Home Икономика Предпоставки и необходимост от реализацията на проекта

SMS Login

За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)


SMS e валиден 1 час
Предпоставки и необходимост от реализацията на проекта ПДФ Печат Е-мейл

Предпоставки и необходимост от реализацията на проекта

Сътрудничеството в областта на образованието и обучението е изключително важен фактор за икономическото и социално развитие на Европа и преодоляването на различията между страните членки, новоприетите страни и страните кандидатки. Необходимостта от развитието на висококачествено професионално образование и обучение ще допринесе за решаването на различни проблеми по отношение на социалното приобщаване, кохезията, мобилността, уменията за работа и конкурентноспособността.

Активирането на гражданското съзнание за социално приобщаване и личностното развитие на човешкия ресурс са необходимост, която е доказана в Лисабонската стратегия.

Преходът към икономика, базирана на знанието и осигуряваща устойчив икономически растеж с повече и по-добри възможности за работа и по-голяма социална сплотеност, поставя значими предизвикателства пред развитието на човешките ресурси.

В условията на пазарна икономика и стимулиране развитието на малкия и среден бизнес, обучението по предприемачество е от първостепенно значение за придобиване на съответните знания и умения и насърчаването на персоналната активност. Предприемачеството, което се развива чрез обучение и придобиване на знания е фактор, който стимулира персоналната активност и подпомага генерирането на нови бизнес идеи. От друга страна развитието на предприемачески умения, базирани на знания е основния двигател за развитието на частния бизнес, активизиране на пазара на труда и намалямане на безработицата чрез увеличаване на възможностите за самонаемане.

Предприемачеството е основен двигател на всяка една икономика и дисциплината за развитие на предприемачески умения, се преподава в много университети и професионални центрове за обучение в Европа.

През 2004/2005 г. партньорски консорциум от организации от България и Фландрия, включително Българска търговско-промишлена палата (БТПП) и Министерство на труда и соцалната политика (МТСП), реализираха съвместен проект “Създаване на центрове за обучение по предприемачество в извънработно време”. По проекта бяха реализирани 3 пилотни модула. В първия модул “обучение на обучители” фламандските партньори подготвиха и сертифицираха 52 обучители по предприемачество от системата на търговските палати в цялата страна, а във втория и третия модул българските обучители, под контрола на фламандските специалисти обучиха 112 български специалисти, като 30% от тях бяха безработни лица, желаещи да повишат своята квалификация и да имат по-добра възможност за реализация на пазара на труда.

В резултат на приключилия проект, БТПП разполага с разработени програми за обучение, методология, сертифицирани преподаватели и опит в обучението по предприемачество.

Осъществяването на настоящия проект ще даде възможност за реализиране на устойчивите резултати по проекта и прилагането на придобитити знания и учебните материали към безработни лица.

  1. II. Основна цел на проекта

Повишаване квалификацията на безработни лица и тяхното обучение по предприемачество, което ще им даде възможност да повишат своята професионална компетенция, да бъдат по- адаптивни към пазара на труда и по-сигурни за стартирането на свой собствен бизнес.

  1. Непосредствени цели на проекта
  1. Насърчаване придобиването на знания и умения за развитие на предприемачеството;
  2. Стимулиране на целевите групи за стартиране на собствен бизнес;
  3. Създаване на сигурност за успех, който се крепи на адекватно обучение и придобити умения;
    1. Развитие и повишаване капацитета на регионално и местно равнище за развитие на предприемачеството и разкриване на работни места, включително чрез самонаемане.
  1. Обект, обхват и условия на проекта
  1. Целевите групи, обект на проекта, включват:
  1. безработни лица с висше образование, включително младежи до 29г.;

б. безработни лица със средно професионално образование, желаещи да повишат професионалната си квалификация и адаптивност към пазара на труда.

Обучението ще се проведе в 6-те района за планиране. Във всеки район за планиране ще бъдат сформирани групи от по 12 безработни лица. Ще бъде изготвен формуляр за допустимост, като изборът на безработните лица ще бъде направен от Дирекциите ”Бюро по труда” съвместно с представители на регионалните клонове на Националния център за професионално обучение (НЦПО) в системата на БТПП, по критерии, посочени в Приложение 1.

  1. Място на реализация

Обучението ще се проведе от регионалните клонове на НЦПО в системата на БТПП в следните градове:

София /Югозападен район/;

  1. Габрово /Северен централен район/;
  2. Стара Загора /Южен ценрален район/;
  3. Търговище /Североизточен район/;
  4. Видин /Северозападен район/;
  5. Хасково /Югоизточен район/.

В горепосочените градове са регистрирани регионални клонове на НЦПО в системата на БТПП, лицензирани от Националната агенция за професионално образование и обучение по професията “Икономист-мениджър”, специалност “Предприемачество и мениджмънт” и разполагат с лицензирани преподаватели и материална база за провеждането на съответните курсове за професионално обучение.

Обучението ще се осъществява в партньорство между БТПП, НЦПО при БТПП, Регионалните палати и Регионалните центрове за професионално обучение при БТПП.

При реализиране на обучението на безработните лица ще се прилага дневна форма на обучение. Методите на обучение ще са лекционни часове, решаване на практически задачи и казуси по групи – работа в екип, изпълнение на самостоятелни задачи, ролеви игри. Общият хорариум на обучението е 326 учебни часа (Приложение 2). Голяма част от практическите задачи ще се изпълняват на компютър (елементи на ролевата игра, описана в Приложение 3), което ще разшири и развие компютърните умения на обучаемите.

Като резултат от участието в обучението по предприемачество всеки участник ще подготви собствен бизнес план, под ръководството на обучаващите, като трябва да приложи придобитите знания по време на  курсовете.

Успешно положилите изпити, чрез защита на разработен индивидуален бизнес план, ще получат удостоверение за професионална квалификация от НЦПО при БТПП по част от професия “Икономист-мениджър”, специалност “Предприемачество и мениджмънт” съгласно образец 3-37 на Министерство на образованието и науката.

V. Принципи на реализация на проекта

-          Законосъобразност – проектът е разработен на основание чл. 31, ал.1 и чл.16, т.1 от Закона за насърчаване на заетостта;

-          Прозрачност и отвореност на проекта – ангажиране в реализацията на проекта на различни управленски, икономически и обществени структури на национално и местно ниво;

-          Ресурсна осигуреност – осигуряване на необходимите средства от държавния бюджет, съгласно Националния план за действие по заетостта 2006 г., и “нефинансов принос” от страна на партньорите – БТПП и НЦПО при БТПП - в размер на 25%. Приносът на партньорите ще се реализира чрез експертен труд по организацията на обучението, предоставяне на зали и техника за обучението, експертен труд за общата координация и отчета на дейностите и др.;

-          Актуалност и перспективност – използва се придобитият опит на НЦПО в областта на обучението по предприемачество на безработни лица.

VI. Дейности за реализация на проекта

Основните фази за реализация на проекта са следните.

-                                   Сформиране на екип за организиране и управление на процеса на обучение, разработване на конкретен работен план и разпределение на задълженията на екипа, разпространение на информация за стартирането на проекта, чрез изготвяне и отпечатване на дипляни за курса на обучение и обяви в интернет страницата на БТПП, НЦПО, Регионалните палати и клоновете на НЦПО в регионите, изготвяне на формуляр за допустимост за набиране на участници с точни критерии за подбор;

-                                   Формиране на преподавателски екипи, изготвяне на график за провеждане на обучението по райони на планиране, оценка на постъпилите заявки за обучение, сформиране на курсовете за обучение – 6 курса по 12 човека за безработни лица в 6-те района за планиране. Дирекциите „Бюро по труда” съвместно с представители на клоновете на НЦПО в регионите ще извършат подбор на безработните лица за участие в обучението.

-                                   Провеждане на обучението в рамките на 326 учебни часа за 52 учебни дни.

-                                   Представяне на индивидуалните бизнес планове и оценяване, устен изпит за окончателно оформяне на оценката, която се формира от оценката на бизнес плана и текущите оценки от контролните тестове, които ще се провеждат след приключване на всеки модул от обучението, включително оценката от устния изпит. Непосредствено преди оформяне на окончателната оценка, всеки курс ще завърши с провеждане на “РОЛЕВА ИГРА” (Модул 17 от учебната програма), като представянето на участниците и умението за вземане на правилно решение в конкретна бизнес среда също ще бъде отразено в общата оценка.

-                                   Връчване на удостоверения на успешно завършилите курса за обучение по предприемачество. Обобщаване и обработка резултатите от анкетата за оценка на проекта; приключване на проекта, оформяне на обобщено досие за участниците и успешно завършилите обучението, изготвяне на финансов и технически отчет.

  1. VIII. Институции за реализиране на проекта

  1. Министерство на труда и социалната политика

-                                   Министърът на труда и социалната политика утвърждава проекта на основание чл. 31, ал. 4 от Закона за насърчаване на заетостта;

-                                   Осъществява общата координация и контрол по изпълнението на проекта;

-                                   Осигурява необходимите средства за реализацията на проекта от бюджета на МТСП за активна политика.

  1. Агенция по заетостта

-                                   Предоставя финансовите средства за реализация на проекта;

-                                   Осигурява информация за реализация на проекта;

-                                   Осъществява контрол по изпълнението на проекта.

  1. Дирекции „Регионална служба по заетостта”

-                                   Методически подпомагат и оказват непосредствена помощ на Дирекции “Бюро по труда” при реализация на проекта;

-                                   Предоставят информация в Агенцията по заетостта във връзка с реализацията на проекта;

-                                   Координират връзките между институциите на регионално ниво;

-                                   Превеждат необходимите средства по сключените от Дирекции “Бюро по труда” договори с обучаващата институция.

  1. Дирекции “Бюро по труда”

-                                   Информират и насочват безработни лица за участие в проекта;

-                                   Съвместно с представители на клоновете на НЦПО при БТПП в регионите, извършват подбор на безработните лица по предложени от НЦПО при БТПП критерии;

-                                   Сключват договори с безработните лица, включени в обучение за придобиване на професионална квалификация;

-                                   Сключват договори с обучаващата институция;

-                                   Изплащат ежемесечно стипендии и транспортни разходи на безработните лица, обект на проекта;

-                                   Осъществяват контрол и мониторинг на изпълнението на проекта. 

  1. Национален център за професионално обучение при БТПП и клоновете на НЦПО при БТПП в градовете, където ще се реализира обучението

-                                   Заедно с БТПП отговарят за цялостното изпълнение на проекта;

-                                   Участвуват при разработването на програмата и графика на обучение, сформирането на лекторските екипи, изготвянето на формуляра за допустимост, сформирането на групите за обучение;

-                                   “Нефинансов принос” в размер на 25% от обучението на безработните лица (72 души), възлизащо на 125 лв. на човек. Приносът ще се реализира чрез експертен труд по организацията на обучението, предоставяне на зали и техника за обучението, експертен труд за общата координация и отчета на дейностите и др.

-                                   Предлагат критерии за подбор на безработни лица за участие в проекта;

-                                   Координират и контролират провеждането на обучението за целия период на реализиране на проекта;

-                                   Отговарят за реализиране на единна методология по обучението в 6-те района за планиране.

-                                   Реализират обучението.

  1. Българска търговско-промишлена палата

-                                   Отговаря за цялостното изпълнение на проекта;

-                                   Координира и контролира провеждането на обучението през целия период на реализиране на проекта;

-                                   Оформя цялостния технически и финансов отчет.

  1. Регионални палати

-                                   Подпомагат клоновете на НЦПО за реализиране на проекта.

VIII.Финансиране

Министерството на труда и социалната политика финансира изпълнението на проекта чрез средствата за активна политика, осигурявани от държавния бюджет и планирани съгласно Националния план за действие по заетостта 2006 г. (НПДЗ).

Финансирането на дейностите по проекта се осигурява, както следва:

а всяко безработно лице, включено в курса за обучение, на обучаващата институция се предоставят финансови средства за обучение до максималния размер, определен в НПДЗ, 2006 г.

2. На всяко безработно лице, включено в курс за обучение, за времето на обучение се предоставят средства за стипендия съгласно чл. 66, ал. 3 от Закона за насърчаване на заетостта.

3. Когато обучението се провежда извън населеното място по постоянно местоживеене, се предоставят на включените в обучение за професионална квалификация за срока на обучението средства за транспорт, в размер ежегодно определян в НПДЗ.

ПЛАН СМЕТКА ЗА РАЗХОДИТЕ

Година

Брой лица

Финансирано от

Държавния бюджет

Финансирано от НЦПО към БТПП

Общо лв.

Обучение

Стипендия

Транспорт

Обучение

(в размер на 25%)

Финансирано от ДБ

Финансирано от НЦПО към БТПП

Общо

2006

Обучени

72 лица

72 души х

375 лв. =

27 000 лв.

42 души х

3 лв. на ден

х 52 дни =

6 552 лв.

30 души х

4 лв. на ден

х 52 дни =

6 240 лв.

30 х 7 лв. х 52 дни = 10 920 лв.

72 души х 125 лв. =

9 000 лв.

50 712 лв.

9 000 лв.

59 712 лв.IX. Продължителност на проекта

Проектът стартира през 2006 г. и ще се реализира в рамките на 7 месеца.

X. Очаквани резултати от проекта

-                                   Повишаване на квалификацията на 72 безработни лица  – 50 с висше и 22 със средно професионално образование;

-                                   Придобиване на знания и умения по предприемачество;

-                                   Развиване и повишаване капацитета на регионално и местно ниво за развитие на предприемачество и повишаване способността за заетост и реализация на пазара на труда чрез стартиране на самостоятелна предприемаческа дейност или наемане на 20 обучени безработни лица.

XI. Мониторинг и оценка на проекта

Мониторингът и отчетността на проекта ще се осъществява на две нива:

-          от партньорския консорциум на Българската търговско-промишлена палата и Националния център за професионално обучение съгласно вътрешните правила за организация на обучителния процес.

-                                    от екипа на проекта, който ще включва общо 7 експерти – по един от БТПП и НЦПО при БТПП и по един от 5-те района за планиране; БТПП и НЦПО при БТПП ще отговарят за обучението в Югозападен район за планиране.

Вътрешната оценка ще се базира на непрекъснатата обратна връзка (писмена и устна) с бенефициентите.

Планът за мониторинг и вътрешен контрол и отчетност се основава на предварително разработени: подробен план-график на дейностите по проекта, разработен индивидуален сметкоплан и подробно разпределение на финансовите ресурси, обективни и лесно измерими критерии за оценка, разработени длъжностни характеристики на членовете на екипа с подробни описания на правата и задълженията, включени в договорите им, разработени и сключени с безработните лица договори за обучението с подробни описания на правата и задълженията им и финансовата им отговорност.

Разработени са процедури за вътрешна оценка и инструменти за прилагането им, които са в съответствие с Правилника на БТПП и НЦПО и включват:

  • Ежемесечни срещи на екипа на проекта и писмен отчет на всеки член;
  • Оценка на резултатите от обучението след всеки завършен модул чрез обобщаване на резултатите от попълнени въпросници и анкетни карти; изготвяне на оценки на всеки преподавател и създаване на досиета;
  • Текущ контрол на присъствието на обучаваните в занятия, чрез отразяване в присъствени списъци, и изплащане на стипендиите в зависимост от това присъствие; допускане до изпит при по-малко от 20 % отсъствия;
  • Планирани и внезапни проверки на място за контрол на учебния процес и воденето на учебната документация;
  • Разработена система за комуникации, обмен и проследимост на информация между екипа, която дава възможност за еднозначно определяне на отговорността.
  • Разработване на индивидуален сметкоплан за следене на средствата по бюджета.
  • Изготвяне на междинна оценка на резултатите от проекта и набелязване на коригиращи дейности при необходимост;
  • Окончателен отчет на ръководителя на проекта с приложени доказателства за извършените услуги - копия на удостоверения за професионална квалификация, изпитни протоколи, анкети и въпросници;
  • Представители на клоновете на НЦПО при БТПП в регионите, изготвят оценка на резултатите чрез проследяване развитието на завършилите курса за обучение по предприемачество.

Приложение 1

Критерии за подбор на бенефициенти за професионално обучение по професията “Икономист- мениджър”,

специалност “Предприемачество и мениджмънт”

No

Безработни лица

1.

Образователно равнище: висше и средно професионално образование

2.

Наличие на мотивация да преминат пълния курс на обучение

3.

Умения за работа в екип

4.

Комуникативност

5.

Умения за водене на дискусии, преговори

Приложение 2

Учебен план и учебна програма за обучение по професията “Икономист- мениджър”,

специалност “Предприемачество и мениджмънт”

 УЧЕБЕН ПЛАН

Наименование на модулите

Общ

брой уч. часове

Общ бр. часове-

теория

Общ бр.

часове-

практика

 

 

326

137

189

1

Мотивационно обучение.

18

9

9

2.

Здравословни и безопасни условия на труд

15

15

-

3

Организация и управление на фирмената дейност.

30

10

20

4

Разплащания и електронна търговия.

13

5

8

5

Обща теория на пазарното стопанство.

16

12

4

6

Икономика на фирмата.

20

8

12

7

Право. Основи на правото и фирмено право.

20

8

12

8

Мениджмънт на фирмата.

14

6

8

9

Финанси на фирмата.

20

8

12

10

Обща теория на счетоводната отчетност.

12

5

7

11

Търговско (банково) счетоводство.

40

10

30

12

Информационни технологии.

20

5

15

13

Обща теория на статистиката.

8

4

4

14

Маркетинг.

12

6

6

15

Бизнес комуникации.

12

6

6

16

Предприемачество. Бизнес планиране.

50

20

30

17

Ролева игра

6

-

6

 

 


 

 

WWW.POCHIVKA.ORG