при необходимост и по-често, посещава кредите получателя и се информира "на място" за финансовото му състояние и изпълнението на договорните отношения, свързани с договорите за кредит, за реализация и доставки;

в/Наблюдава развитието на кредитополучателя чрез контакти с негови партньори, обслужващи го банки, материали в печата и др.;

г/Контролира наличността, състоянието и условията на съхранение на заложеното имущество и/или ипотекираните имоти. За извършените проверки "на място" прави констативни протоколи със задължителни препоръки за залогодателя или материално отговорното лице при отклонения или нарушение на условията по договорите. При по-сериозни нарушения - липса на заложеното имущество (или на части от него) или намаляване на неговата стойност, с докладна записка информира прокуристите и предлага мерки за защита интересите на банката;

д/Следи състоянието на счетоводната отчетност, материалните активи на кредитополучателя и други от значение за управлението на кредита въпроси, свързани с дейността на фирмата;

е/Пише напомнителни писма на кредитополучателите при забава на плащанията. липсата на обезпечение или намаляване на неговата стойност, с цел издължаване, обезпечаване или дообезпечаване на кредита При просрочие на повече от една вноска отправя писмена покана за доброволно изпълнение с предупреждение за преминаване към принудителна реализация на обезпеченията по установения от закона ред.

Чл.85. Администраторът:

а/ Приема срещу подпис и дата нареждането на инспектора по кредита;

б/ Открива заемна, разплащателна и други необходими сметки за водене на дълга;

в/ Начислява и събира в полза на банката дължимите такси, комисиони и разноски;

г/ Осчетоводява задбалансово вписването и отписването на обезпечението по кредита при неговото отпускане и респективно • закриване;

д/ Взема операции по извършване на разплащания от кредита;

е/ Взема операциите по събирането на редовните лихви и главницата;

ж/ Взема операциите по отнасяне в просрочие на главницата и лихвите, както и операциите по последващото им събиране при наличие на средства по разплащателната сметка;

з/ Изпраща на кредитополучателите извлеченията от сметките, отчитащи кредита и бордерата към тях;

и/ Изготвя по искане на юриста и съвместно с кредитния инспектор извлечения от сметките на кредитополучателите за издаване на изпълнителен лист;

й/ Своевременно информира съответния кредитен инспектор или управление "Корпоративно банкиране" за нередности в хода на разплащателния процес по усвояването и погасяването на кредита;

^

к/ При всяко плащане проверява спесимените на лицата, имащи право да представляват фирмата;

л/ Съхранява счетоводните досиета, които задължително съдържат: инспекторски нареждания, спесимени, парагони и други - по преценка на главния счетоводител на клона.

Чл.86.Кредитните инспектори и счетоводителите са длъжни да поддържат по всеки кредит изчерпателна документация, по която могат да се установят всички съществени условия и обстоятелства по сделката, дължимите суми към всеки момент, и с която да могат да докажат и упражнят по реда, предвиден в нормативните актове, правата на банката и да се установят рисковете, свързани с кредита.

КРЕДИТНИ ОГРАНИЧЕНИЯ

Чл.87.Големи кредити Предоставянето пряко или косвено на кредит, кредитно улеснение или гаранция в размер над 10 на сто от собствения капитал на банката на едно лице или свързани лица се извършва от УС по реда на чл.29 от Закона за банките.

Чл.88.Вътрешни кредити се предоставят при условията на чл.47 от Закона за банките.

Раздел V. УСТРОЙСТВО И ПРАВОМОЩИЯ НА КРЕДИТНИЯ КОМИТЕТ. КРЕДИТНИЯ СЪВЕТ И КРЕДИТНИЯ ПОДСЪВЕТ

КРЕДИТЕН КОМИТЕТ

Чл.89.(1) Кредитният комитет е специализиран вътрешен орган на Банката за наблюдение, оценка, класифициране и провизиране на рисковите експозиции, който изпълнява функциите, произтичащи от Закона за банките и наредбите на БНБ.

(2) Рисковите експозиции на банката се класифицират и провизират съгласно изискванията на Наредба № 9/1997 г. на БНБ.

Чл.90.(1) Съставът на Кредитния комитет се определя от Управителния съвет.

(2) В Кредитния комитет не могат да участват лицата, които пряко отговарят за предоставянето на кредитите и поддържането на взаимоотношенията с кредитополучателите.

Чл.91.Кредитният комитет заседава най-малко веднъж месечно и взема решения относно:

1.Оценка, класифициране и провизиране на рисковите експозиции на банката, съгласно изискванията на Наредба № 9/1997 г. на БНБ.

2.Състоянието и структурата на кредитния портфейл.

3.Изготвя политиката на Банката в областта на кредитирането, следи за нейното изпълнение и я преразглежда периодично.

4.Следи за концентрацията на риска в кредитния портфейл и отделно наблюдава кредитите, отпускани на компании, свързани с ЕРС, А16 и всички останали акционери.

5.Предложение за реструктуриране на кредити и отписване на вземания, класифицирани като загуба.

6.Ежемесечен преглед на утвърдените от Управителния съвет на Банката лимити и експозиции за кредитиране на търговските банки.

Чл.92.(1) Решенията на Кредитния комитет са валидни, когато на заседанието са присъствали всички членове или техни заместници.

(2) Кредитният комитет приема своите решения с явно гласуване.

(3) Решенията на Кредитния комитет се вземат с мнозинство и се подписват от всеки присъстващ член с право на глас. Не се допуска въздържане от гласуване.

(4) В рамките на един работен ден след заседанието, секретарят на Кредитния комитет изготвя протокол от заседанието. Подписаният протокол има силата на документ, даващ основание за всички действия, произтичащи от решението.

(5) Решенията на Кредитния комитет се оформят в протокол, на който се подписват всички членове.

КРЕДИТЕН СЪВЕТ

Чл.93.Кредитният Съвет се състои от пет члена, определени от Управителния Съвет на Банката.

Чл.94.Кредитният съвет има следните правомощия:

1.Разглежда и взема решения за предоставяна на кредити с обща експозиция до 10% от капитала на Банката.

2.Подготвя и внася в Управителния Съвет предложения за кредити с обща експозиция над 10% от-капитала на банката.

Чл.95.(1) Документите по кредитите за всяко заседание на Кредитния Съвет се предоставят на неговите членове най-малко 2 работни дни предварително.

(2) Кредитният съвет взема решение въз основа на внесени писмено становище от отдел "Контрол на риска" по отношение на икономическата част и обезпечението и становище по правните въпроси на проекта за кредитиране.

(3) Предложенията до Кредитния Съвет и решенията му се правят на български и английски език.

(4) Предложенията до Кредитния Съвет се правят от прокуристите на клона, а за големи корпоративни криенти от управление "Корпоративно банкиране".

Чл.96. (1) Кредитният Съвет заседава най-малко веднъж седмично

(2) Решенията на Кредитния съвет са валидни когато в заседанията са участвали не по-малко от 4 членове.

(3) Решенията се вземат с мнозинство от присъствалите на заседанието. При гласуване без мнозинство (напр. 2:2) кредитната преписка се внася в Управителния съвет за окончателно решение.

(4) Кредитният Съвет е решаващ орган и неговите решения се свеждат за изпълнение от упълномощените лица чрез отдел "Кредитна администрация".

КРЕДИТЕН ПОДСЪВЕТ

Чл.97. Кредитният ПодСъвет (КПС) се състои от 4 члена, определени от Управителния съвет на Банката.

Чл.98. Кредитният ПодСъвет взема решение за предоставяне на кредити в размери, одобрени от Управителния Съвет на Банката.

Чл.99.(1) Документите по кредитите за всяко заседание на Кредитния ПодСъвет се предоставят на неговите членове най-малко 2 работни дни предварително.

(2) Кредитният ПодСъвет взема решение въз основа на внесени писмено становище от отдел "Контрол на риска" по отношение на икономическата част и обезпечението и становище по правните въпроси на проекта за кредитиране.

(3) Предложенията до Кредитния ПодСъвет и решенията му се правят на български и английски език.

Чл.100. (1) Кредитният ПодСъвет заседава най-малко веднъж седмично

(2) Решенията на Кредитния ПодСъвет са валидни когато в заседанията са участвали не по-малко от 3 членове.

(3) Решенията се вземат с единодушие чрез явно гласуване от присъствалите на заседанието. В случай на липса на единодушие, решението за предоставянето на кредита се взема от двама изпълнителни директори.

(4) Кредитният ПодСъвет е решаващ орган и неговите решения се свеждат за изпълнение от упълномощените лица чрез отдел "Кредитна администрация".

ПОВЕРИТЕЛНОСТ НА ИНФОРМАЦИЯТА.

Чл.101.(1) Не се допуска изтичане на информация за резултатите от прегледа на предложението за кредит до подписването на протокола за взетото решение.

(2) Нарушенията на поверителността на кредитния процес Се считат за дисциплинарни нарушения.

(3) Не се допуска върху служителите от отдел "Контрол на риска" да се упражнява влияние при изготвяне на оценките, както от служители от клоновете и ЦУ на Банката, така и от страна на клиенти и външни лица.

Чл.102. Оригиналите на протоколите на Кредитния Комитет, Кредитния Съвет и Кредитния ПодСъвет се съхраняват отдел "Кредитна администрация".

Чл.103. На всеки шест месеца началника на управление "Кредити" внася в Управителния съвет на Банката писмен отчет за дейността на Кредитния Съвет и Кредитния ПодСъвет.

ГЛАВА ЧЕТВЪРТА

ОРГАНИЗАЦИЯ НА РАБОТАТА ПО РИСКОВИТЕ ЕКСПОЗИЦИИ В КРЕДИТНАТА ДЕЙНОСТ

Раздел I. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл.104. Проблемни кредити по смисъла на тези правила са кредитите, класифицирани като "нередовни експозиции", "съмнителни експозиции" и "загуба". Категорията "проблемни кредити" се използва в настоящите правила като обобщаваща, като се имат предвид кредити, които не са редовни по смисъла на чл.чл. 10,11 и 12 от Наредба N 9 на БНБ.

Чл.105. Правилата са разработени в съответствие с Наредба N 9 от 15. юли. 1997 .год. на Българската народна банка за оценка на рисковите експозиции и редът на формиране на провизии за покриване на риска от загуби (обн. ДВ, бр.73/1997 г.) и с кредитната политика на Банката.

Чл.106. В клоновете на Банката ежемесечно се класифицират и отчитат кредитите съобразно критериите, установени с Наредба N 9/1997 год. на БНБ и изискванията на настоящите правила, като се предприемат необходимите действия за допълнително осигуряване на ликвидни обезпечения, за тяхното надеждно съхранение и постоянна информираност за финансовото състояние и правен статут на кредитополучателите.

Чл.107. В клоновете на Банката по всеки кредит се поддържа изчерпателна документация, по която могат да се установят всички условия и обстоятелства по сделката, дължимите суми към всеки момент и с която могат да докажат и упражнят правата на Банката по предвидения в закона ред, както и да установят рисковете, свързани с кредита.

Чл.108. Работата по класифицирането на кредитите се извършва от главния счетоводител на клона, а методическо ръководство и контрол на клоновете в тази област от управление "Кредити" при Централно управление на Банката.

Раздел II. ОРГАНИЗАЦИЯ НА РАБОТАТА В КЛОНОВЕТЕ ПО " ПРОБЛЕМНИТЕ " КРЕДИТИ

Чл.109. При установяване на обстоятелства даден кредит да бъде класифициран като "нередовна експозиция", в частност и "експозиция под наблюдение" и при настъпване на някое от условията по чл.9 и чл.Ю от Наредба N 9/1997 год. на БНБ, кредитният инспектор извършва следното:

а/ докладва писмено на прокуристите за новонастъпилите факти и обстоятелства по кредита, позовавайки се на налични документи;

б/ организира и провежда среща с кредитополучателя, като документира нейното провеждане и постигнатите резултати;

в/ извършва проверка дали наличната документация в кредитното досие съдържа всички документи и обстоятелства по сделката и с нея да могат да се докажат и упражнят правата на банката по предвидения в закона ред;

г/ извършва проверка на обезпечението, неговата достатъчност, условията на съхранение, застраховка и съставя констативен протокол, отразяващ следното:

- имената на лицата, участващи в проверката;

- място и дата на извършването;

- направена по същество констатация - съответствуват ли състоянието, обема и начина на съхранение на заложеното имущество на описаното и препоръчано в договора за залог и протокола за отговорно пазене;

- има ли някакви промени и всички останали обстоятелства, констатирани по време (     на проверката и огледа;

д/ при необходимост предприема мерки за дообезпечаване на кредита и промяна на условията на съхранение на заложеното имущество, включително и изземването му в реално владение на банката, като предпоставка за правилното му съхранение.

Чл.110. След предприемане на всички мерки по предходния член, кредитният инспектор прави оценка на постигнатите резултати и настъпилите благоприятни и неблагоприятни промени по състоянието на кредита и ги отразява в докладна записка до прокуристите, задължително съдържаща:

а/ прогнози за по-нататъшното обслужване на кредита;

б/ конкретни мерки за пълното и срочно погасяване на кредита.

Чл.111. Въз основа на писмената справка на кредитния инспектор, прокуристите дават писмени разпореждания на същия за предприемане н^ действия с оглед да не допусне отнасянето на кредита в по-висока рискова експозиция. Копия се изпращат до отдел "Кредитна администрация", който координира с отдел "Събиране на кредити", когато е необходимо.

Чл.112. При необходимост от конкретно съдействие по издирване на кредитополучателя (ако е променил адреса си или се укрива, или има данни, че е напуснал страната ), при укриване от негова страна на заложеното имущество или в случаите на неправомерно разпореждане със същото, или при друга доказана необходимост, прокуристите се обръщат писмено към отдел "Събиране на кредити" при ЦУ на Банката за конкретна помощ и съдействие.

Чл.113. При класифицирането на кредита в "нередовна експозиция" прокуристите на клоновете и кредитните инспектори насочват усилията си към:

а/ събиране на повече информация за длъжника относно състоянието на фирмената му дейност, финансовото състояние, търговските и други контакти, задълженията и ангажиментите към трети лица и други;

б/ активни контакти с представляващите фирмата'-длъжник и изясняване причините за настъпилото неблагоприятно обстоятелство във връзка с обслужването на кредита;

в/ даване на насоки за концентриране на фирмената дейност върху приходоносни пера и дейности, минимизиране на разходите, събиране на несъбрани вземания, прекратяване на някои ангажименти и други вземания;

г/ изпреварващи действия по отношение на други кредитори, съобразно конкретната ситуация, с оглед обезпечаване на вземането, които действия при необходимост се съгласуват с управление "Кредити" - отдел "Събиране на кредити" при ЦУ банката;

д/ мерки за финансово оздравяване на кредитополучателя чрез освобождаване (продажба) на бързоликвидни (излишни, неработещи) активи, сключване на подходящи сделки и други;

е/ препоръки за подобряване мениджмънта на фирмата;

ж/ при всяка възможност - намаляване на кредитната експозиция;

з/ разработване на стратегия от началния етап. съобразно с проведените и набелязани мерки от буква "а" до буква "ж" с няколко алтернативни варианта за изход и събиране на вземанията с включване на разнообразни инструменти, съответно съгласувани с отдел "Събиране на кредити" и управление "Правно и правомерност на дейността". Периодично, съобразено с изменение на обстановката и новопостъпилите данни по обстоятелствата по кредита, стратегията се актуализира.

Чл.114. При условията по чл.11 на Наредба N 9/1997 год. на БНБ и класифициране на кредита като "съмнителна експозиция", кредитният инспектор съвместно с прокуристите на клона извършват всички действия, посочени в настоящите правила, както и за кредитите от "нередовни експозиции", като '•- актуализират стратегията по буква "з" от предходния член под методическото съдействие и помощ от отдел "Събиране на кредити" и управление "Правно и правомерност на дейността".

При необходимост и на основание реалното състояние на данните и фактите.. по кредита, прокуристите се обръщат към отдел "Събиране на кредити" по следните въпроси :

а/ извършване на проверки за евентуални документни измами или други нарушения;

б/ издирване местонахождението на длъжника и гаранта и създаване на условия за контакти с тях;

в/ събиране на всестранна информация за финансовото състояние на длъжника;

г/други конкретни искания и обстоятелства за изясняване.

Чл.115. В случай, че предприетите мерки от прокуристите на клона и оказаната помощ и съдействие от отдел "Събиране на кредити" не постигнат очакваните резултати, се изготвят необходимите документи и същите се предават на юриста на клона за предприемане на действия по принудителната реализация на вземането. Ако няма надеждно обезпечение или частично е повредено, или намалена неговата стойност, независимо от причините, се предприемат всички действия за дообезпечаването на вземането.

При опасност от неправомерно разпореждане с обезпечението, юристът на клона подава молба до съда за издаване на обезпечителна заповед и предприема последващи мерки по налагане на запор или възбрана върху съответното имущество.

Чл.116. В случаите на продажба на заложено имущество, както и в случаите на повторно залагане на същото, предмет на залог по договор с Банката, пред други кредитори, юристът на основание чл.135 от Закона за задълженията и договорите, следва по съдебен ред да поиска обявяването на тези действия за недействителни.

Чл.117. Преди кредит да бъде класифициран по реда на Наредба № 9 на БНБ той трябва да бъде докладван в Кредитния Комитет за вземане на решение. При аргументирано и обосновано предложение на прокуристите на клоновете, Кредитният Комитет може да разпореди кредитното досие да се изпрати на отдел "Събиране на кредити" и то да продължи работата по събиране на вземанията.

Предаването на оригиналното досие става след опис на досието, надлежно прошнуровано и прономеровано, и с приемателно-предавателен протокол, подписан съответно от кредитния инспектор, двамата прокуристи и началника на отдел "Събиране на кредити". Копие от досието остава в съответния клон.

Чл.118. Ако в процеса на работата се създадат предпоставки кредитът да започне да се обслужва нормално, се допуска предоговаряне на кредита по установения в Наредба N 9 на БНБ ред.

Чл.119. Когато, въпреки предприетите мерки, не се постигнат желаните резултати и настъпят някои от обстоятелствата и условията по чл.12 от Наредба N 9 на БНБ, кредитът се класифицира като "загуба".

Подходите и действията на прокуристите и под тяхно ръководство на кредитния инспектор се определят съобразно обстоятелствата и условията, на основание на които кредитът е класифициран като "загуба", а именно:

а/отново се извършват всички препоръчани действия и мерките, посочени за кредити, класифицирани като "съмнителни експозиции" като при необходимост се търси методическата помощ на управления "Кредити" и "Правно и правомерност на дейността" и конкретна помощ от отдел "Събиране на кредити", съобразно с фактите и обстоятелствата по кредита;

б/ след извършване на всички действия, свързани с проверката на състоянието и наличността на обезпечението, местонахождението на длъжника и всички други, свързани с кредита обстоятелства, се изготвя извлечение от сметката на длъжника, подготвя се поканата за доброволно изпълнение и след получаване на обратната разписка или подписване на поканата личнб от кредитополучателя, документите, заедно с писмената справка на кредитния инспектор, се предават на юриста да подготви и внесе молбата за издаване на изпълнителен лист или за откриване на процедура по принудителна реализация на залога;

в/ ако кредитът е обезпечен с договорна ипотека, може да се препоръча на длъжника да потърси платежоспособна фирма, с която са в близки отношения, на която банката да цедира вземането, заедно с обезпечението.

В работата по кредитите класифицирани като "проблемни11 се събира разностранна ^информация за длъжника от всички възможни и достъпни източници, проверява се за наличие на сметки в други банки, във фирменото отделение на съда се прави справка за актуално правно състояние.

Ако не е направено искане за налагане на ограничителна мярка за напускане пределите на страната, това се прави задължително.

Чл.120. След провеждането на всички възможни и препоръчани мерки, включително и изчерпване възможностите на методичната помощ, оказана от отдел "Събиране на кредити" и управление "Правено и правомерност на дейността" и не е постигнат желания резултат, кредитният инспектор прави справка за изчерпване възможностите за работа по кредита, като анализира подробно извършените действия и аргументира тезата за безперспективността огпо-нататъшната работа и, позовавайки се на чл.20 от Наредба N 9 на БНБ, завършва справката с предложение до прокуристите за отписване на кредита.

Към справката се прилага извлечение от сметка към датата на подаването й и всички събрани допълнително документи във връзка с регистрацията в съда на фирмата, финансовото състояние. наличността на обезпеченията и т.н.

Раздел III. РЕД ЗА ОТПИСВАНЕ НА "РИСКОВИ ЕКСПОЗИЦИИ" КЛАСИФИЦИРАНИ КАТО "ЗАГУБА"

Чл.121. Прокуристите се запознават със справката и предложението на кредитния инспектор за отписване на кредита и ако преценят, че са изпълнени изискванията на Наредба N 9 на БНБ, и че документацията по кредитното досие отговаря на изискванията на правилата на банката, изготвят писмено предложение за отписване на кредита до Кредитния комитет, като посочват виновните длъжностни лица, ако има такива.

Решението за отписване на кредит се взема от изпълнителните директори, респективно Управителния Съвет, съобразно тяхната компетентност, по предложение на Кредитния комитет.

Чл.122. След вземане решението за отписване, кредитният инспектор подготвя кредитното досие за изпращане .в отдел "Събиране на кредити", като прави пълен -опис, прономерова и прошнурова същото, прави копие на досието за клона и с приемателно-предавателен протокол предава оригиналното досие на отдел "Събиране на кредити" за предприемане на всички действия по събирането на дълга.

Чл.123. За извършената работа по отписаните кредити отдел "Събиране на кредити" прави писмени отчети до съответния ресорен изпълнителен директор.

Чл.124. Всяка информация, получена в процеса на кредитната дейност на банката, която може да има значение за някой от водените "проблемни" кредити, се подава на отдел "Събиране на кредити".

Същото задължение имат кредитните инспектори и Прокуристите на клона, където е обслужван кредита.

Чл.125. Ежегодно отдел "Събиране на кредити" прави анализ на "проблемните" кредити, в който освен конкретните резултати от извършеното по тях, посочва констатираните слабости, пропуски и грешки, с оглед недопускането им в бъдещата работа по кредитирането от клоновете.

ГЛАВА ПЕТА

ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§1. Неразделна част от тези правила са приложения от 1 до Мо 39, съгласно текста, които са примерни за работата в системата на Банката.

§2. При промяна на нормативната уредба, тази промяна се отчита при работата по настоящите правила

§3. Изпълнителните директори на Банката могат да извършват промени по отношение на лихвените услови в зависимост от търсенето и предлагането на кредити, както и при промяна на кредитната политика на Банката.

§4. Тези правила отменят Правилата за кредитна дейност на Банката, приети с Протокол № З на СД от 27.01.1998 година, както и всички други вътрешнобанкови документи, регламентиращи кредитната дейност.

§5. Тези правила, заедно с приложенията, са приети от Управителния съвет с протоколно решение Мо от 06.06.2000 год. и влизат в сила от 2000 година.



 

WWW.POCHIVKA.ORG