Home Икономика Реализиране на идеята в продукт. Формиране на концепцията. Оценка на концепцията

SMS Login

За да използвате ПЪЛНОТО съдържание на сайта изпратете SMS с текст STG на номер 1092 (обща стойност 2.40лв.)


SMS e валиден 1 час
Реализиране на идеята в продукт. Формиране на концепцията. Оценка на концепцията ПДФ Печат Е-мейл

Реализиране на идеята в продукт. Формиране на концепцията. Оценка на концепцията.

Формиране на концепцията: Свътзано е със следните подетапи – предварителни маркетингови проучвания, изготвяне на техническа спецификация на концепцията, тестване и оценка на концепцията.

Предварителни маркетингови проучвания. Формирането на концепцията е насочено към развитието на инвестиционната идея, в понятия които са разбираеми за потребителя и имат значение за него. Също това предполага да се определят и свойствата на продуката или услугата в резултат на иновацията, които също имат значение за потребителя, понеже ще му донесат по-голяма полза, полезност в сравнение с вече съществуваща или пък ще решат съществуващ технически проблем.

Предварителните маркет. проучвания целят да определят кои са потенциални потребители на новия продукт, дали те възприемат иновационната идея и какъв би трябвало да е идеалният нов продукт от гл.т. на потребителя. За целта е нужна информация от следният тип:

-          Какъв продукт използват потребителите в настоящия момент и защо?

-          Каква е степента на удовлетвореност на потребителите от настоящите продукти и услуги и защо?

Тази информация показва предимствата и недостатъците на различните конкурентни продукти на пазара, а също и решаващите фактори, които карат потребителите да предпочетат продукт Х пред продукт У и не на последно място те ориентират Ф-мата за свойствата които новия продукт би трябвало да притежава.

Предварителните маркет. проучвания могат да се извършват, чрез консултация с експерти, лично интервю или интервю по телефона на малка извадка от потенциални потребители, използване на различна вторична информация и изготвяне на т.нар карта за възприемане на конкурентните продукти. Кои марки са ви известни; кои марки използвате, защо, коя ще поставите на второ място; кои бихте подредили по определени критерии.

Следващ въпросник е за измерване значението на новия продукт за потребителя. Избира свойствата и се надява клиета да ги оцени от 1 до 10. Прави се съпоставка. Във въпросниците има молба към потребителя да посочи ако беше член на екипа към какви подобрения би насочил вниманието си.

Изготвяне на техническа спецификация на концепцията. Техн. Спецификация всъщност е превеждането на езика на потребителя на технически осъществимо изделие. Резултатите са технически и икономически възможен продукт, които отговаря на очакванията на потеребителя, решава технически проблем или задоволява техническите потребности по различен начин от конкурентите. Следва се следният път:

-          Изготвя се най-обща техническа и икономическа спецификация.

-          Определя се дали е възможно с това, което Ф-та е достигнала и това което би могла да достигне, да произведе продукта с такива параметри.

-          Прави се накрая преценка на разходите и ресурсите за да се организира производството и произведе продукта или услугата. Това е необходимо за да се чуят мнението на експертите от производствения и маркетинговия отдели.

Този подетап на изготвяне на техн. спецификация завършва с техническо решение на потребителския проблем.

Тестване на концепцията. Целта е да се установи как потребителите реагират на вече формирана концепция, за да може да се придобие представа за обема продажите и да се очертаят насоките за тяхното развитие. Често формулирането на концепцията не е достатъъчно на научно-изсл. отдел за да създаде прототип. Характерно за информацията, която се набира при тестването на концепцията е целта отново да се анализират алтернативи, за да се убедят разработващите, че продукцията с очертаващи се свойства действително допада на потребителя, да се измери стойността на предпочитание на потребителя към този продукт в сравнение с конкурентния и да се измери намерен и действителен продукт при очертаваща се цена. Нещата се обобщават по сл. начин – Уважаеми потребителю, представяме ви продукта, които ние изградихме, като се съобразихме с вашите идеи. Какво ще кажете сега? Ще купите ли продукта?

При тестването на концепциите възниква и проблема, дали се тестват заедно всички елементи на маркетинговия микс или по отделно. Вярно е, че потребителя купува съвкупния продукт, а не отделни негови части и свойства. Ако се тества комплексно макетинговия микс е възможно да не бъдат открити някои специфични проблеми.

Концепцията за продукта се тества на ориентирания целеви пазар по един от следните начини или чрез тяхното съчетаване:

-          Словестно – какъв ще е продукта

-          Писменно

-          Чрез скица, видео, рисунка, слайд

-          Да се изработи макет или груб прототип.

Концепцията може да се тества на среща с потребителите в фирмата в подходящи помещения за маркетингови проучвания. Може да се тества в домовете на потребителите и рядко по пощата . фирмата в която концепция ще се предае на тестваните потербители зависи от характера на продукта и от информацията  която  желаем . Най-важна е в две насоки – дали потребителите харесват продукта с свойствата които желае да се получат и ще купи ли продукта ако цената е Х. От това тестване фирмата трябва да разбере дали потребителите вярват наконцепцията, различава ли се тя съществено от дрруги продукти , какви изгоди осигурява тя за потребителя, как потребителите биха желали да изглежда продукта , дали ще купят и на кави цена.

Концепцията за продукта може да се тества в търговска и нетърговска форма.

-търговията е подходяща за продукти които се купуват импулсивно . главен проблем е да се направи реклама , а целта на тази търговска фирма е да се провокира във възможно най-голяма степен пазарната реакция на потребителите. Спорен е въпроса за включване на цената при тестването на концепцията. Ако тя се включи е добре защото могат да сенаправят заключения за вероятните намерения на потребителите които биха купили продукта. От друга страна ако става дума само за модификация на продукта  ще бъде  добре позната категория. Това не се налага защото цената не би могла , не е възможно фирмата да излезе вън от границите на познатите пазари.

Друг проблем при тестването на концепцията е да се определи кръга от потребители сред които ще се тества концепцията  за продукта . би трябвало това да се потребители от вероятно целеви пазари на фирмата  както и от участващите в канала за реализация на продукта . извадката от потребители за тестването се прави на основата на случаен подбор в/у принципа за удобство. При стоки за широко потребление обикновенно тестването се органозира в големи търговски центрове , а при промишлените , ориентацията е към партньорите на фирмата. Основните въпроси са за вероятноста новия продукт действително да бъде купен . Отговорите се рапределят в следните 5 групи- сигурно ще купя; вероятно ще купя; може би ще купя; вероятно няма да купя; сигорно няма да купя.

Броя на резултатите от 1а и 2а група показва намеренията за покупка . При 60% отговорили с да притези групи 25% копуват.

Втората причина е ,че не всички получават достъп до продукта . Практиката показва ч,е тестването на концепцията е с много висока ефективност. Особено при продукти и услуги които не са с много голяма степен на новост. Тези които са с голяма степен на новост не са свързани с висока ефективност пти тестване на концепцията. Тестването на концепцията ппонякога е затруднено или не може да се осъществи , когато продукта е принципно нов.

Изграждането на коцепцията на продукта .Оценка на концепцията. На този под етап се обубщават резултатите от първите три под етапа. Включват се и някои финансови аспекти ,защото следващия етап от реализацията на иновационната идея вече е свързана с заначителни разходи. Отново могат да се използват известни методи – обикновен чек лист , от гл .т . на необходим критерий за да можем да направим съпоставка с етапа на пресяване на идеята. Крайния резултат от формирането на коцепцията е подпис на протокол. Това е писмен документ , в който се определя целевия пазар , позиционирането на новия продукт , изискванията към продукта и неговата полезност. Това е своеобразно споразумение м/у отдела за изследвания и разработки ,маркетинговия и производствения отдел , че желания от потребителите продукт е и технически възможен за осъществяване със съответния пазарен потенциал.

 

 

 

WWW.POCHIVKA.ORG